Jak pěstovat šípky?

Jak pěstovat šípky?

Jak vypěstovat šípkovou růží

Má ráda slunné místo, dává přednost vápnitým, ale chudým půdám, avšak nesnáší suché písčité půdy, ani mokrá stanoviště. Pokud jsou tuhé zimy, přikryjeme ji chvojím. Nejdůležitější součástí péče o šípkovou růži je řez. Uschlé větvičky vždy odstřiháváme až u zdravého dřeva a 2 nejstarší výhony až u země.
Archiv

Jak se množí šípek

Rozmnožování Rostlina se přirozeně množí vegetativně rozrůstáním kořenů nebo semeny ze šípků roznášenými ptáky nebo savci. Uměle lze rostlinu množit řízkováním, kdy se na podzim sázejí řízky s patkou z polovyzrálého dřeva dlouhé asi 20 cm, jež obvykle do roka zakoření.

Kdy stříhat šipkový keř

Tyto keře obvykle po odkvětu nestříháme, abychom se nepřipravili o podzimní krásu plodů, které bývají zároveň oblíbenou potravu pro ptáky. Doporučujeme věnovat 4 minuty na shlédnutí videa. Snáze si zapamatujete co, kdy a jak pro budoucí krásu okrasných keřů máte udělat.

Jak stříhat šípkovou růží

Šípková růže vyžaduje opravdu jen nenáročnou péči, spokojí se, když ji jen pravidelně prostříháme. Řez je jednoduchý – uschlé nebo přerůstající větve zastřihneme až u zdravého dřeva, respektive kmene. Nejstarší výhony seřízneme těsně nad zemí, zmladíme tak keř pro nadcházející sezonu.
Archiv

Jak stříhat šípky

Nejdůležitější součástí péče o šípky je řez. Uschlé větvičky vždy odstřiháváme až u zdravého dřeva a 2 nejstarší výhony až u země. Zvětšíme tak každoročně produkci plodů, rostliny se zahustí. Větší násadu květů podpoříme zkrácením bočních výhonů na 3 pupeny.

Kde rostou šípky

Šípkové keře rostou často nejen u polních a lesních cest, ale i u silnic. Ať už chodíte na procházky kamkoli, šípky sbírejte jen na místech, kde nejezdí příliš velké množství aut. Jejich zplodiny šípky znečistí a čaj z nich by vašemu zdraví příliš neprospěl. Pár aut za měsíc na polní cestě tolik nevadí.

Kde roste růže šípková

Kde roste: Růže šípková je světlomilná dřevina, která dobře snáší sucho a teplo a není náročná ani na kvalitu půdy. Roste na výslunných svazích, křovinatých stráních, mezích, zarůstajících pastvinách, vřesovištích i okrajích mokřin.

Jak Zastrihavat keře

Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.

Kdy zkracovat keře

U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný. – používejte vždy očištěné nůžky, abyste zamezili možnosti přenosu chorob a škůdců z jedné dřeviny na druhou.

Kdy se sbírají šípky

Ideální čas je během září do zhruba poloviny října. Zásadnějším ukazatelem správné doby sklizně je však vzhled a stav samotných plodů. Při sběru je klíčové sbírat tvrdé a lesklé plody jasně červené barvy (světle oranžová nebo naopak nahnědlá barva není žádoucí).

Co léčí růže šípková

“ Květy růže mají protizánětlivý a protirevmatický účinek. Květ léčí průjem, pomáhá při kašli a jako kloktadlo při bolení v krku, příznivě upravuje střevní mikroflóru po používání antibiotik, pomáhá při silné menstruaci a posiluje játra a nervy. Celkově růže uklidňuje a harmonizuje Má rovněž výborné kosmetické účinky.

Na čem roste Šípek

Šípek je označení pro plod růže. Nejedná se v pravém smyslu o plod, ale o složené souplodí nažek, na jehož vzniku se podílejí i další části květu. Šípky růží z okruhu růže šípkové jsou využívány jako potravina a léčivo.

Kdy se řeže šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Kdy a jak stříhat švestku

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.

Čím stříhat keře

Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky.

Jak doma sušit šípky

Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky. Pomalu sušené plody plesniví a ztrácejí důležité vitaminy a tím i své léčivé účinky. Naopak při teplotách vyšších než 80 °C snadno zhnědnou nebo se připálí.

Jaké šípky sbírat

Šípky určitě sbírejte v době, kdy jsou úplně zralé, ale ještě nepřešly prvními mrazíky, tedy zhruba od konce září do poloviny října. Jejich barva by měla být oranžová až sytě červená a na dotek musí být tvrdé – ty měkčí raději nesbíráme.

Co s cerstvymi šípky

Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.

Jak se suší šípky

Rozprostřete šípky v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby na nejnižší teplotu – ta by se měla ideálně pohybovat mezi 50°- 60°C a rozhodně nepřekročit teplotu 70°C. Dejte sušení čas. Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají.

Na co jsou dobré šípky

Šípky jsou močopudné a používají se k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek. Zejména čerstvé šípky mají vysoký obsah vitaminu Což se hodí při nemocech z nachlazení, kašli, horečkách atd.

Co zasadit pod šeřík

Pod šeříkem se dobře uplatní hosta, která svými žlutozelenými listy vytváří v záhonu pozoruhodný akcent.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Jak se starat o švestky

Při růstu plodů potřebuje slivoň švestka dostatek vlhkosti a vydatnou zálivku, během suchého léta je třeba stromy dobře zalévat. Chceme-li vypěstovat kvalitní plody, měli bychom začátkem léta provádět probírku plodů. Slivoň švestka nasazuje až desetkrát více plodů, než je schopna dovést kdozrání.

Jaký postřik na švestky

Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).

Jak se stříhá šeřík

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.