Jak spravne nastavit fotoaparat?
Na jaký režim fotit
Manuální režim: kdy jej použít
V interiéru, kdy se nemění dostupné světlo (lze kombinovat s externím bleskem). V exteriéru, kdy je obloha buď zcela zatažená nebo naopak zcela jasná (nemění se světelné podmínky). Při focení v protisvětle nebo jiných záludných světelných podmínkách.
Jak správně držet fotoaparát
Správná pozice rukou je tedy taková, že máte lokty zapřené o tělo, aby byl postoj co nejvíce stabilní. Pravá ruka obepíná grip, palec se opírá o zadní gumovou podložku a levá ruka pak podpírá objektiv zespodu, přičemž palec a ukazovák obepínají častěji zoomovací, případně ostřicí prstenec.
V jakém poměru stran fotit
Standardní fotografie se většinou vyrábí v ustálených velikostech a tomu i odpovídá nejlepší nastavení fotoaparátu. Poměr stran 4:3 zhruba odpovídá formátu fotografií 9×13 a 13×18. Výrazně oblíbenější je ale formát 10×15, popř 15×21, kterému ovšem lépe odpovídá poměr stran 3:2.
Archiv
Na jakou clonu fotit portrét
Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.
Jak fotografovat přírodu
Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.
Jak zaostřit při focení krajiny
Jak zaostřovat
Určitě je vhodné zvolit jednorázový režim ostření, který bývá označován zkratkou AF-S, nebo ONE SHOT. V tomto nastavení fotoaparát při namáčknutí spouště zaostří a ostření se zablokuje. Vy pak můžete ještě pozměnit kompozici záběru a až poté domáčknout spoušť až nadoraz.
Jak správně ostřit
Jednosnímkové ostření One Shot či AF-S
Funguje tak, že namáčknete spoušť fotoaparátu do poloviny a zrcadlovka zaostří na oblast pod aktivním ostřicím bodem (či skupinou bodů). Toto zaostření zároveň zafixuje. Současně s tím také naměří expozici. Domáčknutím spouště pak snímek exponujete.
Jaký je klasický rozměr fotografie
Standardní rozměry
Následující formáty (8×10 cm, 9×13 cm a 10×15 cm nebo mini formát 5,6×7 cm) jsou zaručená klasika. Jedná se o formáty, pro které jsou uzpůsobena běžná fotoalba.
Co znamená 16 9
Jako 16 : 9 („16 ku 9“) se obyčejně označuje poměr stran u videí a obrázků, u kterých poměr šířky a výšky je 16 : 9. Poměr stran 16 : 9 se začal rozšiřovat v roce 2009 a začal nahrazovat poměr stran 4 : 3. V současné době je to nejběžnější poměr stran, je využit nejčastěji ve formátech Full HD, Quad HD a Ultra HD.
Jak nastavit fotoaparát na portrét
Nastavte nízké ISO pro snímky bez šumu
V ideální případě 100 – 200. Nejvíce ovlivní nastavení hodnoty ISO rychlost závěrky. Pokud nebudou ideální světelné podmínky a vy zvolíte nízké číslo ISO, prodlouží se doba expozice (doba po jakou dobu bude závěrka otevřená) a fotografie může být rozostřená, protože se model hýbe.
Jak fotit lidi venku
Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu. Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry.
Jak se fotit v sedě
V sedě na židli existuje hned několik zaručených poloh a bude záležet na tom, jaké má fotka komunikovat emoce. Rovná záda, vypnutá hruď a noha přes noha působí příjemným neutrálním a elegantním dojmem. V této poloze je klíčové mít pokrčené nohy, hlavu pokrčenou k nohám a ruce na nohou.
Jak spravne fotit krajinu
Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.
Jak fotit objekty
Zvolte pomalejší rychlost závěrky než obvykle
V závislosti na světle a rychlosti vašeho objektu můžete skončit na čímkoli mezi 1/60 a 1/8, i když na pomalejším konci pravděpodobně skončíte s chvěním fotoaparátu. Běžte na místo, kde váš pohled nebude nikomu ani ničím bráněn. Zvažte i pozadí snímku.
Jak zjistit pixely na fotce
Rozlišení fotografie zjistíte tak, že v počítači najedete kurzorem myši nad soubor s fotografií. Zobrazí se Vám hodnota rozlišení v pixelech. Pokud je rozlišení Vaší fotografie o čtvrtinu a více nižší než je uvedeno v tabulce, znamená to, že výsledný tisk už nebude pro zvolený rozměr dostatečně kvalitní.
Jak zvýšit kvalitu fotky
Například bezplatný nástroj pro změnu měřítka obrázků Depositphotos umožňuje zvětšit obrázky dvakrát a zvýšit jejich rozlišení a kvalitu jedním kliknutím. Stačí nahrát vizuál na web, počkat několik sekund a stáhnout jeho změněnou verzi.
Jakou velikost má kvalitní fotka
Velikost fotografií a malé zamyšlení
Na fotografii o velikosti A4 vám tedy stačí 9 Mpix. Pro velikost fotografií A3 pak cca 18 Mpix a pro velikost A2 potřebujete necelých 35 Mpix. To vše při vysoké kvalitě výstupu 300 DPI. Fotografie bude tedy vytištěna opravdu velmi kvalitně.
Jak nastavit formát obrazů
Stiskněte tlačítko HOME a poté vyberte položku [Nastavení] — [Zobrazení a zvuk] — [Nastavení obrazovky]. Pokud je při změně kanálu nebo video vstupu zapnuta funkce [Auto formát] v nabídce [Nastavení obrazovky], nastavení režimu [Širokoúhlý režim] se automaticky změní podle vstupního signálu.
Jak nastavit foťák na noční focení
Všeobecně jsou pro fotografování noční krajiny lepší delší časy a nižší ISO, abyste na fotce neměli příliš šumu. Naopak když fotíte hvězdy, využijete i hodnoty ISO 12 800 a nižší časy 5-20 s. Získáte tak ostré a kulaté hvězdy. Záleží také na ohnisku jakým fotografujete.
Jak fotit osoby
Jestli chcete, aby osoba na snímku vypadala vyšší, váženější nebo dominantní, je dobré ji fotografovat z mírného podhledu. Pokud jí naopak vyfotografujete z nadhledu, vypadá na fotografii menší. Nejpřirozenější je, když portrétovanou osobu fotografujete z úrovně jejich očí.
Jak fotit ve špatném světlé
Nastavte režim M, ISO 400 až 800, clonu dle potřebné hloubky ostrosti od f/2.8 do f/5.6 a čas expozice zvolte 1/60 až 1/200. Takové nastavení by vám mělo stačit na většinu scén. Může se vám stát, že blesk dostatečně nenasvítí celé pozadí scény, a to je pak tmavé až černé.
Jak fotit při Ostrem slunci
Pokud je slunce hodně ostré a hodně vysoko, fotím spíše subjekty nasvícené zboku. Pokud chci zvýraznit barvy, používám polarizační filtr, který pří focení se sluncem v boku působí nejvíce (ztmavuje oblohu, ruší odlesky a tudíž zvýrazní barvy). Tuto strategii jsem použil při focení dymnivek.
Jak být krásná na fotce
Základem je správné držení těla, rovná záda, ramena dozadu a zatažené břicho. K fotoaparátu se lehce natočte jedním ramenem a hlavu nasměrujte k objektivu. Nedívejte se však přímo do něj, ale spíš kamsi za objektiv. „Skvěle funguje vytáhnout trochu dopředu bradu, protože se tím krásně vyrýsuje spodní čelist.
Jak se usmívat na fotce
Mírně otevřete ústa do úsměvu tak, aby se spodní ret přizpůsobil okraji vrchních zubů. Rozhodně neukazujte spodní zuby, to už by bylo přehnané. Ideální by bylo, kdybyste se na to focení dobře naladili, a vykouzlit přirozený úsměv vám půjde mnohem snáz.
Jak fotit ve tmě bez blesku
Doporučené nastavení techniky: Nastavte režim M, ISO 400 až 800, clonu dle potřebné hloubky ostrosti od f/2.8 do f/5.6 a čas expozice zvolte 1/60 až 1/200. Takové nastavení by vám mělo stačit na většinu scén.