Jak pěstovat statice?

Jak pěstovat statice?

Jak se pěstuje statice

Statice tatarská vyžaduje stanoviště na plném slunci se sušším, dobře odvodněném a pohnojeném substrátem. Při pravidelném odplevelování a přihnojování ji pěstujeme 5–8 let. Je odolná vůči suchu.
Archiv

Kam zasadit statici

Potřebuje klasickou zahradní půdu s dostatkem živin a vody. Vysévejte ji od března do dubna při teplotách od dvanácti do patnácti stupňů do pařeniště nebo skleníku, asi po dvou měsících ji přesaďte ven s rozestupy třicet až čtyřicet centimetrů na plně osluněné místo, v polostínu špatně a málo kvete.
Archiv

Kdy kvete statice

latifolium vytváří z přízemní růžice bohatě větvené stonky. Drobné kvítky kvetou od července do srpna a mohu nést modrou, fialovou nebo bílou barvu. Rostou ve vijanech.
Archiv

Kdy sklízet statici

Pro břinek (Lonas), statici (Limonium) nebo smilek (Rhodante) a pískožil (Ammobium) naopak využijeme dobu, kdy je květ těsně před plným rozkvětem. Květy k sušení sklízíme za suchého počasí a oschlé po ranní rose.

Které květiny se dají sušit

Mezi květiny vhodné k sušení patří například růže, ostrožka, limonka, orobinec či vratič. Některé z nich můžete dostat řezané v kytici, jiné patří k typickým zahradním rostlinám. Od toho se pak bude odvíjet, zda usušíte celou kytici či samotné květy na potpourri nebo vytvoříte působivé vazby z jednotlivých stonků.

Jak se pěstují slaměnky

Slaměnka patří mezi letničky a je třeba ji každý rok vypěstovat znovu. V březnu až dubnu vysejte všechna semínka do výsevní misky. Semínka slaměnek potřebují k vyklíčení světlo. Proto je buď vůbec nezahrnujte, nebo jen lehce poprašte substrátem.

Kdy se sejí

Polovina května je důležitým předělem i pro řadu jiných druhů plodin. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice (nejoblíbenější jsou pukancové odrůdy vhodné pro přípravu popcornu), melouny vodní i cukrové, a také rajčata, papriky, lilky.

Kdy sázet semínka květin

Některé druhy rostlin mají opravdu dlouhou dobu klíčení a následného vývoje sazenic. Právě to je důvod, proč je únor nejvhodnější doba pro výsev prvních semínek pro předpěstování sazeniček.

Jak sušit luční kvítí

Na dno nasypeme 5 cm vrstvu silikagelu. Na tuto vrstvu rozložíme květiny, které postupně prosypáváme silikagelem, po zasypání můžeme přidat i další vrstvu květů. Sušení trvá několik týdnů a silikagel lze požít opakovaně. Před každým dalším použitím ho dobře vysušíme na slunci nebo v troubě.

Jak rychle usušit květiny

Jak správně usušit kytici

Vyberte si zdravé květy a ze stonků odstraňte listy. Stonky svažte lýkem nebo gumičkou k sobě a pověste je hlavičkami dolů na tmavé místo, kde proudí vzduch. Po dvou až čtyřech týdnech, až budou květiny usušené, je zafixujte sprejem na sušené květiny.

Jak se suší květy

Rozložte své oblíbené květiny mezi listy novin nebo hedvábného papíru, abyste zabránili pomačkání, a poté papír vložte do těžké knihy nebo pod ni. Květy tímto způsobem schnou asi tři týdny. Papír občas vyměňte, aby květiny po uvolnění vlhkosti nehnily ( obzvlášť u květin, které zadržují hodně vody).

Kdy se stříhají slaměnky

Slaměnky je třeba řezat ještě předtím, než se plně rozvinou. Květy, kterým se už začíná měnit barva středu, se pro sušení nehodí, mohly by zhnědnout nebo se přímo rozpadnout. Rostlinám zachováváme co nejdelší stonky, lépe se pak budou sušit. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby rostlinu nevysilovaly.

Kdy vysévat slaměnky

Slaměnka patří mezi letničky a je třeba ji každý rok vypěstovat znovu. V březnu až dubnu vysejte všechna semínka do výsevní misky. Semínka slaměnek potřebují k vyklíčení světlo. Proto je buď vůbec nezahrnujte, nebo jen lehce poprašte substrátem.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Jak hluboko zasadit semínka

Takže třeba hrách a fazole se dávají cca 4 cm pod zem (normálně je tam zapíchnu dvěma prsty), rajčata, papriky nebo okurky vysévám cca 0,5 cm pod zem a pidi semínka, jako třeba kedlubny, mrkev nebo zelí jen popráším zeminou, aby se semínka při zálivce nevyplavila.

Jak se starat o semínka

Pro optimální a jednotné klíčení či růst, semínka potřebují vhodné podmínky. Mezi ty nejdůležitější patří: světlo, teplota, vzdušná vlhkost, vlhkost substrátu. Kromě toho samozřejmě záleží na kvalitním osivu. Některá semena potřebují projít obdobím chladu až mrazu, čili stratifikací, aby vůbec začali klíčit.

Jak stabilizovat květiny

Stabilizace probíhá tak, že čerstvě uříznuté rostliny jsou vkládány do zásobníků, které obsahují stabilizační roztok. Během 3-7 dní se rostlinná míza odpaří a je zcela nahrazena stabilizačním roztokem. Při tomto procesu může dojít i ke ztrátě barvy, která je pak nahrazována pomocí potravinářského barviva.

Jak rychle vylisovat květiny

Většina lidí tak lisuje rostliny mezi novinami pod těžkými předměty. Tato metoda je velmi spolehlivá (pokud ovšem měníte noviny), ale není rychlá. Vylisovat rostliny tímto způsobem může někdy trvat i celý měsíc. Základem je tedy rostliny umístit do co nejvíce teplého a suchého místa, kde budou schnout mnohem rychleji.

Jak dlouho trvá vylisovat květiny

Jak květy sušit a lisovat

Odkvetlé už mívají různé skvrny a vady na květním úboru. Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů.

Kdy začít sušit květiny

Aby byla výsledná sušená kytice opravdu co nekrásnější, je třeba nečekat a začít se sušením ideálně ještě týž den, kdy jste kytici dostali. Sušenou kytici si můžete vystavit jako dekoraci do vázy nebo zapojit fantazii a vytvořit si svůj vlastní, osobitý věnec.

V čem sušit květiny

Některé květiny (hortenzie, růže) usušíme nejlépe tak, že je necháme stát ve váze s asi 3 cm vody. V sušičce na ovoce, zapnuté na nejnižší stupeň, můžeme sušit především jednotlivé plátky květin, určené na pottpouri. Také v moderní mikrovlnce jde sušení květin snadno. Jen dejte pozor, aby se vám květiny nerozpadly.

Jak vylisovat květiny

Jak květy sušit a lisovat

Odkvetlé už mívají různé skvrny a vady na květním úboru. Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů.

Kam zasadit slaměnky

Tyto rostliny potřebují lehčí, dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku stejně jako většina ostatních rostlin. Každé dva týdny jim dopřejte pravidelné hnojení nebo použijte granulované hnojivo s postupným uvolňováním potřebných živin.

Jak vypadají slaměnky

O slaměnkách

Slaměnky dosahují výšky 40 až 80 cm, lodyhy mají vzpřímené, jednoduché a nebo jen chudě větvené. Lodyhy nesou střídavě kopinaté, obkopinaté a nebo eliptické listy, které jsou porostlé řídkým ochlupením. Ze spodní strany jsou lístky lehce lepkavé.