Jak se obléci na skialp?

Jak se obléci na skialp?

Jak vrstvit na skialpy

Softshell je ideální svrchní vrstva – prodyšný, neprofoukne a ten současný bývá strečový. Kalhoty, bunda a vesta – to jsou tři kousky, které nás chrání před chladem a větrem. Některý více zahřeje, ale je objemnější. Jiný má zase výraznější prodyšnost na úkor izolace.

Co si vzít s sebou na skialpy

Oblečení na skialpyBundy na skialp.Kalhoty na skialp.Mikiny, vesty (2. vrstva)Rukavice na skialp.Ponožky na skialp.Čepice, čelenky.
Archiv

Jak vybrat bundu na skialp

Kalhoty i bundy bývají často kombinované s jinými více prodyšnějšími a elastičtějšími materiály např. pod koleny či pod paží. Při výběru kalhot mysleme na zakončení nohavic, aby jsme mohli kalhoty přetáhnout přes lyžáky. Výborným řešením jsou hybridní bundy, slouží nám tak jako mikina i bunda.
Archiv

Co je to skialpinismus

Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu, kdy stoupání do kopce umožňují stoupací pásy na skluznici a speciální vázání.

Co jsou skialpové lyže

Skialpové lyže jsou určeny na chození a jízdu ve sněhu zejména mimo zimní areály. Umožňují jak sjezd, tak i chůzi do kopce. Rozdělují se na několik druhů podle formy skialpinismu (neboli skitouringu). Od lehkého chození po horách, až po adrenalinové výstupy i sjezdy.

Jaký batoh na skialp

Batoh na skialpinismus či na skitouring je specifický a vyžaduje pečlivý výběr. Na záda batohu by se neměl lepit sníh. Materiál by měl vydržet hrubé zacházení a to včetně pádů při sjezdu a odolávat hranám lyží při jejich fixaci na něj.

Jak voskovat skialpy

Postup voskování pásů

Nalep pásy na lyže. Žehličkou rozetři vosk po směru zapletení chlupů, od špičky k patce lyže. Následně teplou žehličkou vosk zažehlíš (vosk by se neměl na žehličce pálit a dýmit). Žehličkou přejeď pás pouze jednou a to v celé délce od špičky k patě.

Jak velký batoh na skialpy

Jak shora, tak ze stran jsou kompresní popruhy, kterým se poloprázdný batoh zmenší,“ říká odborník českého SCOTTu, zkušený skialpinista a freerider Pavel Mejsnar. Sám používá batoh s objemem 40 litrů. Většině lyžařů bude stačit batoh na půl nebo celodenní výlety. Potom je dobré uvažovat o velikosti mezi 25 až 35 litry.

Jak připevnit skialpy na batoh

V případě malých batohů využijeme jeden z úchytů na cepín k zastrčení patek lyží, nahoře je připevníme popruhem s přezkou, je-li jím batoh vybaven. Vyosené připevnění lyží na batoh je dobře použitelné i u velkých batohů, dole opět využijeme jedno z ok na cepín, nahoře připevníme suchým zipem k popruhu na víku batohu.

Jak voskovat pásy

Postup voskování pásů

Nalep pásy na lyže. Žehličkou rozetři vosk po směru zapletení chlupů, od špičky k patce lyže. Následně teplou žehličkou vosk zažehlíš (vosk by se neměl na žehličce pálit a dýmit). Žehličkou přejeď pás pouze jednou a to v celé délce od špičky k patě.

Jak namazat sjezdovky

Voskování sjezdových lyží za tepla se provádí pomocí speciálních žehliček. Nejdříve je nutné na skluznici nakapat vosk, který se pak zažehluje, opět ve směru od špičky k patě. Následně je nutné nechat vosk, aby se do skluznice pořádně vstřebal. Čím déle necháte lyži odpočívat, tím lépe.

Jak impregnovat pasy

Impregnační sprej

Eexistuje alternativa – pásy můžeš impregnovat také pomocí impregnačního spreje Dry Climb. Ten je dobré použít minimálně jeden den před túrou, aby měl nanesený přípravek dostatek času zaschnout a případně zvýšit účinek impregnace zahřátím pomocí fénu..

Jak se brzdí na běžkách

Hlavně nestrkejte hole pred sebe ve snaze tak zabrzdit, to je nebezpečné a hrozí zranění. To raději spadnout nez se prerazit o hole. Záleží na terénu, zpravidla pluhem buď obouma nebo jen jednou lyží, kde je upravená rovná plocha tak smykem stejně jak na sjezdovkách.

Jak se brousí hrany lyží

Úhel broušení se ideálně pohybuje mezi 87-89 °. Úhel 87 ° volíme pro zkušené lyžaře, kteří si užívají vyloženě carvingovou jízdu a v oblouku nepotřebují smýkat. Hrany lyže jsou ostré a lépe se zaříznou. Oblouk je ve výsledku velmi čistý.

Jak rychle se jede na bezkach

145,875 km/hod. Taková je hodnota nově nastaveného světového rekordu na běžkách, jehož držitelem je od minulého týdne harrachovský rychlostní lyžař Radek Čermák. Jeho bláznivý počin ze závodní tratě v Andoře si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Jak na bruslení na běžkách

Lyže musí být neustále pod napětím a při odrazu (zatížením celou vahou) se musí stlačit jako "pérko" a následně nás při odrazu "vystřelit" kupředu. Pokud budou lyže příliš měkké(určené na nižší váhu než je skutečná váha běžkaře), odraz z nich bude mdlý, nevýrazný a bruslení bude zbytečně namáhavé.

Jak často brousit hrany na lyžích

Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti.

Jak poznat nabroušené lyže

Stupeň nabroušení lyží můžete zkontrolovat nehtem. Pokud jím jemně přejedete po hraně prkna nahoru a dolů a zjistíte, že zůstávají malé kousky nehtu, pak jsou lyže řádně nabroušené. Známkou otupených lyží je, že na zemi nedrží tak dobře jako například po zakoupení nebo posledním servisu.

Jak se chovat na běžkách

Pěší chůze bez lyží v lyžařské stopě je zakázána.

Jezděte pouze po vytyčené trati – chraňte přírodu! Udržujte čistotu na trati, neodhazujte nepotřebné věci. V lyžařských stopách nechoďte bez lyží, v případě nutnosti pěší chůze se pohybujte mimo stopu. Respektujte značení tratě, pohybujte se vyznačeným směrem.

Jaký je rozdíl mezi běžkami na klasiku a bruslení

Běžky na bruslení jsou oproti běžkám na klasiku kratší a také se před jízdou jejich skluznice nepreparuje běžeckým stoupacím voskem, ale ošetřuje se jen vosky skluznými. Lyže pro bruslení nemají oproti klasickým modelům vysoce klenutou komoru (střed lyže), jelikož je odraz vede s celé délky hrany.

Jak poznat Vypraskane lyže

„Vypráskaná“ lyže, nedrží na tvrdém. Nápadně se jí klepou špičky bez známky pružení, nedrží dobře v oblouku, je neklidná a rozvibrovaná. Dobrá sendvičová lyže vydrží hodně. Pokles výkonu je velmi pozvolný a mohl by vydržet až do konce hran.

Jak udrzovat lyže

Vždy je nutné nabrousit jejich hrany a poté vyčistit, vysušit a opravit skluznici. Na lyže se poté nanáší silná vrstva teplého vosku, který zabrání vysychání povrchu, ztrátě pružnosti a rezivění hran. Díky správnému navoskování se na skluznici nechytá prach. Kromě toho je také důležité postarat se o vázání.

Proč brousit lyže

Úhel broušení ovlivňuje ostrost lyže a tím možnost „smýkání“. Smýkáním se vyznačuje technika klasického lyžování, ale občas se bez něj neobejde ani zkušený lyžař.

Po jaké době vyměnit lyže

„Vypráskaná“ lyže, nedrží na tvrdém. Nápadně se jí klepou špičky bez známky pružení, nedrží dobře v oblouku, je neklidná a rozvibrovaná.

Jak rychle se jezdí na bezkach

145,875 km/hod. Taková je hodnota nově nastaveného světového rekordu na běžkách, jehož držitelem je od minulého týdne harrachovský rychlostní lyžař Radek Čermák. Jeho bláznivý počin ze závodní tratě v Andoře si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů.