Jak se plati dalnice v Polsku?

Jak se plati dalnice v Polsku?

Jak zaplatit dálniční poplatek v Polsku

Dálnice v Polsku jsou zpoplatněny pro motocykly a vozidla s hmotností do 3,5 t prostřednictvím mýtných systémů několika provozovatelů. Poplatky lze v mýtných branách zaplatit hotovostí, platební kartou, mobilní aplikací nebo palubní jednotkou.

Kde se v Polsku platí dálnice

V Polsku není průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí dálniční známky, ale prostřednictvím mýtného, které je vybíráno podle ujetých úseků v mýtných branách. Mýtné se platí pouze na některých dálnicích – A1, dále na čtyřech úsecích dálnice A2: Konin – Wrzesnia, Wrzesniaa – Krysiny a Komornič – Nowy Tomysl.
Archiv

Jak koupit polskou dálniční známku

Na dálnicích A2 Konin – Stryków a A4 Wrocław – Sośnica od konce roku 2021 probíhá výběr mýtného prostřednictvím eToll free flow systému. Zpoplatněné dálnice jsou bez mýtných bran a platba se provádí přes mobilní aplikaci, internet nebo některého zprostředkovatele plateb.

Jak poznat dalnici v Polsku

Polské dálnice se značí písmenem A jako Autostrada, rychlostní silnice se značí písmenem S.

Jak je to s Mytnym v Polsku

Polské dálnice jsou stejně jako v České republice zpoplatněné. Nikoliv však nám známou dálniční známkou, ale prostřednictvím mýtných bran. Systém výběru mýtného je jednoduchý – na začátku zpoplatněného úseku je první brána, ve které pouze odeberete lístek.

Kde koupit e Toll

Mohou tak učinit zakoupením elektronického dálničního e-ticketu v aplikaci e-TOLL PL TICKET, v aplikacích partnerů e-TOLL, v internetovém obchodě etoll.gov.pl a na 1 398 čerpacích stanicích. Jízda po těchto úsecích dálnic je plynulá, bez zastavování před svodidly.

Jak fungují mýtné brány v Polsku

V roce 2021 začalo Polsko postupně zavádět nový systém výběru elektronického mýta s názvem e-TOLL. V úvodní fázi byl přechod na nový systém povinný pro řidiče nákladních vozidel. Nově je systém jedinou možností pro úhradu mýtného na vybraných státních úsecích polských dálnic A2 a A4 také pro řidiče osobních vozidel.

Jak si koupit dálniční známku

Elektronickou dálniční známku je možné koupit 3 způsoby:v e-shopu edalnice.cz,na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil,v samoobslužném kiosku.

Jakou rychlostí se jezdí v Polsku

Povolené rychlosti

V obci 50 km/h, 60 km/h (mezi 23:00 a 5:00)
Mimo obec 90 km/h, 100 km/h na silnicích 1. tříd
Silnice pro motorová vozidla 100 km/h, 120 km/h na dvouproudových silnicích (2×2 pruhy)
Dálnice 140 km/h

Jak doplatit polské mýto

Mýtné lze u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny platit v mýtných branách v národní měně i eurech. Platba je možná v hotovosti i platební kartou. Řidiči vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny jsou povinni využívat mýtný systém e-TOLL, který sleduje pohyb vozidla a automaticky počítá výši mýtného.

Jak vyřídit polské mýto

Kde vyřídíte:

U vydavatelů tankovacích karet, kteří provedou vaši předregistraci do mýtného systému (režim POST-PAY ) na desítkách distribučních míst (vybraných čerpacích stanicích) po celé České republice, kde vám rovněž vydají palubní jednotky (režim PRE-PAY)

Jak se platí dálniční známka

Na státním webu eDalnice.cz, který je právě pro koupi známky určen. Zaplatit za dálniční známku lze platební kartou nebo bankovním převodem. E-shop umožňuje i hromadný nákup pro fleet manažery nebo podnikatele. Na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil.

Kde zaplatit dálniční poplatek

1 Pokud nechcete kupovat elektronickou dálniční známku v e-shopu, můžete si k nákupu vybrat jedno z obchodních míst –⁠ Česká pošta a EuroOil. 2 Stačí, když obsluze nadiktujete potřebné údaje (druh elektronické dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, počátek platnosti, případně nárok na Eko cenu).

Na co si dát pozor při cestě do Polska

Polská policie velmi přísně dohlíží na pravidla silničního provozu, především na dodržování předepsané rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu. V Polsku se také nesmí telefonovat za volantem bez handsfree. Od začátku října do konce února musí být světla rozsvícená po celý den.

Jak koupit mýto v Polsku

Polská dálniční známka je k nákupu k dispozici i v automatech u vjezdů na dálnice. Tam si vyzvednete lístek, který poté vložíte do automatu při vašem sjezdu z dálnice. Díky tomu tak zaplatíte pouze za projetý úsek.

Jak funguje mýtné v Polsku

Mýtné lze u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny platit v mýtných branách v národní měně i eurech. Platba je možná v hotovosti i platební kartou. Řidiči vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny jsou povinni využívat mýtný systém e-TOLL, který sleduje pohyb vozidla a automaticky počítá výši mýtného.

Kde koupit e-Toll

Mohou tak učinit zakoupením elektronického dálničního e-ticketu v aplikaci e-TOLL PL TICKET, v aplikacích partnerů e-TOLL, v internetovém obchodě etoll.gov.pl a na 1 398 čerpacích stanicích. Jízda po těchto úsecích dálnic je plynulá, bez zastavování před svodidly.

Jak probíhá kontrola dálniční známky

Samotná kontrola probíhá v rámci běžných silničních kontrol pomocí speciálních tabletů a mýtných bran. Pokuta za jízdu bez platné EDAZ může činit na místě v příkazním řízení až 5 tisíc korun a ve správním řízení až 20 tisíc korun.

Jaká je pokuta za jízdu bez dálniční známky

Česko v trestu za jízdu bez dálniční známky patří mezi nejpřísnější země EU. Na místě vás policie může pokutovat částkou až 5 000 Kč. Ve správním řízení vám hrozí dokonce čtyřnásobná částka: 20 000 Kč.

Jak poznat že je dálnice placena

Jak se značí placené a neplacené úseky dálnic Začátek a konec placeného úseku, kde je třeba mít zaplacený dálniční kupón poznáte podle zelené značky s piktogramem dálnice, konec tohoto úseku pak totožnou značkou s červeným pruhem (je přeškrtnutá).

Co je v Polsku zakazane

Nehodnoceno, buďte první! Za hranice jen 12 hodin. Nákupy v Polsku zakázané nejsou. Polsko zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru a po vzoru České republiky v sobotu zavírá velká nákupní centra, kina, divadla a další kulturní instituce s výjimkou prodejen potravin, drogérií a lékáren.

Co je potreba mít v autě v Polsku

Před cestou do Polska vlastním vozem je vhodné zjistit, jaké doklady budete potřebovat a také jaká je základní povinná výbava vozidla. Občanský průkaz nebo cestovní pas s platnými vízy. Mezinárodní řidičský průkaz. Osvědčení o registraci vozidla s platnou technickou prohlídkou.

Co když jsem jel po dálnici bez známky

To, zda máte dálniční známku, nekontrolují pouze policisté „z masa a kostí“. Kdo tedy Za jízdu bez platné dálniční známky vám hrozí na místě pokuta až 5 000 Kč, ve správním řízení pak až 20 000 Kč. To, že nemáte platnou známku, může policista zjistit buď při běžné kontrole, nebo na dálku.

Co dělat když omylem najedu na dálnici

V tomto případě je postup jednoduchý – pokud je to možné, okamžitě se spojte s Policií ČR a informujte ji o poloze vozidla v protisměru. Dnes již funguje na dálnicích systém detekce vozidel v protisměru, čidla jsou nainstalována na mýtných branách.

Kde můžu jet bez dálniční známky

Nezpoplatněné úseky jsou na dálnicích a při vjezdu na ně označeny dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku (E 11a), která obsahuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu. Tato dodatková tabulka je umístěna vždy společně s dopravní značkou Dálnice (IZ 1a).