Jak probiha embolie?
Jak začíná embolie
Příznaky plicní embolie jsou následující: náhlá dušnost s rychlou dechovou frekvencí, kašel (někdy s vykašláváním krve), oběhová nestabilita, zrychlený tep, nízký krevní tlak, bolest na hrudi, modré zbarvení prstů a rtů (tzv. cyanóza), krátkodobá ztráta vědomí.
Archiv
Co způsobuje embolii
Nejčastějším zdrojem plicní embolie jsou trombózy hlubokých žil dolních končetin (až z 85%); tromby však mohou vznikat i jinde, např. v pánevních žilách. Jejich vznik podporuje změna srážlivosti krve, porucha cévní stěny a zpomalení toku krve. Hlavní klinické rizikové a laboratorní faktory shrnují tabulky.
Archiv
Jak bolí embolie
Nejčastějším příznakem plicní embolie je náhle vzniklá nebo náhle zhoršená klidová dušnost, která se vyskytuje u 85-90% pacientů. Charakteristická je také ostrá řezavá bolest v oblasti hrudníku. Je-li sraženina malá, může být vnímána poměrně jasně v určité lokaci.
Jak zabránit embolii
Na židli neseďte se zkříženýma nohama nebo s nohama skrčenýma pod židlí nohy můžete občas podložit do vodorovné polohy. Další metodou ke snížení rizika trombózy je nošení kompresních punčoch. Přirozeným preventivním prostředkem proti trombózám je dostatečný příjem tekutin.
Kdy hrozí embolie
Dlouhodobé znehybnění celého těla nebo jeho části (upoutání na lůžko po operaci, sezení při cestování, noha v sádře), kouření, nedostatek pravidelného pohybu, obezita, vysoký krevní tlak, křečové žíly, těhotenství, dehydratace.
Jak dlouho trva embolie
Lidé po plicní embolii běžně zůstávají v nemocnici zhruba týden, Z hradecké kardioangiologické kliniky je propouštějí průměrně po čtyřech dnech. Plicní embolie propukne zhruba u osmi a půl tisíce lidí, takže pokud by k nemocným takto přistupovaly i další nemocnice, znamenalo by to podle doc. Malého milionové úspory.
Jak se pozna embolie v noze
Trombóza může proběhnout zcela bez povšimnutí bez jakýchkoli příznaků, nebo se může projevit i netypickými příznaky. Nejčastěji je však zpočátku zaznamenán pocit tíhy, napětí nebo tepla v postižené noze nebo relativně náhlý vznik bolestivého otoku na dolní končetině.
Jak dlouho se leci embolie
Léčba. Ve většině případů používáme antikoagulační léčbu, při které snižujeme krevní srážlivost pomocí léků, které podáváme nejprve nitrožilně nebo podkožně (heparin, tzv. nízkomolekulární hepariny) a později v tabletách (Warfarin). Délka léčby bývá v závislosti na okolnostech od 3-měsíční až po celoživotní.
Kde bolí noha při trombóze
* Při zánětu povrchních žil je postižené místo zarudlé, na dotek bolestivé, často zatvrdlé, ale končetina nebývá oteklá. Naproti tomu při trombóze hlubokých žil je noha oteklá a bolí hlavně při došlápnutí.
Kam jít s podezřením na trombózu
Pokud se vyskytnou zmíněné příznaky nebo pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu z jiných důvodů, měl by postižený okamžitě vyhledat lékaře nebo navštívit angiologa. Pokud se navíc objevují známky plicní embolie, měl by pacient zavolat zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo 112.