Jak louhovat pečivo?

Jak louhovat pečivo?

Jak se dělá Louhovane pecivo

Louhuje se v roztoku hydroxidu sodného

Vytvarované těsto se následně nechá vykynout, oschnout a poté – a to je to podstatné a vyplývá z toho i název příslušných výrobků – se nechá po dobu tří až pěti vteřin louhovat v obvykle tříprocentním roztoku hydroxidu sodného (koncentrace může být i mírně vyšší, i kolem 3,5 %).
Archiv

Jak se dělá Louhovany preclík

Připravíme si louhovací roztok postupným přidáváním pečené sody do 2 litrů vřící vody (pozor silně pění). Troubu předehřejeme na 230 °C. Vykynuté preclíky obracečkou přeneseme do lehounce se vařícího louhovacího roztoku vrchní stranou dolu a 10 vteřin louhujeme, poté opatrně vyndáme a položíme na pečící papír.
Archiv

Jak se pečou preclíky

Předvařené preclíky vyndáme z vody, osušíme je a položíme na plechy vymazané olejem dostatečně daleko od sebe. 6V misce rozmícháme žloutek s mlékem a směsí potřeme preclíky. Na nejsilnější straně nařízneme lehce preclíky ostrým nožem, posypeme je solí a dáme do rozehřáté trouby. Pečeme 25 minut do tmavězlaté barvy.

Jak se plete preclík

Pneumatický stroj na pletení preclíků

Při pletení těsta se musíte pozorně dívat. Pekař vezme malou porci a vyválí z ní rukama na pracovní ploše pramen, který se směrem k okrajům zužuje. Pak pramen těsta položí a vytvaruje do tvaru písmene U, cuknutím jej za konce zvedne, proplete je o 180 stupňů a znovu položí.

Jak dlouho vydrží preclík

Upečené preclíky necháme vychladnout. Pak dáme hned na mísu nebo uložíme do papírové krabice. Tyto preclíky jsou velmi křehké a netvrdnou ani po několika dnech. Jsou-li uloženy v chladu, vydrží i víc než týden.

Jak vypada preclík

Je to bílé pečivo, vytvarované z tenké, na koncích zúžené těstové tyčky stočené do kroužku, ukončeného překřížením konců, nebo vytvarované do tvaru srdíčka či osmičky. Posypán bývá hrubě krystalickou kuchyňskou solí, mákem nebo kmínem.

Odkud je preclík

Preclík (německy Brezel) je tradiční druh pečiva, rozšířený již od středověku ve střední Evropě, především v jižním Německu, severní Francii, Švýcarsku a v zemích někdejšího Rakousko-Uherska.

Z jaké země pochází preclík

Odborníci soudí, že toto pečivo pochází z klášterů na pomezí Francie a Itálie, kde se začalo péct někdy kolem roku 600 našeho letopočtu. Podle jedné legendy vymyslel preclíky jistý italský mnich jako odměnu pro děti, které se naučily správně modlitbu. Zpočátku prý preclíky vypadaly jako kříž v kruhu.

Kdo vymyslel preclík

Vymyslel je italský mnich Odborníci soudí, že toto pečivo pochází z klášterů na pomezí Francie a Itálie, kde se začalo péct někdy kolem roku 600 našeho letopočtu. Podle jedné legendy vymyslel preclíky jistý italský mnich jako odměnu pro děti, které se naučily správně modlitbu.

Jak vypadá preclík

Preclík se totiž podle jedné z teorií podobá založeným pažím, má ovšem i připomínat ruce sepjaté k modlitbě. Tři otvory v něm zase symbolizují Svatou Trojici. Tvar pečiva má prý také připomínat kříž, na němž zemřel Ježíš.