Jak Presit kompost?
Jak správně používat kompostér
3 jednoduchá pravidlaKompost musí mít kontakt s půdou. Volné dno umožní přístup užitečným mikroorganismům, červům a žížalám.Kompost by neměl být na přímém slunci, větru nebo dešti. Kompostér proto musí mít víko nebo stříšku.Ke kompostéru byste měli mít pohodlný přístup celoročně, nejlépe po zpevněné cestě.
Jak se zakládá kompost
Ideálním obdobím pro vytvoření kompostu je podzim, kdy je nejvíce odpadů ze zahrady. Na místě, na kterém má vzniknout kompost, vykopejte na ploše o velikosti a rozměrech kompostu (např. 1,50 m x 1,50 m) 15 cm zeminy a položte na něj drenáž. U jílovité zeminy přidejte vrstvu písku, u písčité půdy vrstvu jílovité zeminy.
Jak Přesít kompost
Výška hromady postupně klesá až na polovinu, čímž se kompost také zhutňuje, a proto bychom ho po měsíci měli přehodit, provzdušnit. Asi po 4 až 6 měsících může být živný kompost hotový. Před použitím ho přesejeme přes síto s dvoucentimetrovými oky – oddělíme tak hrubé nerozložené složky, které dáme do nového kompostu.
Kdy rozvážet kompost
Na jaře je nejlepší hnojit půdu kompostem
Prosetý kompost lze během sezóny libovolně přisypávat na záhony i bez následného zarytí, stejně jako rašelinu, která je však vhodná na zásaditější půdy.
Co dát na dno kompostu
Na dno kompostu je vhodné dát větve nebo jiný materiál, který není příliš nadrcený. Při dalším vršení již nadrceného materiálu tak bude kompost mít možnost dýchat, což je jeden z nejdůležitějších základů. Další hmotu se snažíme drtit na co nejmenší části. Hlavně u dřevitého materiálu je to podstatné.
Jak dlouho zraje kompost
Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který nijak nezapáchá. Výsledný kompost můžete prosít přes síto a začít využívat.
Jak poznám vyzrálý kompost
Vyzrálý kompost poznáme tak, že má drobtovitou strukturu, takže pouhým okem nerozeznáme jeho jednotlivé složky. Rozhodně nijak nezapáchá, ale naopak příjemně voní jako zahradní prsť či lesní půda a má hnědou až tmavě hnědou barvu. Tento úplně zralý kompost má pak v zahradě mnohonásobné využití.
Kdy se Prehazuje kompost
Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.
Jak zapravit kompost do půdy
Jak přidat kompost k rostlinám Kompost bychom měli vždy jen rozhodit na povrch půdy nebo jej mělce zapravit do ornice, například hráběmi nebo kultivátorem. Hrubší zapravení do půdy, například rytím, nedoporučuji, protože minerální látky se rychleji vyplavují do spodiny a vzniká riziko rozvoje hniloby.
Kde má být umístěn kompostér
Místo pro kompost by nemělo být lokalizované na místě, kde po celý den svítí slunce nebo je bičované větrem. Ideální umístění je v polostínu někde poblíž stromů na kraji zahrady. Samozřejmostí by měla být jeho snadná přístupnost.
Jak urychlit zrání kompostu
Čím podpořit rychlost rozkladu organické hmoty Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).
Co nepatří do kompostu
(A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí. Co do kompostu ale opravdu nepatří je listí napadené chorobami nebo škůdci.
Jak často přehazovat kompost
Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně.
Jak dlouho hnije kompost
Kompost nezapáchá, pokud zapáchá, tak nekompostuje, ale hnije a je potřeba jej přeházet, promíchat, provzdušnit. Po cca 4-6 týdnech je hotovo a vnikl více či méně hrubý kompost.
Čím zakrýt kompost
Kompost ve venkovní ohradě v deštivém období ohrožuje naopak velké množství vody, které pak vyplavuje živiny a dlouhotrvající lijáky ho také ochlazují. Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně.
Jak zakryt kompost
Jak správně zarýt hnůj či kompost Nejprve odstraňte zbytky zeleniny či květin, vytrhejte plevel – ten, který se množí dále kořenem, jako jsou pampelišky, husí hoha či bodláky, vyhoďte – nikdy ho nedávejte na kompost, protože by se z kořene dál množil.
Čím Prosypávat kompost
Co lze do kompostu vyhodit
Trávu a zelené listí – zelenou hmotu je dobré prosypávat mletým hašeným vápnem, aby se předešlo nepříjemnému zápachu při jejím kysání. V menším množství i piliny, třísky, dřevitá vlna apod.
Co nesmi na kompost
Co nepatří do kompostu:
Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …
Kdy dát kompost na zahradu
Avšak ideálně by se měl používat od března do srpna, a to zejména z důvodu odplavení prospěšných látek z půdy během vegetačního klidu. To znamená, že například pro rostliny velmi důležitý dusík voda v zimě odplaví do podzemních vod, tudíž nebude možné, aby ho na jaře pěstované rostliny odebraly ve svůj prospěch.
Jaký papír do kompostu
Papírový odpad kromě křídových a jinak „voskovaných“ papírů. Takže karton, noviny, roličky od toaleťáku, papírové utěrky, plata od vajec a třeba papíry od muffinů ANO, barevné lesklé časopisy a reklamní letáky NE :). Větší papíry je lepší před kompostováním zmuchlat nebo natrhat. Vcelku by bránily přístupu kyslíku.
Co se může dávat do kompostu
Co patří na zahradní kompostRostlinné odpady všeho druhu (především z kuchyně a ze zahrady)Zelenina a ovoce. Lze vyhodit čerstvé, vařené, mražené, sušené nebo dokonce i zkažené.Zbytky rostlin.Exotické ovoce.Kávová sedlina.Posekaná tráva a vyčesaný mech.Spadané listíHnůj a kejda od býložravců
Jak skladovat kompost
Kompost můžete skladovat v kbelíku nebo v pytli. Není potřeba ho sušit, část své vlhkosti si uchová a na jaře jej můžete použít.
Jak zakrýt kompost
Kompost ve venkovní ohradě v deštivém období ohrožuje naopak velké množství vody, které pak vyplavuje živiny a dlouhotrvající lijáky ho také ochlazují. Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně.
Kde to hnije tam je kompost
Založili ho v dubnu 2001 Tomáš Baldýnský, František Fuka a Lukáš Vychopeň (používající přezdívku FK) podle zahraničních vzorů. (Předobrazem byla také Fukova konference HNUS. 42 na FidoNetu.) Heslo serveru, v počátcích poměrně propagované, zní Kde to hnije, tam je Kompost.