Jak nakládat s dešťovou vodou?

Jak nakládat s dešťovou vodou?

Jak udržet dešťovou vodu čistou

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Jak správně sbírat dešťovou vodu

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.

Jak splachovat dešťovou vodou

Abyste mohli dešťovou vodu použít ke splachování toalety, potřebujete ji nejprve zachytit. K tomu slouží akumulační neboli retenční nádrže. Zpravidla se instalují pod zem, jelikož tak zůstane dešťová voda déle čerstvá. Navíc je k dispozici také v zimě, v dostatečné hloubce totiž nezamrzá.

Jak sbírat dešťovou vodu na balkoně

Vystačíte si s malým okapem

Celé řešení spočívá v instalaci malého okapního systému nad balkon nad vámi. Z něj potom dešťovou vodu svedete do kanystru, který si umístíte na svůj balkon. Jde o velmi jednoduché řešení. Ani montáž okapu není nijak komplikovaná a o nákladech není třeba ani mluvit.

Co přidat do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak dlouho vydrží dešťová voda

Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne.

Jak sbírat dešťovou vodu bez okapů

V první řadě je tu možnost retenční nádrže na dešťovou vodu, s níž se pojí možnost získat dotaci Dešťovka. Výše dotace se liší podle toho, zda chcete vodu využít jako užitkovou v domě (například ke splachování; tak se voda dostane zase do stoky, nicméně je ještě využitá), nebo jenom zalévat zahradu.

Jak využít dešťovou vodu

Dešťová voda může po minimální úpravě nahradit v řadě případů vodu pitnou (užitková voda na splachování záchodů, úklid, mytí vozidel), v případě závlahy je pak dokonce i vhodnější než pitná. Obvykle je srážková voda schopná nahradit až 50 % pitné vody.

Jak čerpat dešťovou vodu

Dešťovou vodu lze v případě jejího nedostatku v zásobní nádrži automaticky doplňovat vodou z vrtu/studny, nebo z vodovodu. Z dešťové vody lze případné mechanické nečistoty odstranit filtrací umístěnou na výtlaku čerpadla. Filtrace je vhodná zejména v případě jejího využití jako užitkové např. na splachování WC.

Jak zachytit vodu

Nejjednodušším způsobem sběru dešťové vody je její záchyt pomocí okapů. Střešní okapové žlaby zachytí při dešti vodu stékající ze střechy a svedou ji do okapových svodů, odkud se zachytává do sudů či jiných sběrných nádob.

Jak udržet čistou vodu ve vířivce

Jak udržet vodu čistou

Pro čistou a hygienicky nezávadnou vodu ve vířivce je nutné používat bazénovou chemii. Díky ní se ve vodě nerozmnoží řasy, bude průzračně čistá a vy si tak budete moci užít relaxaci ve vířivém bazénu.

Jak funguje nádrž na dešťovou vodu

Jak funguje retenční nádrž na vodu

Do podzemní nádrže je srážková voda postupně svedena ze střešních okapů. Před vstupem do nádrže prochází filtrací, která ji zbavuje mechanických nečistot. V samotné nádrži je poté dešťová voda akumulována zpravidla po dobu 3 týdnů, kdy jí díky relativnímu chladu a tmě nehrozí zkažení.

Jak propojit sudy na dešťovou vodu

Postačí vám obyčejná hadice. Ta pak zajistí, že bude hladina v obou sudech dosahovat stejné úrovně. Délku hadice si zvolíte podle potřeby. Pak už jen stačí tuto hadici naplnit vodou a dlaní nebo špuntem uzavřít oba konce.

Jak dostat na zahradu vodu

Tam, kde standardní řešení (tedy připojení na vodovod) nepřichází v úvahu, se nabízí hned několik alternativních možností. Nejčastěji se setkáte s vrtanou studnou, zdrojem vody (zejména té užitkové) se ale mohou stát také retenční nádrže na dešťovou vodu a domovní čistírny odpadních vod.

Jak odvést dešťovou vodu

Dešťovou vodu je třeba vsakovat a vypouštět regulovaně, aby se předešlo problémům, a to zejména ve spojení s přívalovými dešti. Za tímto účelem se používají vsakovací systémy, retenční nádrže a akumulační nádrže na vodu.

Jaké čerpadlo do nádrže na vodu

Lze si pořídit obyčejné ponorné čerpadlo, které se zavěsí 10–15 cm nad dno nádrže, abychom nenasávali kal. V případě, že má čerpadlo hadici s plovákem a sacím košem, může se umístit na dno. Ponorná čerpadla mívají také plovák, který vypne čerpadlo, když voda klesne pod určitou úroveň, aby nenasálo vzduch.

Jaké čerpadlo do IBC nádrže

Pro takto malý otvor jsme vybrali čerpadlo LEO SPm37A. Toto čerpadlo je ideální v poměru cena/kvalita/výkon. Je lehké, váží pouhých 7 kilogramů. Připojení výtlaku zajišťuje vnitřní závit o velikosti 1", do kterého je možné připojit například GEKA spojku nebo klasickou zahradní rychlospojku.

Jak lze využít dešťovou vodu

Dešťová voda může po minimální úpravě nahradit v řadě případů vodu pitnou (užitková voda na splachování záchodů, úklid, mytí vozidel), v případě závlahy je pak dokonce i vhodnější než pitná. Obvykle je srážková voda schopná nahradit až 50 % pitné vody.

Jak často se mění voda ve vířivce

Podle doporučení byste vodu ve vaší soukromé vířivce měli měnit přibližně jednou za 3 až 6 měsíců. Mějte však na paměti, že se jedná skutečně pouze o orientační čísla. Nutnost výměny vody ve vířivce se totiž značně liší a závisí zejména na tom, jak dobře se o vodu staráte.

Jak často se mění filtr ve vířivce

Po dobu prvních dvou týdnů od napuštění novou vodou oplachujte filtr do vířivky alespoň každý druhý den. Poté stačí filtry čistit podle potřeby, ideálně alespoň jednou za 7 až 14 dní. Jak často filtr do vířivky čistit záleží především na četnosti užívání vířivky i na počtu lidí, kteří ji používají.

Jak velkou nádrž na dešťovou vodu

Pro úplně základní představu: Pokud máme plochu střechy do 100 m2 a dešťovou vodu budeme využívat pro zalévání zahrady, volíme nádrž do 3 000 l. Pro odvodňovanou plochu do 150 m2 je vhodná nádrž o objemu 5 000 l.

Kam umístění nádrže na dešťovou vodu

Kam retenční nádrž umístit Retenční nádrž se jednak umisťuje do nezámrzné hloubky a za druhé tak, aby voda mohla ideálně z dešťových svodů odtékat gravitačně do vsaku či kanalizace.

Jak napojit sud na dešťovou vodu

Sud na dešťovou vodu by měl mít takzvaný sběrač dešťové vody popřípadě dešťový sběrač. Ten se namontuje mezi sud na dešťovou vodu a okapový svod a filtruje listí a nečistoty z dešťové vody, než voda odteče do nádoby na dešťovou vodu.

Jak zamaskovat sud na vodu

Sud můžete opláštit dřevem a rázem se z něj stane ozdoba zahrady. Jak na to Stačí pár prkének, akušroubovák, pila a pár šikovných rukou. Za jedno odpoledne může být hotovo.

Jak zadržet dešťovou vodu

V záhonech můžete mulčovat třeba posekanou trávou, ta však nesmí být chemicky ošetřena proti růstu plevele. Mulčovat lze ale prakticky libovolnou biohmotou. Může to být kůra, jehličí, listí… Jednou z výhod takové mulče je, že postupně tleje a dodává do půdy živiny. Důležité je správné zalévání.