Jak správně brzdit motorem?
Jak správně brzdit
Správné využití brzd
Na dospělých kolech se zpravidla nachází přední a zadní páková brzda. Páky jsou situovány na řídítkách, přičemž přední brzda se ovládá na levé straně, zadní pak na pravé. Obě brzdy by se měly používat rovnoměrně. Dávkovat brzdy je potřeba s citem, a to především přední brzdu.
Kdy používat motorovou brzdu
Motorová brzda je jednou z odlehčovacích brzd (retardérů), používá se u vznětových motorů, především nákladních automobilů a autobusů. Motorová brzda funguje pouze při zařazeném rychlostním stupni a nevypnuté spojce – musí zůstat zachováno mechanické spojení brzdného účinku motoru a hnacích kol.
Jak správně brzdit z kopce
Pokud musíte brzdit, brzděte krátce, ale intenzivně. Nemusí vám rovnou blokovat kola, ale raději v pravidelných intervalech více sešlápněte brzdu, aby auto více zpomalilo. Následně nechte auto kus popojet s uvolněnou brzdou, ať se brzdy stačí prouděním vzduchu ochladit.
Archiv
Proč brzdit motorem
Proč brzdit motorem Brzdění motorem je naopak příznivé pro spotřebu paliva i pro výdrž klasických brzd. Drtivá většina aut totiž při sundání nohy z plynu a brzdění motorem vypne vstřiky, takže auto jede s nulovou spotřebou.
Kdy brzdit bez spojky
Při mírném přibrzdění spojku nepotřebuješ. Jemně zpomalit můžeš i tzv. brzděním motorem. (uvolníš plyn a vůz necháš zpomalit) – jen pokud už zařazená rychlost neodpovídá rychlosti vozu, pak podřadíš (se spojkou) jinak ti auto bude cukat a nebude to dělat dobře ani autu ani cestujícím.
Jak zastavit před křižovatkou
Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.
První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.
Jak nejrychleji zabrzdit auto
Jak tedy nejrychleji zastavím Ke zpomalení lze použít čtyři metody – degresivní brzdění, brzdění s ABS, brzdění bez ABS (se zablokovanými koly) a přerušované brzdění. Degresivní brzdění je metoda používaná hlavně v závodech a funguje nejlépe za ideálních podmínek (sucho).
Kdy jet na neutral
Když už musíte zastavit či zpomalit, snažte se využít maximum z kinetické energie k ujetí další vzdálenosti. Tedy daleko před cedulí Stop či omezením rychlosti vyřaďte na neutrál a plachtěte. Pokud potřebujete zastavit rychleji, brzděte motorem.
Jak řadit do zatáčky
Musíte mít do zatáčky vždy zařazenou příslušnou rychlost, jinak to nejde. Ale jde! Většinou se jedná o dvojku, kterou musí většina žáků před zatáčkou povinně řadit. Věřte, že až pojedete sami, budete zpočátku občas zapomínat zařadit.
Jak zařadit do kopce
Pokud na ten samí stupeň ho pomaličku rozjedeš, povolíš plyn a udržuješ rychlost a po chvílí prudce sešlápneš plyn, tak motor určitě místo brmlání zařve a vystřelí auto dopředu. To je právě ta poloha otáček, kdy má motor plný výkon a je vhodný na vyjetí kopců. Buď tedy do kopce podřadíš a nebo pojedeš rychleji.
Proč nejezdit na neutrál
Neutrál při jízdě z kopce
Tímto způsobem si řidič nejenže velmi rychle opotřebí brzdové destičky, ale v nejhorším může sebe a celou posádku i ohrozit na životě. V případě dlouhého klesání totiž hrozí, že brzdy „uvaří“ a už nedobrzdí. Při dlouhém stání na brzdách bez oddychu se dokonce můžou zkroutit brzdové kotouče.
Kdo pojede jako první
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Jak správně mačkat spojku
Je rozhodně lepší si přibrzdit nebo rovnou podřadit, ale spojku nechte v záběru. Nejenže spojka neprokluzuje, ale zároveň šetříte brzdy auta, protože takzvaně brzdíte motorem. S tímto bodem souvisí i to, že někteří řidiči mají nohu pořád na spojce, aby mohli rychle reagovat.
Proč dojíždět na neutrál
Zejména je-li kopec prudký, je brzdná síla motoru žádoucí a zároveň nemusíme nabírat rychlost na další jízdu. Zjednodušeně řečeno: pokud víme, že pod kopcem budeme pokračovat v jízdě a že nemusíme kvůli ničemu zastavit nebo zpomalit, je vždycky lepší nabírat rychlost na neutrál.
Jak vyradit na neutral
Stát na červenou či popojíždět celou dobu v koloně se sešlápnutou spojkou místo toho, aby vyřadili na neutrál, je spolehlivou cestou jak spojce zkrátit život. Spojka je rozpojena a její ložisko tím trpí. Rada je snadná, když řidič s autem stojí anebo zpomaluje do úplného zastavení, měl by pokaždé vyřadit na neutrál.
Jak řadit podle rychlosti
Rychlostní stupněstupeň: 0–15 km/hod – výhradně pro rozjezdy a přizpůsobení rychlosti v nepřehledných křižovatkách.stupeň: 15–35 km/hod – křižovatky, hustý provoz ve městě, obytné zóny a dalšístupeň: 35–55 km/hod – přehledné úseky v obci.stupeň: 55–80 km/hod – mimo obec.
Jak řadit při předjíždění
Například chceme-li svižně předjíždět, hodí se za předjížděným autem podřadit o dva stupně, aby se motor dostal pořádně do otáček. Přeřazování o více stupňů nahoru můžeme použít třeba hned po předjíždění, kdy z vysokých otáček přeřadíme opět o dva stupně a necháme motor běžet v „cestovním režimu“.
Jak správně nastartovat auto
Postup při startování vozidlasešlápneme pedál spojky (levá noha) až na podlahu.zkontrolujeme, zda je řadící páka v neutrální poloze.zasuneme klíček do otvoru spínací skříňky.pootočíme klíčkem do pozice 1.počkáme než zhasne kontrolka žhavení (pouze u vznětových motorů při teplotách pod 5°C)pootočíme klíčkem do pozice 2.
Jak řešit křižovatky
Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.
Kdy dát přednost v jízdě
Kdy dát přednost v jízdě Na papíře je to jasné – zákon definuje přednost v jízdě tak, že je řidič povinen nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Co se stane když zařadím bez spojky
Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.
Kdy jezdit na neutrál
Rada je snadná, když řidič s autem stojí anebo zpomaluje do úplného zastavení, měl by pokaždé vyřadit na neutrál. Dalším prohřeškem je řazení jedničky jen tak, aby se vůz nepohnul, když chce řidič stát v kopci. Prokluzující spojka se přehřívá a extrémně se opotřebovává.
V jakých otáčkách radit
Optimální otáčky
Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.
Kdy radit na 2
Využití jednotlivých rychlostních stupňů
převodový stupeň: rychlost 0 až 15 km/hod (rozjezdy, nepřehledné křižovatky atd.) 2. převodový stupeň: rychlost 15 až 35 km/hod (křižovatky, obytné zóny, nepřehledné úseky atd.) 4.
Jak nastartovat přes spojku
Bez spojky to nepůjde
A je jedno, zda má řidič v danou chvíli zařazenou rychlost, nebo má vyřazeno na neutrál. Pokud spojka sešlápnuta není, může otáčet klíčkem, jak jenom chce, a nic se dít nebude. Jakmile ale spojku sešlápne, stačí otočit klíčkem a vůz se nastartuje.