Jak se připravuje tuřín?

Jak se připravuje tuřín?

Jak připravit tuřín

Tuřín nakrájíme na středně velké kostky a přidáme ho k cibuli. Zalijeme vývarem, dochutíme solí a pepřem a vaříme zhruba hodinu. Poté přidáme do polévky brambory a počkáme než změknou. Během mixování ponorným mixérem přiléváme pomalu smetanu.
Archiv

Jak se jí tuřín

Tuřín můžete nakládat nakyselo, použít do receptů jako brambory, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat s masem, houbami i zeleninou. Výborné jsou tuřínové hranolky osmahnuté na oleji, dušený tuřín jako příloha k masu nebo polévka „dumlíkačka“. Z tuřínu se dokonce vyrábí velmi aromatické víno.

Jak chutná tuřín

Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Na půdu a živiny tuřín není náročný, dobře se mu daří i v chladnějších oblastech, je mrazuvzdorný.

Na co je tuřín

Tuřín je výborná a hlavně léčivá plodina, která čistí krev, léčí choroby zažívacího ústrojí, zlomeniny či osteoporózu. Šrám na historii tuřínu bohužel udělala II. světová válka, kdy tato levná (krmná) plodina bývala často jedinou stravou v koncentračních táborech.

Kdy se sklízí tuřín

Bulvy tuřínu se sklízí od září klidně až do prosince. Prostě je na podzim necháte v zemi a vytahujete podle potřeby. Na podzim a v zimě můžete také uložit seříznutou horní část bulvy do misky s vodou. Nať vám pak bude dorůstat.

Kde je tuřín

Turín

Turín Torino
Souřadnice 45°4′ s. š., 7°42′ v. d.
Nadmořská výška 240 m n. m.
Stát Itálie
Region Piemont

Jak uchovat tuřín

Jak tuřín uskladnit

Nejlepším uskladněním je krecht (jako u ostatní podobné zeleniny). Jámy pro tuřín vykopejte asi 10 až 15 cm hluboké, bulvy poskládejte do pyramidy a zakryjte slámou. Menší množství se dá skladovat ve sklepě, ale musí zde být chladno.

Jak vypadá tuřín

Jde o kořenovou zeleninu, často zaměňovanou s vodnicí. Na rozdíl od ní je ale spíše nazelenalý s fialovým okrajem a má oranžově nažloutlou dřeň. Existuje však celá řada vyšlechtěných odrůd, setkat se tak můžete s tuříny s červenou, bílou či zelenou slupkou.

Kdy sklízet tuřín

Ideální čas pro jeho výsev do volné půdy je v dubnu až květnu. Na vlastní sklizeň se pak můžete těšit v září až říjnu. Pokud nemáte prostory na jeho uložení, nebojte se sklízet ho průběžně, v půdě ho můžete nechat klidně až do prosince. Snese totiž bez problémů i teplotu -5 °C, krátkodobě i -10 °C.