Jak se vyrábí tinktura?

Jak se vyrábí tinktura?

Jaký alkohol použít na tinkturu

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách. Další možností je koupit 80% konzumní líh a naředit ho na 60 %.

Jak vyrobit tinktura bez alkoholu

Místo alkoholu můžete použít jak fire cider vinegar (k dostání na internetu), tak potravinářský glycerin. Když to uděláte, pak už to nebude tinktura, ale extrakt. Doba použitelnosti u extraktu je kratší a proto se ujistěte, že lahvičku označíte datem, kdy byl extrakt vytvořen.
Archiv

Jak udělat tinkturu z Vratiče

Tinktura z vratiče:

Čerstvé květy naložte do lihu a nechte 5 dní macerovat. Pak přefiltrujte do skleničky. Tinktura se používá pouze zevně a je výbornou složkou čistících pleťových vod a krémů na problematickou pleť. Má i hojivé a dezinfekční účinky, působí antimikrobiálně a antisepticky.

Jak se dělá extrakt

Připravují se nejčastěji macerací drogy lihem. U běžných drog se používá na jeden váhový díl drogy pět váhových dílů lihu. Jemně řezaná či mletá droga se nasype do nádoby, zalije se lihem a následně se protřepává.
Archiv

Jak udělat domácí tinkturu

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Jak dlouho louhovat tinkturu

Roztok nechte louhovat minimálně 10 až 14 dní a jednou za pár dní ho protřepejte. Jakmile bude louhování u konce, obsah přefiltrujte, například přes plátýnko. Rostlinný materiál můžete vyhodit, tekutinu přelijte do připravené lahvičky z hnědého skla.

Co znamená tinktura

tingó, tinctus, obarvený) znamená původně barvivo nebo léčivo. Slovo se běžně používalo v lékárnictví, lze je vidět na lahvích v historických lékárnách (zkratka "T", "Tct" nebo "Tinct"). Dnes znamená druh tekutého léčiva, výluh (obvykle z rostlin) získaný extrakcí vhodným rozpouštědlem, nejčastěji alkoholem.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Co to je tinktura

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin. Jsou jedním z mnoha způsobů, jak využít aktivní sloučeniny z bylin vnitřně.

Jak udělat tinkturu z propolisu

Odměříme si 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu. Bylinářka Ivana Haldová doporučuje použít 60–80procentní alkohol, abychom z propolisu získali co největší množství účinných látek. Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme. Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití.

Kdy užívat tinktury

přípravky doporučujeme podávat minimálně 15 minut před požitím nápoje či stravy, je ale lépe užít tinkturu po jídle, nežli vůbec. při podávání více druhů přípravků doporučujeme odstup také 15 minut mezi jednotlivými přípravky, ale není to nezbytně nutné

Jak se dělá Kaštanová tinktura

Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.

Co léčí propolis

Propolis je již ze své podstaty učiněným antibiotikem, hojně používaným v léčbě kožních infekcí, špatně se hojících ran, vředů, oparů a mykóz. Užívá se také při zánětech v ústní dutině, bolestech zubů a paradentóze (propolis má svíravý /adstringentní/ účinek).

Co to je propolis

Propolis či včelí tmel (vzácněji označovaný jako smoluňka či dluž) je hmota, kterou včely vyrábějí smísením nasbírané pryskyřice z pupenů stromů s výměšky svých hlavových žláz a voskem.

Jak oloupat kaštany na tinkturu

Kaštany nakrájíme na čtvrtky, můžeme je ale také nakrouhat na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Pokud chceme dosáhnout maximálního účinku, kaštany oloupeme a pak nakrájíme na čtvrtky nebo nakrouháme pomocí kráječe. Anebo si můžeme dát tu práci a oloupané kaštany nastrouhat.

Jak vyrobit mast z tinktury

Mast s proplisem – recept

Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.

Na co je tinktura z propolisu

Propolisová tinktura je podpůrný prostředek k dezinfekci dutiny ústní a kůže, při nachlazení a virových onemocnění horních cest dýchacích, k potlačení infekcí a zánětů v dutině ústní a nosohltanu, k tlumení bolesti zubů a masážím dásní při paradentóze a při hojení nerozsáhlých popálenin.

Jak udělat extrakt z kaštanu

Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.

Jak se dělá propolis

Výroba propolisové tinktury

Použijte 100 g drobně nakrájeného propolisu. Nasypejte ho lahve, ve které je 500 ml 96% lihu. Uzavřete a každý den protřepejte. Po 14 dnech lahev otevřete, roztok přefiltrujte přes gázu a slijte do tmavých skleněných lahviček se zabroušeným uzávěrem.

Co se dá udělat z kaštanu

Nasbírejte si kaštany a využijte je na sto různých způsobůSchovejte je pod polštář a mějte je tam až do jara. Jedna ze známých babských rad mluví o tom, že kaštany pod polštářem vám dodají zázračnou energii.Vyrobte si tinkturu či gel na křečové žíly.Vytvořte si doma podzimní dekorace.Odneste kaštany myslivcům.

Kdo se živí kaštany

Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Jak uchovat kaštany leskle

Můžete zkusit dát pár kaštanů pod polštář, a dalších několik mimo vaši postel do uzavřené nádoby. Po čase uvidíte jasný rozdíl: kaštany uložené mimo ložnici v nádobě vydrží hladké a lesklé, zatímco ty, na kterých spíte, se svraští a hnědá slupka zmatní.

Jak se spravne jmenuje kaštan

Aesculus castanea, Hippocastanum vulgare, Kaštan, Koňský kaštan, Divoký kaštan, Planý kaštan, Sviňský kaštan. V oblastech přirozeného výskytu se jírovec velmi rozmanitě využíval (barvení látek, kvalitní dřevo, bolestivé klouby).

Jak se jmenuje strom kde rostou kaštany

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.

Jak udělat jedlé kaštany

Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.