Jak se řekne norský dobrý den?

Jak se řekne norský dobrý den?

Jak se řekne norský pivo

Základní potraviny

Česky Norsky
Pivo Ø l [öl]
Sůl Salt [salt]
Sýr Ost [úst]
Víno červené / bílé / růžové Rødvin / hvitvin / rosé [rö-vín / vít-vín]

Archiv

Jak se máš norský

02 Hvordan har du det / Jak se máš

Jakou řečí se mluví v Norsku

V Norském království je oficiálním jazykem norština. Jde o severogermánský jazyk a Norové snadno porozumí dánštině nebo švédštině. Samotná norština se dělí na dvě různé skupiny, z nichž každá má tolik dialektů, že sami Norové jsou někdy v rozpacích, mají-li se mezi sebou domluvit.

Čím je proslulé Norsko

Země zimních sportů, drsná krajina vikingů, okouzlují místo pro turisty, to vše je Norsko. Norsko, daleká země na severu, v nás pokaždé vyvolává lehké chvění. Snad pro svou nedostupnou krajinu fjordů a hor či historii dávných vikingů.

Co se nesmí vozit do Norska

Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.

Proč se do Norska nesmí vozit brambory

Největším překvapením v případě Norska asi může být absolutní zákaz dovozu brambor (důvodem je obava ze šíření bramborových chorob). Bramborová kaše v prášku a snad i uvařené brambory nevadí (brambory jsou v Norsku poměrně drahé).

Kdo žije v Norsku

Etnika v Norsku

Etnicky jsou obyvatelé Norska hlavně Norové, ale v zemi žije i původní komunita Sámů (Laponců).

Jak se jmenuje hlavní město Norska

OsloNorsko / Hlavní město

Hlavním městem je Oslo. Norsko je unitární stát a parlamentní monarchie.

Kam patří norština

Norština patří do skupiny severogermánských jazyků. Je úředním jazykem v Norsku, počet norských mluvčích v zahraničí je odhadován na několik set tisíc (zejména emigranti v USA a v Kanadě). Norština je srozumitelná Dánům i Švédům, v těchto zemích se lze norsky domluvit.

Jaké moře je v Norsku

Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu.

Proč jet do Norska

Existuje mnoho důvodů, proč navštívit Norsko. Na návštěvníky tu čekají hory, fjordy, polární záře, kultura Sámů, pozorování velryb a mnoho dalšího. Pokud člověk navštíví Norsko, neopakovatelné zážitky jsou zaručeny.

Jak je to s alkoholem v Norsku

Alkohol mohou v Norsku konzumovat občané starší 18 let. Pokud má však vybraný nápoj více než 22 % alkoholu, musí vám být alespoň 20 let. Prodejci jsou také nabádáni k tomu, aby zákazníky, kteří vypadají mladší 23 let, požádali o nějaký průkaz totožnosti. A skutečně se s tím můžete setkat.

Co se nesmí v Norsku

Absolutní zákaz dovozudrog.léků a jedů (povoleno pouze množství léků pro osobní potřebu)alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60%zbraní a střeliva.ohňostrojůsavcůexotických ptáků a jiných zvířat.rostlin.

Co je typické pro Norsko

Kromě řady nezapomenutelných zážitků a nádherných fotografií přidáváme i následující tipy a rady, co si pořídit v Norsku.Norský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.

Co jíst v Norsku

Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.

Co si vzít s sebou do Norska

Potřeby na cestu autemPohodlné oblečeníPlatný pas (občanský průkaz)Platební karta (nebo hotovost v € a NOK)Hotovost (pro případ nouze)Sluneční brýle (polarizační na rybolov)ObčerstveníEnergetické nápoje pro jízdu v noci GPS (autoatlas Evropy)Zábava na cestu (hudební CD, filmové DVD)

Jak je Tezka norština

Je to také jedna z nejbohatších zemí světa s vysokou životní úrovní. Hodně lidí si myslí, že norština je těžká. To je ale nesmysl. Norština patří mezi germánské jazyky stejně jako angličtina a němčina.

Jak těžká je norština

Norština (nadále bokmål) patří mezi severogermánské jazyky. Naučit se norsky není tak těžké, jak se na první pohled může zdát, zvlášť pokud už umíte anglicky nebo německy. Germánský původ je zřejmý ve slovní zásobě, také mluvnice vychází z podobných principů.

Kdy jet do Norska

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Norska je červen nebo čerenec. Červen je nejsušší a červenec nejteplejší měsíc.

Co se vyplatí koupit v Norsku

10 tipů na dárky z NorskaNorský svetr.Sobí nebo losí salám.Marmelády všeho druhu.Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcíUzený losos.Písek z bílých pláží na Lofotech.Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

Co si s sebou vzít do Norska

Pro cestu do Norska a pobyt v chatě doporučujeme pohodlnou sportovní obuv, dlouhé kalhoty, košili nebo mikinu a nepromokavou, ale prodyšnou sportovní bundu (gore-tex a pod). Dále nezapomeňte: Osobní hygienické potřeby. Krém proti sluníčku s ochranným faktorem nejméně 25 (nejlépe Daylong)

Kdy nejlépe do Norska

Stejně jako v západní a střední Evropě je cestování nejintenzivnější v období prázdninových měsíců, tedy v červenci a v srpnu. Hodí se připomenout, že norské školní prázdniny začínají už kolem 20. června a končí kolem 20. srpna.

Jak autem do Norska

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).

Jaký je průměrný plat v Norsku

Norské platy patří k nejvyšším v Evropě. Průměrná mzda tady dosahuje 127 500 korun měsíčně, zatímco český průměrný plat je 34 835 korun.

Jak se obléci do Norska

Hodí se silnější merino vlna, flís nebo softshell. Oblečení má být velmi lehké a kopírovat pohyb, takže je maximálně pohodlné, měli byste mít pocit, že o oblečení vlastně ani nevíte. Pokud je vybavené windstopperovou vrstvou, ochrání i před silným norským větrem.