Jak ochladit dřevostavbu?
Jak založit dřevostavbu
Nejčastější varianta založení dřevostavby je klasická: vylít nebo jinak zhutnit základy v zemi až do nezámrzné hloubky (60-100 cm). I tady máte několik variant: Železobetonová deska s obvodovými pásy. Jedná se o klasiku a nejpoužívanější model.
Jak se starat o dřevostavbu
Vhodné je zajistit průvan, a to tak, že ponecháme okna či dveře ideálně v úhlopříčné pozici zcela otevřené po dobu 10 až 15 minut. Ideální je zopakovat to dvakrát nebo raději třikrát denně a také po koupání, vaření a jiných činnostech produkujících vlhko.
Archiv
Jaká má být vlhkost v dřevostavbě
Zásady správného větrání v domech RD Rýmařov
K tomu ale dochází u každé nové stavby, jak dřevěné, tak zděné. Relativní vlhkost vzduchu by se v obytných místnostech měla pohybovat kolem 40 %, maximálně však 60 %. Jinak hrozí vznik plísní a tento dlouhodobý stav může ohrožovat i Vaše zdraví.
Jak vrtat v dřevostavbě
Dá se říci, že můžete vrtat kamkoliv. Nesmí se kotvením porušit TZB rozvody, které mohou být za deskou a v první řadě nesmí být narušena parotěsná či parobrzdná obálka budovy.
Jak ukotvit dřevostavbu
Při montáži do dřevostavby lze fasádní desky kotvit jak klasickým povrchovým, tak zápustným způsobem. Držáky izolace s vruty doporučujeme pro kotvení lehkých kontaktních zateplovacích systémů s povrchovou úpravou z fasádní omítky. Kotvení je vhodné na dřevěné bednění, dřevotřískové OSB desky nebo trapézový plech.
Jak se starat o srub
Dovolte srubu, aby si sedal
Sruby z přírodního nevysušeného masivu při vysychání sedají asi o šest procent po dobu tří až šesti (záleží na velikosti trámů, rychlosti výstavby a době vytápění domu) a v jeho průběhu je nutné kontrolovat dilatační prvky na stavbě.
Jak se starat o roubenku
Dřevo není velkým fanouškem zvýšené vlhkosti, dřevokazní škůdci mají rádi vlhko, zatuchlo a kupodivu také ticho. Pokud si stavíte roubenku k rekreačním účelům, nelekejte se, chalupaření o víkendech je samozřejmě zcela v pořádku, roubence nesvědčí pouze opravdu dlouhé periody bez vaší přítomnosti v řádu několika měsíců.
Jak se zbavit vlhkosti v dřevostavbě
Správné větrání vlhkost zahání
Odborníci se shodují, že nejdůležitější je časté a pravidelné větrání dřevostavby. Nejlepší je vyvětrat krátce a intenzivně\, tzn. otevřít celé okno nebo balkonové dveře, aby se v místnosti vyměnil co nejrychleji vzduch a zároveň se neochladily stěny.
Co způsobuje vlhkost v bytě
Standardní vlhkost vzduchu v bytě se má pohybovat mezi 50 až 60 %. Vysokou vlhkost způsobuje průnik vody zvenku nebo z poruch instalace. Ovlivňují ji také běžné činnosti v domácnosti, jako jsou vaření nebo sprchování. Při nich se kondenzují páry na oknech, což způsobuje rozdíl vnitřní a vnější teploty.
Jak vyvrtat větší díru do dřeva
Když potřebujete vrtat opravdu hluboko, můžete si pomoct nástavcem na vrtáky. Na větší průměry otvorů si můžete troufnout také s pomocí plochých (kopinatých) vrtáků. Ty mají dva břity a středový hrot. Řežou rychle, přesně a bez otřepů průchozí i slepé díry.
Jak udělat velkou díru do dřeva
Ideální je takzvaný sukovník čili Forstnerův vrták s křížovým ostřím. Toto ostří může být i zubaté. Vyhloubíme jím otvory přesné a dosti mělké a dokonale hladké. Pro usazení třeba nábytkového zámečku zcela ideální.
Jak často natírat srub
Pokud je srub postavený z jiné dřeviny, je nutné ho pravidelně natírat, většinou se doporučuje každých pět let, ale vždy je zapotřebí stav nátěru posuzovat individuálně. Nátěr dům ochrání a tím se prodlouží jeho životnost. Proto při pořízení svého vysněného bydlení je nutné zvážit i pravidelnou údržbu domu.
Jaké dřevo na srub
Druh dřeva je nejčastěji smrk. Kmeny se seřadí, vytřídí a srovnají podle účelu kam, který bude vhodné zabudovat. Důležité je, aby srub vznikal ze dřeva čerstvého. Traduje se zimní těžba, avšak dle zkušeností v případě naskladnění velkého množství dřeva ze zimy se s následně vyschlým dřevem již v létě pracuje obtížně.
Čím natřít starou roubenku
Variantou je přípravek Eternal Napouštědlo na dřevo, určený ke zvýšení přilnavosti vrchních nátěrových systémů, z nichž je pro roubenky vhodná například Fortekryl lazura Premium na bázi hybridní pryskyřice nebo Fortekryl lazura Klasik na bázi lněného oleje.
Čím vyplnit spáry v roubence
Nejvhodnější takovou ochranou spáry je zatmelení srubařským tmelem, a to hned z několika důvodů. Tmel po zaschnutí zůstává stále pružný, dokáže tedy vyrovnávat pohyby trámů a pracuje společně s pohybem dřeva. Díky tomu zaručuje spárám dlouholetou životnost bez nutnosti další údržby.
Na co si dát pozor při stavbě dřevostavby
U dřevostavby pozor na vlhkost
Zkondenzovaná vlhkost v neprodyšné skladbě konstrukce může totiž velmi brzy zhoršit kvalitu prostředí v interiéru. Jejím důsledkem mohou být vlhké mapy na podhledech, u kterých hrozí i tvorba plísní vedoucí až k celkové degradaci konstrukce.
Co vytahuje vlhkost
Zubní pasta – nanést na okno a rozleštit. Gel na holení (pěna na holení) – nastříkat na okno a rozleštit. Kočičí stelivo z recyklovaných materiálů (Silica gel stelivo) – stelivo se vloží do ponožky nebo plátěného pytlíku na palubní desku, kde absorbuje vlhkost.
Jaké rostliny pohlcují vlhkost
Pomoci mohou i rostliny pohlcující vlhkost
Mají schopnost pohlcovat toxické látky, jako např. xylen, benzen, amoniak a formaldehyd. K těmto rostlinám patří chryzantémy, aloe vera, ledviník, fíkus drobnolistý (benjamin), dracéna, zelenec, chamaedorea, potos a další.
Jak zavrtat vrut do dřeva
Zatímco do měkkého dřeva o tloušťce asi do 20 mm není nutné předvrtávat otvor vůbec (vrut stačí jen zlehka přiklepnout kladívkem a vrtačkou došroubovat), u tvrdého dřeva, překližky a dřevotřísky se doporučuje vyvrtat v celé délce vrutu otvor o průměru tzv. malého průměru vrutu.
Čím vrtat do dřeva
Nejběžnějším z nich je vrták šroubovitý. Poradí si především s menšími otvory a tenčími materiály (dřevo, lamino, dřevotříska a podobně). Jestli chcete vrtat výrazně hlouběji, sáhněte po nebozezovém vrtáku (zvaném i hadovitý). Ten vytvoří hladký a rovný otvor.
Jak vyříznout otvor do dřeva
Hadovitý vrták nejprve navrtá kulatou díru a čtyřhranná část vrtáku následně vysekne ostře hrany kolem již vyvrtané díry. Hrany a špice dláta proto musejí být vždy velmi ostré. Obvykle se nejprve vrtají okrajové části drážky, čímž se vymezí její délka, a poté se postupně odebírá její střední část.
Čím natřít srub
Venkovní masivní dřevo lze ošetřit pomocí olejového nátěru a olejové lazury – OSMO olejové lazury – OSMO UV oleje – BSP napouštěcí oleje a BSP UV oleje bezbarvé s účinnou UV ochranou bez pigmentace nebo LIVOS olejové lazury.
Jak nanášet olej na dřevo
Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.
Jaké dřevo použít na dřevostavbu
Pro stavební konstrukce se nejčastěji používá dřevo jehličnatých dřevin, zejména smrk, borovice, jedle, či modřín. Z listnatých dřevin je nejvíce využíván buk a dub zejména pro spojovací prostředky (kolíky a hmoždíky).
Z jakého dřeva se staví dřevostavby
Jednou z nejvhodnějších dřevin pro masivní dřevostavby je modřín. Z dřevin dostupných v ČR má oproti ostatním vysoký obsah pryskyřic (nejvyšší odolnost vůči biotickým škůdcům ze všech jehličnanů v ČR). Houževnatost a pevnost tohoto typu dřeviny rozhodly o tom, že modřín se velmi často používá jako prahový trám.