Jak se starat o dřevostavbu?

Jak se starat o dřevostavbu?

Jak ochladit dřevostavbu

Trendem dnešních dřevostaveb jsou velké prosklené plochy. Pokud máte velkoformátová okna (a zejména pokud jsou orientovaná na jih), bezpodmínečně potřebujete venkovní stínění. Venkovní žaluzie nebo rolety odrážejí světlo i teplo ještě předtím, než pronikne dovnitř, a tím citelně ochlazují interiér.

Jak založit dřevostavbu

Nejčastější varianta založení dřevostavby je klasická: vylít nebo jinak zhutnit základy v zemi až do nezámrzné hloubky (60-100 cm). I tady máte několik variant: Železobetonová deska s obvodovými pásy. Jedná se o klasiku a nejpoužívanější model.

Jak ukotvit dřevostavbu

Při montáži do dřevostavby lze fasádní desky kotvit jak klasickým povrchovým, tak zápustným způsobem. Držáky izolace s vruty doporučujeme pro kotvení lehkých kontaktních zateplovacích systémů s povrchovou úpravou z fasádní omítky. Kotvení je vhodné na dřevěné bednění, dřevotřískové OSB desky nebo trapézový plech.

Jak se starat o srub

Dovolte srubu, aby si sedal

Sruby z přírodního nevysušeného masivu při vysychání sedají asi o šest procent po dobu tří až šesti (záleží na velikosti trámů, rychlosti výstavby a době vytápění domu) a v jeho průběhu je nutné kontrolovat dilatační prvky na stavbě.
Archiv

Čím topit v dřevostavbě

Zdrojem tepelné energie pro vytápění dřevostaveb může být elektrokotel, tepelné čerpadlo, kondenzační plynový kotel, vhodné jsou i solární panely nebo kotle na pevná paliva – obvykle kusové dřevo nebo biomasou.

Jak často natírat srub

Pokud je srub postavený z jiné dřeviny, je nutné ho pravidelně natírat, většinou se doporučuje každých pět let, ale vždy je zapotřebí stav nátěru posuzovat individuálně. Nátěr dům ochrání a tím se prodlouží jeho životnost. Proto při pořízení svého vysněného bydlení je nutné zvážit i pravidelnou údržbu domu.

Co je to roubenka

Roubení je jednou z nejstarších technologií dřevěných stavebních konstrukcí, která je preferována i v moderní výstavbě. Mezi její přednosti patří poměrně slušná tepelná izolace (a z toho vyplývající energetická nenáročnost stavby) nebo ekologičnost.

Čím topit

Jde především o dřevo, dřevěné pelety nebo hnědé uhlí. Kotel na pevná paliva pak můžete používat jako hlavní zdroj tepla nebo jako alternativu ke stávajícímu zdroji vytápění, který není v současné době tak výhodný. U starších domů počítáme spíše s topnou soustavou, která ohřívá vodu v klasických radiátorech.

Čím topit v chatě

Optimálním a přitom cenově přijatelným řešením vytápění víkendových chat a chalup je použití malého tepelného čerpadla systému vzduch/vzduch. Tepelné čerpadlo můžete nechat samozřejmě topit celý víkend, nebo ho vypnete a zatopíte si třeba v krbu.

Jak aplikovat olej na dřevo

Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.

Čím natřít dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Co to je srub

Srub je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením. Sruby byly budovány v oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, ve Skandinávii atp.

Jak udělat falešné roubení

Ručně hoblovaný Hoblovaný povrch obkladů a trámů vytváříme použitím ručního hoblíku uběráku. Výsledkem starobylé techniky je jedinečným nepravidelné rýhování, nápadné záštěpky okolo suků a pokaždé unikátní povrch.

Jak topit kdyz nejste doma

Přes den, kdy nikdo doma není, stačí vytápět na 16°C. Čím nižší teplotu nastavíme, tím lépe využijeme energii slunečního záření, která se dovnitř dostane okny. Je-li to možné, roztáhneme na den záclony a závěsy,“ doporučuje Karel Srdečný.

Jaké vytápění je nejlevnější

Za nejlevnější způsob topení se dlouhodobě považuje kotel na tuhá paliva. Ten má ale svá ale. Mezi zásadní nevýhody patří množství spalin a dalších znečišťujících látek, které kotle na tuhá paliva produkují. Jde tak o vůbec nejméně ekologické řešení, které legislativa významně omezuje.

Jak nejlépe vytopit místnost

Olejové radiátory – tichým pomocníkem k vytápění je olejový radiátor. K vytopení místnosti dochází díky oleji, který je uvnitř radiátoru ohříván elektrickým proudem. Olejové radiátory jsou snadno přenosné, nevíří prach a jejich výhodou je tepelná setrvačnost, kdy přístroj ohřívá místnost dlouhou dobu po vypnutí.

Jak si doma přitopit

Velkou skupinu mobilních topidel tvoří elektrické přímotopy, přitápět ale můžeme také plynovým nebo petrolejovým topidlem, popř. uvažovat o celoročním provozu mobilní klimatizace, která má vedle chlazení i funkci topení. Obecně pro mobilní topidla platí, že jsou levná a snadno dostupná.

Jak nejlépe ošetřit dřevo

Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy. Při použití v exteriéru se jistě osvědčí i napouštědla; napouštění dřeva je však možné pouze u opracovaného povrchu bez pryskyřice nebo mastnoty, přičemž samotný proces schnutí pak trvá i 20 hodin.

Jak správně nalakovat dřevo

Natírat by se mělo ve třech vrstvách. Nejdříve základní nátěr, pak mezinátěr a nakonec svrchní vrstva nátěru. Po každé vrstvě můžete povrch jemně zbrousit brusným papírem. Na očištěné dřevo se nejdříve nanáší penetrační nátěr a pak teprve nátěr lakem nebo lazurou.

Čím natřít dřevostavbu

Pro první nátěr masivní dřevostavby doporučujeme dlouhodobě osvědčený Lazurit FORTE – modifikovaný lněný olej ve vodním prostředí. Lze ho použít i pro druhý, finální nátěr. Tak vznikne povrch, který si zachová omak dřeva.

Jak často natírat dřevo

Preventivní udržovací nátěr by se měl aplikovat 1x – 2x ročně. Záleží samozřejmě na tom, kde je dané dřevo umístěno, jak moc se používá nebo jak je poškozeno. Nejdůležitější je to u teras a zahradního nábytku.

Co to je roubení

Roubení je jednou z nejstarších technologií dřevěných stavebních konstrukcí, která je preferována i v moderní výstavbě. Mezi její přednosti patří poměrně slušná tepelná izolace (a z toho vyplývající energetická nenáročnost stavby) nebo ekologičnost.

Jak se staví roubenka

Základním předpokladem pro stavbu stěn roubenky je vhodný výběr stromů, které je potřeba po jejich pokácení rozřezat a opracovat na potřebné hranoly. Po zhotovení betonových základů se vytvoří obvodové stěny z těchto hranolů. Na stavbu stěn se naváže montáží stropních nosníků, vazbou krovu a konstrukcí střechy.

Jak zateplit starou roubenku

Bylo by vhodné vymezit mezi izolací a roubením mezeru. Vlastní izolace pak může být buď na bázi minerální nebo kamenné vlny. Je zde ale vhodnou variantou použít přírodních materiálů, například dřevité vlny nebo ovčí vlny.

Jak topit přes noc

Pořiďte si termostat

Díky tomu termostat například udrží teplotu na minimu, když jste pryč z domu, a zatopí vám, než se vrátíte. Pohlídá také teplotu přes noc – vytopí vám ložnice, ale v ostatních místnostech teplotu sníží. Můžete si také nastavit, aby začal topit třeba půl hodiny před tím, než ráno vstanete z postele.