Jak se zbavit škůdců na zahradě?

Jak se zbavit škůdců na zahradě?

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Archiv

Jak na škůdce na zahradě

Zbavit se jich lze i pomocí žlutých lepových desek, které se zavěsí k napadeným rostlinám. Biologickou cestou je nasazení slunéčka sedmitečného nebo vosiček Aphidius colemani (další informace zde), které mšice požerou. Pomáhá i výluh z nedopalků cigaret. Mšice odpuzuje vůně afrikánů.
Archiv

Jak zbavit půdu škůdců

Za nás je nejlepší tabákový výluh, který je neškodný a účinný zároveň, funguje jako postřik (proti savým škůdců) a také jako systémový přípravek do půdy (proti půdním škůdcům). Použít můžete nasekané tabákové listy nebo cigaretový tabák.
Archiv

Které rostliny odpuzují škůdce

Velice účinný je aksamitník (odpuzuje molici skleníkovou, hubí háďátka a další škůdce a brzdí plevele kořenovými výměšky), kopr (odpudí běláska zelného), máta (odpuzuje bělásky a dřepčíky), šalvěj lékařská (odpuzuje běláska a slimáky stejně jako tymián), levandule (odpuzuje býložravé ploštice), křen (odpuzuje …

Jak zbavit hlínu smutnic

Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.

Co zabírá na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají. Výskyt mšic vám potvrdí i mravenci, kteří se okolo stromů začnou objevovat v celých tlupách.

Jak na Skudce ve skleniku

Ve sklenících se proti mšicím osvědčila parazitická vosička Aphidius Alemani. Zkušení zahradníci radí, pokud to jde, nehubit mšice chemikáliemi, protože pak zničíte i jejich přirozené nepřátele. Když pak rostliny napadnou škůdci znovu, jste už na to sami. Vysaďte lichořeřišnici a spol.

Jak na molice na zahradě

Vosičky do těl molic kladou svá vajíčka a ta, jakmile se líhnou, roztrhají molice na kusy. Mezi další metody se dají zařadit nejrůznější roztoky vody s octem, jarem nebo olejem, kterými se dají napadené rostliny otírat, ale účinnost není úplně stoprocentní. Stará babaská rada radí použít výluh z kopřiv.

Jak se zbavit molice bez chemie

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje.

Co to jsou smutnice

Smutnice jsou malé, černošedé mušky, které nejčastěji poletují blízko rostlin nebo sedají na substrát, takže si jich člověk nemusí hned všimnout. Dospělé mušky měří přibližně 2-4 mm, přičemž jedna dospělá samička smutnice může do substrátu k vašim rostlinám naklást až 200 vajíček.

Co na mušky v zemině

Vhodné je také zasypat povrch zeminy v květináči například křemičitým pískem nebo keramzitem. Stačí zhruba 3cm vrstva písku, která odradí dospělé mušky smutnic od kladení vajíček do květináče.

Jak přezimují molice

Molice přezimují na brukvovitých rostlinách, mléčích, aj. Samice klade až 100 vajíček, z nichž se líhnou pohyblivé larvy prvního instaru, druhý a třetí instar je nepohyblivá nymfa, která se mění v pupárium. V průběhu roku vytváří molice několik generací v závislosti na teplotě a hostitelské rostlině.

Kdy se stříká třešeň

Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.

Co způsobuje Červivost třešní

Červivost třešní způsobuje vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi), konkrétně samice tohoto hmyzu z řádu dvoukřídlých. Ta klade vajíčka již pod slupku nedozrálých plodů pomocí ostrého kladélka, z vajíček se líhnou larvy mající podobu malých, bílých červíků.

Co nemaji radí mšice

Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčko sedmitečné a vosička. Neškodně vypadající beruška zvládne za měsíc zahubit i celou tisícovku mšic. Osvědčeným přípravkem je výluh z tabákových listů. 15 g jich namočíme na půl hodiny do 2 litrů teplé vody a postříkáme postižené rostliny.

Jak vyrobit postřik proti mšicím

Smíchejte čajovou lžíci nimbového oleje, 1/3 lžíce mýdlové vody a pět šálků vody. Jakmile budete mít postřik hotový, přichystejte si ho na ráno. Jeho aplikaci je potřeba provádět brzy ráno, ještě za chladu. Nimbový olej nemá žádné vedlejší účinky na vaše rostliny a ani neublíží jinému hmyzu než škůdcům.

Co nesnáší molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co žere molice

Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách.

Jak se zbavit smutnic ve skleníku

Jak se zbavit smutnic Mušek smutnic se spolehlivě zbavíte pomocí hlístic Steinernema feltiae prodávaných pod názvem Nemaplus. Rozpustíte prášek ve vodě a zalijete. Doporučujeme kombinovat se žlutými lepovými pastmi pro odchyt dospělých mušek.

Jak bojovat proti Muškám

Odpověď: Nejdřív mušky pochytejte návnadou v podobě misky s octem, kterou překryjte průhlednou folií propíchanou vidličkou a umístíte do lednice. Následně je vhodné vnitřek lednice omýt příslušným čisticím prostředkem určeném k dezinfekci ledniček.

Co pomáhá na mušky

Stačí pouze plastový kelímek, do kterého umístíte třeba kousky citronu či jablka. Celý kelímek důkladně překryjte potravinovou fólii a vytvořte špendlíkem několik dírek. Mušky se tak dostanou dovnitř k citronu, ale již nemají možnost úniku a tak zůstanou polapené. I takto je můžete zlikvidovat, a to svépomocí.

Co proti Červivosti třešní

V ČR není registrován přípravek určený specificky proti vrtuli třešňové, ale lze použít systémový insekticid typu Mospilan 20 SP. Pokud chcete plody třešní konzumovat, je při postřiku třeba myslet na ochrannou lhůtu, která v tomto případě činí 14 dní.

Jak na Červivost švestek

Obaleč švestkový napadá všechny druhy slivoní, zejména však pozdní odrůdy. Ošetření se dělá ve druhé polovině července a je možné jej opakovat za 10 až 14 dnů. Aplikace přípravku Sanium Ultra.

Co na mšice na zahradě

Mezi nejznámější preparáty na hubení mšic patří Decis Flow, Mospilan, Talsar či Torant. Dostupné jsou i tyčinky do květináčů a na záhony. Chemické přípravky jsou většinou vysoce účinné, neprospívají ale přírodě a nejsou vhodné ani na ovocné stromy a další jedlé plodiny.