Jak Mnozit gumovník?

Jak Mnozit gumovník?

Jak rozmnožit květiny

Rostliny množíme několika způsoby, řízkováním, pomocí výběžků, odnoží nebo dělením trsů. Každá rostlina má svou metodu, některé, dobře se množící, většinou pak několik nebo všechny.

Jak Mnozit Ficus Elastica

Fíkus nejjednodušeji množíme pomocí vrcholového stonkového řízku. Stačí uříznout vrchní část rostliny s několika listy a nechat zakořenit ve vodě.

Kam umístit fíkus

Umístění v bytě: Pro růst nových listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z druhů, které se používají jako pokojové rostliny jim na udržení listové plochy stačí nejméně světla, proto mohou být nejdále od okna. Vyžadují ale teplotu nad 15 °C.

Jak se starat o gumovník

Stačí mu běžná zemina pro pokojové rostliny a totéž platí i o hnojivu. V létě zalévejte hodně, v zimě s mírou. Ale vždy pamatujte na dobrou drenáž, jinak hrozí přemokření a uhnívání kořenů. Rostlinu přesazujte každý rok, nejlépe na jaře do květináče většího o jednu velikost.
Archiv

Co to je řízkování

Řízkování rostlin je způsob vegetativního rozmnožování pomocí částí rostlin. Nejčastějším druhem řízkování je množení pomocí bylinných (zelených) nebo dřevitých řízků. Nová rostlina, která vznikne řízkováním, je klonem mateřské rostliny, má stejné vlastnosti, tudíž je geneticky shodná s mateřskou rostlinou.

Jak zastřihnout květiny

Zaštipování výhonků

I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku. Pokud jsou očka velmi těsně vedle sebe, mělo by se zkracovat nad druhým očkem shora. Z oček pak vyraší nové výhonky, a tím dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny.

Jak uříznout fíkus

Řez provádíme tak, že si odpočítáme shora 2 až 3 listy a mezi kolínky na kmínku rostlinu „hladce“ řízneme. Jelikož fíkusy roní v místech řezu lepkavé mléko (latex), je třeba pracovat v gumových rukavicích. Je též třeba si dát pozor na možné potřísnění oděvu. U citlivých lidí může tento latex vyvolat i alergické reakce.

Jak zachránit fíkus Benjamín

Ficus Benjamina perfektně nastartujete přírodními enzymy příkladně typu Vitality komplex. Ten se dá přidat buďto do zálivky, nebo do postřikovače a aplikovat na listy. V druhém případě je účinek rychlejší. Použít jde i prostředek Lignohumát obsahující přírodní huminové látky.

Jak často zalévat fíkovník

Se zaléváním fíkusů je to v podstatě jednoduché. Stačí se řídit pravidlem, nic se nemá přehánět. Nelze jednoduše říci, kolikrát v týdnu potřebuje rostlina zalít, protože frekvence zálivky se odvíjí od stanoviště, kde se fíkus nachází, a také od vzrůstu rostlinky.

Kdy přesazovat fíkovník

Výsadba a přesazování

května do konce září. Obecně je jaro lepší. Vysazovat ven lze i ty nejmenší sazenice. Pokud máme malé sazenice v perlitu, lze je také hned vysadit, pokud je po zmrzlých.

Jak řezat fíkus

Řez provádíme tak, že si odpočítáme shora 2 až 3 listy a mezi kolínky na kmínku rostlinu „hladce“ řízneme. Jelikož fíkusy roní v místech řezu lepkavé mléko (latex), je třeba pracovat v gumových rukavicích. Je též třeba si dát pozor na možné potřísnění oděvu. U citlivých lidí může tento latex vyvolat i alergické reakce.

Co potrebuje fíkus

Fíkus je nenáročný, proto mu stačí běžný substrát na pokojové rostliny. Můžete ho namíchat s rašelinou a pískem, aby byl lépe propustný. Rašelinu přidejte přinejmenším do spodní části květináče.

Jak množit řízky

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Kdy dělat řízky

Právě předjaří je ideálním obdobím pro řízkování mnoha druhů rostlin a nejen těch pokojových. U řízkování jde v principu o to, že z kousku výhonu rostliny, jehož odebrání rostlině neuškodí, vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská.

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Kdy stříhat květiny

Zaštipováním rostliny tvarujeme od počátku růstového období až do konce léta. Drastičtější řez bychom měli dělat pouze na začátku růstového období. Pouze tehdy je zajištěna tvorba nových výhonků ze spících oček.

Jak naroubovat fíkus

Fíkovníky lze roubovat téměř kdykoli během vegetačního období, ale nejvhodnější doba je na jaře během prvotního rašení a pak v době maximálního růstu výhonů. Později v létě rouby sice také srostou, ale z oček již nemusí vyrazit nové výhony a nebo zůstanou na konci sezóny nevyzrálé a snáz omrznou či zaschnou.

Proč opadává Benjamin

On se vlastně v té době chystá na rašení po Novém roce. Pokud ho nehnojíte, nemá k rašení dostatek živin v půdě, a proto musí ‚sáhnout' do těch nejstarších listů alespoň pro pohyblivé prvky. Tedy pro dusík, fosfor, draslík, hořčík, … Poté nejstarší listy ztratí na funkčnosti, zežloutnou a opadají.

Čím hnojit fíkus Benjamín

Na hnojivo není ficus benjamina nějak náročný, stačí mu univerzální hnojivo pro pokojové rostliny v tekutém stavu. Množení fikusu je snadné, a to řízkováním v letních měsících. Z jednoho výhonku s listy lze získat až několik řízků.

Kdy množit fíkovník

Typická doba pro odebrání řízků je v klidovém období, kdy mají rostliny již shozeny listy, ale zároveň ještě nepřešly velkými mrazy (dlouhodobě pod -10°C), které mohou poškodit koncové části výhonů.

Proč mi neplodí fíkovník

Nedostatek draslíku – obecně se fíkovníky nehnojí, nebývá to potřeba. Pokud ale stále neplodí, lze podle diskuzí uvažovat o přihnojení keře draslíkem. Ten pomůže dozrávání dřeva a měl by působit dobře i na to, aby strom plodil. Protože se ale dává až v září, tak je to spíš na efekt na další rok.

Jak Zaštipovat fíkovník

Zajímavostí je též zaštipování fíkovníku na jaře, které se provádí tak, že zaštípneme zelené měkké konce nových výhonů. A stačí to udělat jednoduše rukou. Stejně, jako to děláme třeba u rajčat. Pokud budeme výhonky pravidelně zaštipovat, fíkovník se více zaměří na tvorbu plodů.

Jak často zalévat fíkus Benjamín

Zálivka by měla být mírná a pravidelná. V zimních měsících fíkus zalívejte jednou za týden, v letních pak dvakrát. Platí však pravidlo, že čím je vyšší teplota, tím častější by zálivka měla být. Pozor však na přelití!

Jak se rozmnožuje Mahon

Množíme je předevím vegetativně, nejčastěji řízkováním či hřížením. Nové sazenice je možné získat i z odkopků od rozrostlejších keřů. Proti mrazu jsou mahony odolné, avšak vzhledem k tomu, že se jedná o stálezelené dřeviny, které vodu odpařují i v zimě, mnohdy přes zimu uschnou. Je proto vhodné je při oblevě zalít.

Kdy přesazovat řízky

Jakmile kořínky prorostou sadbovacím médiem, jsou řízky připravené k přesazení. S tím byste neměli otálet, protože pokud kořenům neumožníte se vitálně rozvíjet, rostliny to stresuje a jejich růst se může výrazně zpomalit.