Jak čistit zubní kartáček?

Jak čistit zubní kartáček?

Po jaké době vyměnit kartáček

Všeobecně platí, že zubní kartáček by měl být vyměněn za nový přibližně každé tři měsíce. Ale může se stát, že je nutné kartáček vyměnit i dříve – pokud kartáček jeví příznaky opotřebení v podobě roztřepených vláken, vyměňte ho ihned.

Jak často používat mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček používaný denně vydrží přibližně 2 – 3 týdny. Vyměnit je ale potřeba i v případě, že se například ohne drátek, roztřepí se štětinky nebo se kartáček jakkoliv viditelně opotřebí. Čištění mezizubních prostor by mělo být každodenní součástí zubní hygieny.

Co dělat když nemám kartáček na zuby

Raději kapesník než cizí kartáček

V takovém případě podle dentální hygienistky Terezy Pěnkavové nepomůže ani pouhé vypláchnutí ústní vodou nebo zubní pastou. Zuby lze totiž vyčistit pouze mechanicky. „Když však nemáme dostupný nový kartáček, použijeme alespoň stíravou metodu nějakým kapesníčkem či jinou látkou.

Jak casto si cistit zuby Sonickym kartáčkem

Jak dlouho si čistit zuby sonickým kartáčkem Zuby byste měli čistit 2× denně (nejlépe ráno a večer), pokaždé přibližně čtyři minuty.
Archiv

Jak dlouho mít kartáček na zuby

Řada zubních lékařů doporučuje vyměňovat zubní kartáček za nový přibližně po třech měsících. Americká asociace zubních lékařů (ADA) doporučuje vyměňovat zubní kartáček přibližně po třech až čtyřech měsících nebo dříve, pokud se opotřebují jeho vlákna.

Jak casto menit Jednosvazkovy kartáček

Závěrem. Výběr jednosvazkového kartáčku je snadný. Na trhu je sice více druhů, ale pro běžné používání jsou vhodné solo kartáčky TePe nebo Curaprox. Při pravidelném používání doporučujeme vyměňovat kartáček po třech měsících a také po každém infekčním onemocnění.

Jaké jsou nejlepší mezizubní kartáčky

Nejlepší mezizubní kartáčky

Pořadí Název Hodnocení
1. Elgydium Clinic Mono Compact 2,5-2,2 mm ⭐ 100 %
2. Curaprox CPS 011 Prime Refill 8 ks ⭐ 98 %
3. Curaprox CPS 405 Perio plus 5 ks ⭐ 97 %
4. TePe Original 0,7 mm 8 ks ⭐ 95 %

Jak si správně čistit zuby

Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby. Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.

Co použít místo pasty na zuby

Místo pasty můžete použít kokosový olej. Ten zuby vyčistí a postupně i vybělí. Navíc snižuje riziko zánětů dásní. Olej naneste na zubní kartáček a použijete jako pastu – ale jen asi ve třetinovém množství.

Čím si čistit zuby

Zuby si čistěte minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Pro kontrolu svého úsilí můžete využít tablety na identifikaci zubního plaku. Volte kartáčky s menší hlavičkou a co nejměkčími vlákny. Osvědčené jsou zubními lékaři často doporučované zubní kartáčky Curaprox (nejměkčí jsou CS 5460) či švédskézubní kartáčky TePe.

V čem je lepší sonický kartáček

Mimořádně dobře sonické kartáčky vyčistí i mezizubní prostory, a oproti oscilačně-rotačním kartáčkům je sonická technologie výrazně vhodnější pro osoby s citlivými dásněmi a zuby.

Jaký je rozdíl mezi Sonickým a rotačním kartáčkem

Dobrý den, elektrické zubní kartáčky se dělí na sonické a rotační. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je v čistícím pohybu, který vykonávají. Sonické kartáčky jsou jemnější, jejich čistící pohyb připomíná spíše vibrace. U rotačních kartáčků jde o pohyb ze strany na stranu, kartáček tedy rotuje.

Co je to sonický kartáček na zuby

Sonická technologie funguje na principu vysokofrekvenčního stírání, kdy kartáčková hlavice stírá zubní plak v určitém rozsahu nahoru a dolů. Tato technika čištění je šetrná k zubům i dásním. Kartáčky Philips Sonicare vykonají až 31 000 stěrů za minutu, a jsou tak mnohem efektivnější než manuální kartáčky.

Čím nahradit mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáček vhodné velikosti projde do mezizubních prostor, vyplní je a krásně vyčistí celý prostor včetně dásňového žlábku. K čištění velmi úzkých prostor, kam se ani mezizubní kartáček nedostane, se doporučuje zmiňovaná dentální nit či dentální páska.

Jak si spravne čistit zuby

Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby. Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.

Jak rychle čistit zuby

Jak často čistit zuby

Když už je čistíme „jen“ dvakrát za den, mělo by to být pořádně a se vší parádou. To znamená, že si na čištění vyhradíme aspoň 3 minuty, a kromě zubního kartáčku a pasty zapojíme i mezizubní kartáčky, niť a ústní vodu, která se postará o baterie v mezizubních prostorách.

Jak dlouho používat zubní kartáček

Řada zubních lékařů doporučuje vyměňovat zubní kartáček za nový přibližně po třech měsících. Americká asociace zubních lékařů (ADA) doporučuje vyměňovat zubní kartáček přibližně po třech až čtyřech měsících nebo dříve, pokud se opotřebují jeho vlákna.

Kdy si čistit zuby před nebo po snídani

Pokud chcete vyjít do dne se svěžím dechem, můžete si po snídani zuby propláchnout ústní vodou nebo použít žvýkačku bez cukru. Čistím zuby až po snídani! Potom byste si měli mezi snídaní a čištěním zubů nechat časový rozestup alespoň 30, lépe 60 minut.

Jak vyčistit zuby jedlou sodou

Jedlá soda (prášek do pečiva)

Podobně jako u jedlé sody se doporučuje – smíchejte prášek na pečení, trochu medu a směsí si vyčistěte zuby. Nebo smíchejte si půl čajové lžičky jedlé sody, půl lžičky octa a špetku soli. Potřete si vzniklou pastou zuby a po chvíli smyjte.

Proč nepoužívat zubní pastu

Často se jedná o toxické a karcinogenní složky. Umělá sladidla v zubních pastách dodávají pastě jemně nasládlou chuť. Jedná se především o sacharin a aspartam. Tyto umělá sladidla negativně ovlivňují náš střevní mikrobiom.

Jak vyčistit zuby bez pasty

Rostlinný olej totiž dokáže výborně pohlcovat toxiny. Tradiční ajurvédská technika se nazývá „mlgání“ – po 20 minut v puse převalujete malé množství oleje, a pak ho jednoduše vyplivnete. Díky tomu se skvěle vyčistí nejen zuby a mezizubní prostory, ale i celá ústní dutina.

Který sonický kartáček je nejlepší

Sonické zubní kartáčky

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 93,6 % Top produkt TrueLife SonicBrush UV Přečíst recenzi 1 300 Kč
Top 2 86,8 % Top cena/výkon Sencor SOC 1101RD 800 Kč
Top 3 72,3 % Pro nenáročné ETA 0709.90010 Sonetic 400 Kč
Top 4 84,0 % Nejlepší pro děti Philips Sonicare For Kids HX6322/04 1 200 Kč

Jak dlouho se nabíjí zubní kartáček

Jak dlouho se nabíjí elektrický zubní kartáček Doba nabití a výdrže baterie je u každého modelu i výrobce odlišná. Obecně se ale elektrické kartáčky plně dobijí za cca 20h a vydrží nabité v rozmezí až 7 – 14 dní (při klasickém použití 2× denně 2 minuty).

Jak vybrat správný zubní kartáček

Vlákna by měla být středně měkká až velmi měkká, aby byl kartáček jemný k zubům a dásním. Naopak kartáček by neměl být nikdy příliš tvrdý. Štětinky zubního kartáčku musejí být rovně střižené. Samozřejmostí je správná technika čištění.

Jak si čistit zuby ústní sprchou

Vložte sprchu do úst a nechte je otevřená. Spusťte přístroj. Pomalu pohybujte tryskou postupně stejně jako u čištění zubů kartáčkem tak, abyste žádný prostor nevynechali. V případě potřeby můžete přerušit proud vody tlačítkem, které je umístěno na rukojeti.