Jak se vyhnout samovolnému potratu?

Jak se vyhnout samovolnému potratu?

Jak zabránit samovolnému potratu

Ženám s předchozí zkušeností se samovolným potratem doporučujeme přípravu vitaminovými doplňky, zvýšený přívod kyseliny listové (Acidum folicum) a před otěhotněním a zejména po otěhotnění do ukončeného 12. týdne podporu funkce žlutého tělíska dodáváním přirozených gestagenů v podobě tablet (k polykání, event.

V jakém týdnu dochází nejčastěji k potratu

U samovolných potratů činil příslušný podíl plodů šestého a sedmého týdne stáří 40,2 %. K samovolnému potratu dochází často také v 8. týdnu těhotenství – počítáme-li všechny tři frekventované týdny stáří plodu, zahrnovaly v roce 2018 celkem 59,3 % registrovaných samovolných potratů.

Jak přerušit těhotenství

V případě, že chcete podstoupit umělé přerušení těhotenství (interrupci), musíte o to písemně požádat svého ošetřujícího gynekologa. Podstoupit umělé přerušení těhotenství můžete bez ohledu na svůj věk. O interrupci můžete v ČR požádat i pokud jste občankou Evropské unie.

Jak minimalizovat riziko potratu

Pánevní dno začněte posilovat ještě před těhotenstvím – tím, že ho posílíte, snížíte riziko potratu i předčasného porodu a navíc se budete v průběhu těhotenství cítit mnohem lépe. Posilněné pánevní dno navíc zaručuje také hladký porod, minimalizuje nástřih a pohmoždění způsobená porodem.

Jak zastavit těhotenství

Potratová pilulka je lék, který ukončuje těhotenství. Odborný název potratové pilulky je mifepriston. Funguje tak, že blokuje hormon progesteron. Bez progesteronu se rozpadne výstelka dělohy a těhotenství nemůže pokračovat.

Jakou barvu má krev při potratu

K potratu dochází nejčastěji v prvních 12 týdnech těhotenství. Krev bývá jasná, červená může být i ve sraženinách. Nicméně to, že krvácíte, ještě automaticky neznamená, že jste prodělala potrat, takže žádnou paniku!

Kde koupit potratovou pilulku

Potratovou pilulku není možné nikde zakoupit, podává se pouze v nemocničním zařízení. Pokud to zdravotní stav umožnuje, je pilulku možné podat do konce 7. týdne těhotenství. Pokud si tedy přejete ukončit těhotenství, je nutné vyhledat lékaře.

Jak ziskat potratovou pilulku

Od roku 1986 totiž existuje potratový zákon, podle kterého musí být interrupce provedena ve zdravotnickém zařízení. Pilulku budou vydávat pouze nemocniční lékárny a bude ji možné aplikovat pouze v nemocnici.

Kam jít pro potratovou pilulku

Ústav po kontrolu léčiv ji schválil s dovětkem, že ji smí předepsat výhradně zdravotnická zařízení s lůžky, tedy potratová centra nebo nemocnice. U každého gynekologa tedy nebude dostupná. Pravidla používání potratové pilulky jsou prakticky totožná jako u miniinterrupce.

Jak žena pozna že potratila

Mezi klasické příznaky začínajícího potratu či probíhajícího potratu patří vaginální špinění či krvácení a bolest břicha, která může přerůst až v silné křeče. Pokud některý z těchto příznaků těhotná žena zaregistruje, měla by neodkladně navštívit lékaře, který na základě vyšetření určí, zda se skutečně jedná o potrat.

Co způsobuje potraty

Příčin potratu je celá řada a často se jedná o vyšší věk rodiček nebo nezdravý životní styl. Dalšími důvody jsou genetická onemocnění a poruchy, nerovnováha pohlavních hormonů, poruchy imunitního systému a žláz s vnitřní sekrecí, infekční a hematologická onemocnění, vrozené vady a anomálie dělohy a mnoho dalších.

Kdy lze otěhotnět po potratové pilulce

Rizika a nepříjemnosti po použití

Krvácení po požití pilulky může trvat 12 -30 dní. Občas může dojít k zánětům či nepříjemným alergickým reakcím. Další těhotenství se doporučuje nejdříve až za 3 měsíce.