Jak nakládat zeleninu?
Jak naložit zeleninu na kvašení
Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.
Archiv
Jak dlouho nechat kvasit zeleninu
Zelenina pustí šťávu a začne být trochu cítit, to je v pořádku, je to znamení, že probíhá mléčné kvašení. Nechte 3 – 5 dní kvasit a pak jí dejte do lednice, tím se kvasný proces zastaví. Je důležité, aby zelenina byla ponořená ve šťávě. Takto uskladněná vydrží v lednici i několik měsíců.
Jak zavařit zeleninu na salát
Do hrnce dáme vodu, sůl, ocet, cukr, koření (nové koření, šalvěj, estragon) a přivedeme k varu. Poté přidáme připravenou zeleninu a vaříme cca 5 minut. Do dobře vymyté sklenice přendáme povařenou zeleninu, mírně upěchujeme a zalijeme nálevem. Ještě horké uzavřeme, na 5 minut otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Co je to nakládaná zelenina
Nakládaná zelenina je tradiční pokrm, který se vyrábí již po staletí. Jedná se o proces, při kterém se zelenina ponoří do roztoku z octa, soli a cukru, aby se prodloužila její trvanlivost a zvýraznil se její chuť.
Archiv
Jak dlouho fermentovat zeleninu
Ideální teplota je mezi 18 – 21°C. A celý proces by měl trvat 7-10 dní podle teploty prostředí. Občas sklenice zkontrolujte jestli nepřetéká a přitlačte píst. Jak zelenina fermentuje, tvoří bublinky oxidu uhličitého a ten vytlačuje hladinu láku nahoru.
Jak dlouho vydrzi Nakladana zelenina
Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů.
Jakou zeleninu lze fermentovat
Fermentovat lze téměř cokoliv, a to od okurek, salátu, dýně, mrkve, ředkviček, celeru až po květák nebo brokolici. Benefitem takto upravené zeleniny je dobrá stravitelnost pro tělo. Vybírejte vždy čerstvou zeleninu, a nikoliv natlučenou nebo nahnilou.
Jakou zeleninu fermentovat
Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.
Jak správně zavařit kořenovou zeleninu
Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.
Jak správně vařit zeleninu do salátu
V rendlíku přiveďte k varu osolenou vodu, přidejte oloupanou zeleninu a povařte asi 5 až 7 minut. 2 Uvařené brambory i zeleninu sceďte a nechte chvíli vychladnout. Brambory oloupejte a nakrájejte na malé kostičky (asi 1 x 1 cm). Uvařenou zeleninu můžete nakrájet ještě o fous jemněji.
Co vše se dá nakladat
Kromě zeleniny lze nakládat i houby, některé druhy ovoce a samozřejmě maso. Nejčastěji se přitom nakládá do octa, oleje, sádla ale také alkoholu. Fantazii se zde meze nekladou. Na naložení jsou bezpochyby jednou z největších lahůdek okurky, ale můžeme použít také mrkev, celer, květák, zelí, lilky, cukety nebo papriky.
Jak konzervovat mrkev
Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice. Před použitím v kuchyni doporučujeme směs propláchnout na sítku, aby jídlo nebylo přesolené.
Jak správně fermentovat
Sklenice pak umístěte na tmavé chladnější místo, kde bude teplota mezi 18-21 °C a počkejte 7-10 dní, než proběhne hlavní proces fermentace. Proces kvašení doprovází unikání oxidu uhličitého a tedy i bublání a pěnění fermentu. Proto sklenice nezapomeňte umístit do misek nebo na talířky, kam bude moct tekutina utíkat.
V čem kvasit zeleninu
Množství pickles – pokud budete kvasit pravidelně a větší množství, jsou vhodné větší kvašáky a kameninové hrnce. Estetika – pokud chcete, aby i kvašení vypadalo ve vaší kuchyni hezky, pořiďte si některou z designových nádob, které zapadnou vzhledem do vaší kuchyně (např. kameninový kvašáček).
Jak dlouho vydrzi Fermentovana zelenina
Dlouho kvašená zelenina má hodně dlouhou trvanlivost, v chladu sklepa se běžně skladuje po celou zimu. Hotové pickles musíte skladovat v lednici, kde vám vydrží několik týdnů.
Jak zavařit zeleninu na zimu
Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.
Jak udělat sterilovanou zeleninu
Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.
Jak se vaří zelenina
Vodu v hrnci přiveďte k varu. Do vařící vody vhoďte zeleninu a nechte bublat 30 vteřin až minutu. Poté zeleninu vyndejte a vhoďte do misky s ledem, aby se přestala hned vařit a zchladila se. Tak zachováte v zelenině potřebné živiny.
Co zavařit na zimu
Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.
Co naložit
Naložit můžete uzeninu, sýry, zeleninu i maso. Naložené dobroty prodlužují trvanlivost dané potraviny a také jde o pikantní lahůdky, které se hodí i jako dárek nebo na různé oslavy k pivu nebo vínu. K nim pak už stačí nakrájet jen dobrý chléb nebo pečivo, přidat zeleninu čerstvou nebo též naloženou a popřát dobrou chuť …
Jak konzervovat zeleninu
Způsobů prodloužení trvanlivosti u zeleniny je několik:Sušení Jedním z nejstarších způsobů konzervace je sušení.Mražení Správně provedeným zmražením zeleniny kromě prodloužení trvanlivosti uchováme většinu vitaminů, barviv i chuťových látek.Sterilace.Mléčné kvašení
Jakou zeleninu zavařovat
K nejběžnějším druhům zeleniny, které se sterilují ve sladkokyselém nálevu patří:nakládané okurky.sterilované zelí bílé a červenésterilovaná řepa.sterilované houby.sterilované žampiony.sterilovaný celer.sterilovaná rajčata.sterilované papriky.
Jak uchovat zeleninu na zimu
Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.
Jak zavařit zeleninovou směs
Vychladlou zeleninu dejte do misky, zasypte bylinkami, zalijte šťávou z citronu a vmíchejte chilli pastu. Připravte si důkladně vymyté sklenice, směs do nich napěchujte a zalijte zbylým olivovým olejem. Sklenice dobře zavřete a zavařte.
Jak ochutit vařenou zeleninu
Používejte rostlinné oleje. Rostlinné oleje v čele s olivovým vám pomohou přijít zelenině na chuť. Profesorka Kleinová doporučuje spojit olej s oblíbeným kořením a směs použít k ochucení různých druhů zeleniny. Nudná strava se tak rázem změní ve velmi chutný pokrm.