Jak oživit živý plot?

Jak oživit živý plot?

Jak se starat o živý plot

Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.

Jak obnovit živý plot

Je-li listnatý živý plot příliš vyholený nebo přerostlý, můžete jej zmladit hlubokým řezem a obnovit tak jeho potřebnou výšku. Nejvhodnějším obdobím je pozdní podzim nebo zima. Ideální pro toto opatření je podzimní nebo zimní den, kdy nemrzne. Pákovými nůžkami nebo pilkou zkraťte všechny větve na 10–15 cm.

Jak zahustit živý plot

Zahuštění starších plotů

Pokud vám v plotu zejí volná místa, vysaďte mezi staré stromky nové sazenice, ale pozor: s dostatečně bohatým kořenovým balem. Nezapomeňte do jam pro nové stromky dát i velké množství kompostu a všechny nové sazenice důkladně zalévat, dokud se nechytnou.
Archiv

Jak oživit plot

Popínavé oživení

Pokud se nechcete trápit s módními vlnami, jednoduše plot z potahovaného drátěného pletiva zakryjte vhodnou výsadbou rostlin, keřů a popínavek. Rychle rostoucí popínavé rostliny, jako třeba hrachory nebo lichořeřišnice kapucínská, v létě rychle zakryjí podstatnou část plotu.
Archiv

Co pod živý plot

Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty

Kromě dřišťálu, kaliny, zlatice, meruzalky a růží patří k nejvděčnějším keřům vhodným do přírodních (neformálních) živých plotů tamaryšek.

Kdy stříhat živý plot z habru

Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu.

Co dát jako živý plot

Jaké rostliny vybrat pro stálezelený živý plotVýška živého plotu je stěžejníKlasika živých plotů – thuje.Honosný a elegantní zimostráz.Neprostupná hlohyněTrendy volba – ptačí zob.Bohatě kvetoucí mahonie.Rozsochatý tis.Bobkovišeň odstíní silnici.

Co dát na živý plot

Další jehličnany

Túje nejsou jediné jehličnany, které mohou tvořit živý plot. Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku. Hledáte-li rychlerostoucí a statný keř, zkuste cypřišovec leylandský (Cupressocyparis leylandii).

Kdy stříhat živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Jak často hnojit živý plot

S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně. Koncem léta by se již přihnojovat nemělo, aby rostoucí výhony habrů mohly plně vyzrát před ukončením růstu, a tím se sníží možnost, že v zimě habry omrznou.

Jak zkrátit živý plot

Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

Jak daleko od plotu sázet živý plot

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak založit živý plot z habru

Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.

Jak rychle roste živý plot z habru

Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm. Po výsadbě sazenic habru je dobré je zalít alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou.

Co sázet kolem plotu

Chcete-li co nejvíce zakrýt plot, sáhněte po vysokých trvalkách. Druhy volte podle orientace světových stran. V případě slunečního prostoru před plotem je dobré vysadit například levanduli, rozchodník, šalvěj, růže, perovskie, sléz, okrasné cibuloviny, větrnici nebo různé okrasné trávy.

Jak daleko od plotu vysadit habr

Při zakládání živého plotu vysazujeme nejčastěji 2 rostliny habru obecného na metr plotu. Při tomto sponu dochází k optimálnímu zápoji a rostliny si při tom nekonkurují. Pokud sázíme sazenice habru ve dvou řadách, použijeme trojúhelníkový spon.

Jak Zmladit živý plot

Větve s listy (i větve s jehličím) by měly mít vysazené dřeviny už od země a tvar u vrcholu by měl být o cca 10 procent užší než u základny. Zužováním živého plotu směrem vzhůru až o 10 procent předejdeme škodám, které by jinak způsobil sníh a vítr. Tvarovaný živý plot musíme seříznout dvakrát ročně – na jaře a v létě.

Čím ostříhat živý plot

Aby nedošlo ke zbytečnému zatížení živého plotu a keřů, měly by být nože skutečně ostré. S ohledem na bezpečnost práce a efektivnost oceníte AKU nůžky na živý plot. Pokud plot měří několik metrů, nabízí se teleskopické nůžky.

Kdy naposledy stříhat živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Jak řezat živé ploty

Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Jak daleko od plotu mohu mít kompost

podle zákona č. 89/2012 Sb. , platí, že stromy dosahující výšky 3 m by měly být vysazeny nejméně 3 metry od společné hranice, ostatní 1,5 metru. Pro vzdálenost kompostu od hranice pozemku žádné pravidlo stanoveno není. Obecně by se sousedé měli zdržet všeho, co nad míru přiměřenou místním poměrům obtěžuje jiné.

Kdy stříhat živý plot z habrů

Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu.

Jak rychle roste živý plot z habrů

Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm. Po výsadbě sazenic habru je dobré je zalít alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou.

Kdy na jaře stříhat živý plot

V tomto období je tedy nejen možné s nimi různě manipulovat, přesazovat, tvarovat. Ale hlavně výrazně stříhat. Klidně do nich i řízněte, ustojí to. Pokud tedy plánujete nějaké výrazné zásahy do živého plotu, udělejte to nejlépe v období od listopadu do března, když právě nemrzne (rány po řezu mohou omrznout).

Jak často stříhat živý plot

Častost stříhání živého plotu závisí na druhu dřeviny. Některé dřeviny, jako ptačí zob nebo javor babyka, rostou rychleji než jiné druhy živého plotu, a tak mohou být zapotřebí 2 střihy ročně. Oproti tomu postačí u oblíbených druhů jako tújí, tisů nebo bobkotřešní, stříhat živý plot 1krát ročně.