Jak nejlépe skladovat ředkvičky?

Jak nejlépe skladovat ředkvičky?

Jak Uchovavat ředkvičky

Ředkvičky si vychutnáváme nejčastěji čerstvé – na chleba s máslem, ovšem ani tepelná úprava není na škodu. Abychom ředkvičkám prodloužili životnost, odstraníme natě a dáme je do perforovaného mikrotenového sáčku a uložíme do lednice. Pokud nejste příznivcem sáčků, použijte uzavřenou nádobu, v ní také ředkvičky vydrží.
Archiv

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Co sázet k Ředkvičkám

Vysévat můžete pozdní letní a podzimní zeleninu – bezpečně vám jště naroste mrkev, řepa, černá ředkev, hrách nebo kopr. Zkusit můžete i letní hlávkový salát pro pozdější sklizeň. Na volné místo můžete rozsadit i sazenice, které vám mezitím vyrostly.

Jak naložit ředkvičky

Ředkvičky nakrájíme na čtvrtky nebo poloviny podle velikosti a vyskládáme do sklenic. Prokládáme plátky česneku, každý podle chuti. Zalijeme zchladlým lákem, dobře uzavřeme a necháme v lednici alespoň 5 dní. Čím déle vydržíte nechat je uležet, tím lépe.

Co udělat z ředkviček

Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.

Jak skladovat bílou Redkev

Teploty pro uchování ředkve daikon

Neměla by přemrznout, ale vhodné pro její uchování je teplota kolem 0°C. Zároveň potřebuje poměrně vlhko, aby nevysychala. Kdo máte rádi čísla, tak vlhkost cca 95% a chladno jsou ideální podmínky pro její uskladnění.

Jak často zalévat ředkvičky

Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně. Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku.

Jak daleko od sebe sázet ředkvičky

¨Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.

Jak využít ředkvičky

Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.

Jak fermentovat ředkvičky

Ředkvičky v nálevu něčím zatižte, aby byly kompletně ponořené (včetně česneku, ani k němu by neměl mít přístup vzduch a tím i nežádoucí bakterie) – třeba dokonale omytou skleničkou, která se vejde do hrdla sklenice, nebo malým talířkem. Nechte kvasit v pokojové teplotě cca 18-22 °C přibližně 3-5 dnů.

Co s velkou Urodou ředkviček

Pokud máte přerostlé či pálivé ředkvičky, zpracujte je v ředkvičkové polévce. I když se tepelnou úpravou připravíte o část vitaminů, pořád v plodině dost živin zůstane, navíc pálivost se prakticky vytratí. Polévku samozřejmě můžete uvařit i z menších ředkviček.

Jak udělat salát z ředkviček

Ředkvičky nakrouháme na jemné plátky, cibulku nakrájíme na jemno, smícháme a osolíme, připravíme si sladkokyselý nálev dle vlastní chuti, zalejeme ředkvičky s cibulkou a necháme chvilku rozležet, podáváme jako přílohu k hlavnímu chodu.

Jak dlouho roste ředkev

Předpěstování urychlí růst, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň se nečeká dlouho. V chráněných prostorách růst trvá zhruba 3 – 4 týdny. Při pěstování přímo na záhonech ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.

Na co se používá bílá ředkev

Usnadňují trávení sacharidů, bílkovin i tuků. To zabrání zácpě a zvýší účinnost živin ve střevě. Bílá ředkev je už dávno známá jako diuretikum, tedy podpora močení. Pomáhá tak udržovat ledviny čisté a fungující, protože odstraňuje přebytečné toxiny, tuky, a dokonce i přebytečnou vodu.

Proč jíst ředkvičky

Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.

Kdy Jednotit ředkvičky

Ředkvičky se vysévají od dubna rovnou na záhon, velmi řídce a do hloubky cca 1 cm v řádcích 15 cm od sebe. Jakmile vzejdou, je třeba je vyjednotit na vzdálenost 2,5 cm od sebe, tedy vytrhnout slabé rostlinky a ponechat jen ty silné. Větší druhy vysévejte přiměřeně hlouběji a dále od sebe.

Jak dlouho Zraji ředkvičky

Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu, od výsevu do sklizně potřebují 30 až 40 dní. Na rozdíl od jiných zelenin koření velmi mělce. Dobře se jim daří v humózní půdě, dostatečně zásobené pohotovými živinami. Ředkvičky také vyžadují po celou dobu růstu dostatek vláhy.

Jak upravit ředkvičky

Před konzumací ředkvičky omyjte a odkrojte spodní kořen. Můžete, ale nemusíte je loupat. Nedají se dlouho skladovat, proto s nimi rychle do salátů, polévek jako přílohu či pomazánek. Její listy můžete upravit jako špenát.

Co se dá udělat z ředkviček

Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.

Jak se dělá Ředkvičková pomazánka

Ředkvičky dobře omyjte a najemno je nastrouhejte na struhadle spolu s vajíčkem (nebo ředkvičky a vajíčko nadrobno nasekejte). V míse utřete tvaroh nebo smetanový sýr se sýrem taveným, přidejte prolisovaný česnek, sůl a pepř. Přidejte ředkvičky s vejci a dobře promíchejte.

Jak často jíst ředkvičky

Museli byste však sníst více jak čtyři svazky týdně, takže není třeba mít obavy. Ředkvičky mají navíc protinádorové účinky a podle všeho také bystří mozek.

Co s listy od ředkviček

Mladší nať se skvěle hodí do zeleninových salátů nebo do sendvičů. Má lehce štiplavou chuť, ostatně jako ředkvička samotná, a má detoxikační účinky. Avšak ani starší listy nepatří do koše, z déle skladovaných listů se dá připravit skvělé pesto nebo se mohou přidat do krémových polévek.

Jak skladovat bílou ředkev

V lednici nebo chladném sklepě vydrží bez problémů týden až deset dní. Narozdíl od jiných druhů zeleniny při dobrém skladování rychle nevadne. Lze ji tak postupně podle potřeby odkrajovat.

Jak jíst bílou ředkev

Jak na to Stačí, když si ji nastrouháte a ochutíte sójovou omáčkou, nebo jen nakrájíte na kolečka a pokapete olivovým olejem. Jíst ji můžete ke chlebu s máslem, ale i k vařeným jídlům, jako přílohu. Také si ji můžete uvařit, upéct, usmažit – vše závisí na vaší fantazii.

Na co je zdravá ředkvička

Léčivé účinky ředkviček, ředekví:

Ředkvička i ředkev obsahují vitamín C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měd. Podporují trávení, zlepšují činnost žaludku i střev, zamezují hnilobným procesům ve střevech, snižují překyselení žaludku.