Jak se tvoří hlen?

Jak se tvoří hlen?

Jak ze sebe dostat hleny

Při zahlenění sůl pomůže uvolnit hlen, kromě toho má antibakteriální účinky, působí protizánětlivě. Stači ve sklenici vlažné vody rozmíchat 1-2 lžičky soli a se vzniklým roztokem kloktat třikrát denně po dobu 30-60 sekund. Solný roztok je také velmi účinný pro vyplachování dutin.

Co tvori hleny

Hlen je po chemické stránce koloidní směs, která obsahuje mucin, anorganické soli a dále v malém množství imunoglobuliny a antiseptické enzymy (např. lyzozym).

Jak zabránit tvorbě hlenu

Pokud vás často trápí tvorba hlenů, je vhodné nekonzumovat příliš sladkých jídel a nepomáhají ani tučná jídla. Pokud člověk trpí na zahlenění, působí příznivě také zvlhčený vzduch, pobyty na horách a u moře. Pomáhá i napařování.
Archiv

Jak vzniká zahlenění

Vzhledem k tomu, že je jednou z hlavních funkcí sliznic vylučování odpadních látek/toxinů z těla, bývá často zahlenění příznakem nadměrného „zanesení“ organismu, který volá po vyčištění (detoxikaci). Zvýšená sekrece hlenu může souviset také se zvýšeným drážděním sliznic (smog, kouření, jícnový reflux, infekce, apod).

Co rozpouští hleny

Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.

Co jíst při zahlenění

Čerstvé ovoce a zelenina nebo šťávy z nich lisované obsahují dostatek enzymů, vytvářejí minimum hlenu a pomáhají organismus velmi dobře pročišťovat! Dieta s nízkým obsahem potravin, jež podporují vytváření hlenu, obzvlášť pomáhá při zánětech v těle.

Jak se zbavit hlenu v nosohltanu

Doporučuje se zvýšit příjem tekutin například o 1–2 sklenice teplého bylinkového čaje. Podpořit ředění hlenů při kašli můžete zvlhčováním vzduchu nebo inhalací mořské vody. K inhalaci lze využít také éterické oleje nebo některé kapky na vlhký kašel. U dětí by ale tento postup měl být předem konzultován s lékařem.

Proč pořád Vykašlávám hleny

Příčiny zahlenění a vykašlávání hlenu

Mezi nejčastější příčinou zahlenění jsou znovu objevující se infekce, a to především u mladších lidí. Se zvýšením potíží a zhoršování příznaků se můžeme setkat nejen v podzimním období, ale také i na jaře, kdy je tělo po zimním období unavené a vyčerpané.

Co je dobré na zahlenění

Hleny je třeba především rozředit, aby je organismus mohl snáze vyloučit. Na to spolehlivě účinkují různé bylinkové směsi. Smíchejte fenykl obecný, tymián obecný, mateřídoušku úzkolistou, plicník lékařský, jitrocel kopinatý, sedmikrásku obecnou, popenec břečťanovitý a yzop lékařský.

Jak naředit hlen

Dostatek tekutin správný pitný režim je nejjednodušším způsobem, jak ředit hlen. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu dostatečná vlhkost vzduchu v domácnosti je pro nosní sliznici velmi důležitá.

Co rozpouští hleny u dětí

Vlhký kašel u dětí

Pro vlhký kašel je příznačná tvorba hlenu. Kašel hlen vytlačuje směrem ven a dochází k jeho vykašlávání. V této fázi kašel u malého nepotlačujte, naopak podporujte odkašlávání sirupy na uvolnění hlenu. Na vlhký kašel je vhodný Mucosolvan Junior, Ambrobene nebo ACC sirup pro děti.

Co nejíst když je zahlenění

Při léčbě vlhkosti a zahlenění je třeba vzít v úvahu dvě věci. Zaprvé se je třeba se vyvarovat jídel vytvářejících vlhkost a zahlenění, jako jsou mléčné produkty, průmyslově zpracované sacharidy, sladkosti a vydatné či přehnaně umělými přísadami doplněné potraviny.

Co pomáhá při zahlenění

Hleny je třeba především rozředit, aby je organismus mohl snáze vyloučit. Na to spolehlivě účinkují různé bylinkové směsi. Smíchejte fenykl obecný, tymián obecný, mateřídoušku úzkolistou, plicník lékařský, jitrocel kopinatý, sedmikrásku obecnou, popenec břečťanovitý a yzop lékařský.

Jak dlouho trvá vykašlávání hlenu

Na vině jsou přemnožené viry nebo bakterie, které mají za následek hromadění hlenů způsobujících kašel. Ten obvykle trvá 10 až 20 dnů, než úplně odezní. Může být suchý i produktivní, provázený vykašláváním čirého, žlutého či nazelenalého hlenu, někdy také s příměsí krve.