Jak se zbavit vyživovací povinnost?

Jak se zbavit vyživovací povinnost?

Jak zrušit vyživovací povinnost

Nejčastějším případem zániku vyživovací povinnosti je ukončení studia a nástup dítěte do zaměstnání, kdy dítě už dosahuje vlastního příjmu a je schopno se živit samo. Minimální věková hranice je v těchto situacích 15 let, kdy již dítě může uzavřít s jistým omezením pracovní smlouvu a nastoupit do zaměstnání.
Archiv

Kdy nemusím platit výživné

Výživné se dle § 911 občanského zákoníku platí na děti do doby, než jsou schopny se samy živit. Vyživovací povinnost není jakkoli omezena věkem oprávněného dítěte, v praxi běžně souvisí vyživovací povinnost s jeho studiem a soustavnou přípravou na další povolání.

Kdy zaniká vyživovací povinnost

Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.

Na co je určeno výživné

Výživné určené soudem zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby (nejčastěji dítěte). Mezi tyto potřeby patří náklady na výživu jako takovou (tedy stravování), ale i náklady na ošaceni, školní pomůcky, léky, zájmovou činnost apod. To vše soud při svém rozhodování zohledňuje.

Jak dlouho se platí výživné

Obecně se výživné platí až do dokončení studií, tedy do doby, kdy je dítě schopno samo se živit. I zde se ale najdou výjimky – například pokud potomek studuje ještě ve 30 letech, můžeme polemizovat o tom, zda už není schopen uživit se sám, a v takovém případě je možné obrátit se na soud se žádostí o zrušení výživného.

Kdo se považuje za vyživovanou osobu

Vyživovaná osoba je podle zákona buď nezaopatřený člověk (např. nezletilé děti, studující) nebo ten, který žije ve společné domácnosti a podílí se na nákladech na bydlení.

Jak se vyhnout placení výživného

Nejčastější způsoby, jak se otcové snaží vyhnout placení alimentů83 % případů: Přestávají komunikovat, snaží se zmizet.68 % případů: Uměle snižují výdělek vyplácením „na ruku“63 % případů: Účelově se nahlašují na pracovní úřad.40 % případů: Zbavují se majetku.21 % případů: Oznámí, že odjíždí pracovat do ciziny.

Jak určit výši výživného

Kdo určuje výživné Výživné určuje soud. Buď o výživném rozhoduje přímo, nebo schvaluje dohodu rodičů o něm. Přímo bude rozhodovat o výživném v případě, kdy zde není shoda rodičů na výši výživného, stejně jako v případech, kdy oprávněná osoba (nebo její zástupce) žádá o zvýšení výživného.

Co všechno se počítá do výživného

Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě

Jistější variantou (a v případě rozvodu také jedinou možnou) je však soudní určení péče o dítě a výživného. Soud při svém rozhodování zkoumá nejen věk dítěte a majetkové poměry rodičů, ale také například to, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na dosavadním chodu domácnosti a péči o společné dítě.

Co vše ovlivňuje výši výživného

Pro určení rozsahu výživného jsou nyní rozhodující odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry a zároveň také schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Právní teorie se však i nadále většinou rozchází s praxí.

Co je to vyživovací povinnost

Vyživovací povinnost nezahrnuje pouze zajištění výživy ve smyslu základních potravin, ale také uspokojování ostatních hmotných i nehmotných potřeb (bydlení, ošacení, léčebné, kulturní, sportovní a rekreační potřeby apod.). Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti vzniká ze zákona.

Co je to vyživované dítě

Vyživovaným dítětem se rozumí nejen vlastní dítě, ale i osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vlastní vnuk, nebo vnuk druhého z manželů. Daňové zvýhodnění tak může uplatnit prarodič. Taková situace často nastává, pokud rodiče nedosahují minimálního příjmu na uplatnění slevy.

Jaká je minimální výše výživného

Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty. Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy. Soudem určené výživné se už nedaní. Bere se ale jako příjem pro výpočet různých sociálních dávek.

Co hrozi za neplaceni výživného

Jedná se o trestný čin podle § 196 trestního zákoníku. A nejlepší bude citovat. (1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Kdo má k dítěti vyzivovaci povinnost

Kdo má vyživovací povinnost vůči dětem Vyživovací povinnost rodičů k dětem vzniká vždy ze zákona. Pokud se rodiče nedohodnou na výživném, stanoví konkrétní rozsah vyživovací povinnosti soud. Oba rodiče mají vyživovací povinnost vždy vůči všem svým dětem, nejen k tomu, které mají svěřeno do své péče.

Jak prokázat slevu na dítě

Pro prokázání nároku na slevu na dítě musíte dodat poprvé jeho rodný list a dále každý rok potvrzení od zaměstnavatele druhého z manželů, jestli si a v jaké výši ten uplatňuje daňové zvýhodnění na některé z vašich dětí.

Jak vymáhat výživné

Výživné na nezaopatřené dítě lze vymáhat dvěma způsoby. Zákonný zástupce dítěte se může obrátit na soud, aby provedl výkon rozhodnutí (rozsudku odsuzujícího k placení výživného), nebo na soudního exekutora, aby provedl exekuci.

Jak dlouho se vyplácí náhradní výživné

Náhradní výživné je sociální dávka, která je poskytována nezaopatřenému dítěti, kterému není povinnou osobou hrazeno stanovené výživné nebo je hrazeno částečně. Náhradní výživné je poskytováno po zákonem stanovenou dobu, max. však 24 výplat nejdéle ovšem do skončení nezaopatřenosti dítěte, tedy do 26 let věku.

Kdy končí nárok na slevu na dítě

Slevu na dítě můžete uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi žije ve společné domácnosti. Podle zákona je to: nezletilé dítě (do 18 let) nebo zletilé dítě do 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (jinými slovy dítě do 26 let, které má statut studenta).

Co lze odečíst z dani 2023

Kompletní přehled nezdanitelných položek

Druh odpočtu Maximální odpočet ze základu daně
Penzijní připojištění 24 000 Kč
Soukromé životní pojištění 24 000 Kč
Dary 30 % ze základu daně
Odborové příspěvky 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč

Jak vymahat dluh na výživném

V exekuci lze vymáhat nejenom dlužné výživné, ale i běžné výživné, které se stane splatným v budoucnu. Soudní exekutor Vám může pomoci se sepisem exekučního návrhu, veškerými jeho náležitostmi i následným podáním návrhu.

Jak můžu vymahat výživné

Výživné na nezaopatřené dítě lze vymáhat dvěma způsoby. Zákonný zástupce dítěte se může obrátit na soud, aby provedl výkon rozhodnutí (rozsudku odsuzujícího k placení výživného), nebo na soudního exekutora, aby provedl exekuci.

Co dělat při neplacení výživného

Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.

Kdo z rodicu má narok na slevu na dítě

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy pouze jeden z domácnosti, tedy buď vy, nebo váš partner/partnerka. Jste-li rozvedení, zákon počítá s tím, že slevu na dani uplatní rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti.