Jak hluboke koreny má Malina?

Jak hluboke koreny má Malina?

Jak hluboko zasadit maliny

Maliník sázíme tak hluboko, aby kořenové pupeny byly zakryty zemí do výše 5 cm, kořeny nezastřihujeme. Po zasazení opatrně přitlačíme nebo lehce přišlápneme. Potom zalijeme a půdu přikryjeme organickým materiálem.
Archiv

Co potřebují maliny

Tento vytrvalý keř řazen do skupiny drobného ovoce je nenáročný na pěstování, vyžaduje půdu neutrální až slabě kyselou, humózní, propustnou. Vhodné je slunné stanoviště, které podporuje vyšší výnos a kvalitu plodů. V polostínu jsou plody méně sladké a více kyselé.

Jak pěstovat maliny v květináči

Jak zasadit malinu do květináče

Sázejte malinové rostliny do květináče v období, kdy jsou rostliny v klidovém stavu (nejlépe na jaře). Umístěte rostlinu do truhlíku a zakryjte ji zeminou tak, aby kořeny byly zcela pokryty. Rostlinu zalijte. Jako vždy volte kvalitní substrát.

Co zasadit pod maliny

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Jak a kdy zasadit maliník

Nejvhodnějším období pro výsadbu prostokořenných malin je měsíc říjen a poté jarní měsíce. Výsadba a substrát: Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí.

Kdy a čím se hnojí maliny

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Kdy začne plodit maliny

První maliny remontantních odrůd lze sklízet od poloviny července, ale hlavní úroda bývá až na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Takže dvě sklizně v jednom roce, kdo by odolal Tulameen potěší poměrně velkými, sladkými, aromatickými malinami již začátkem června.

Jak plodí maliny

Maliny plodí na jednoletém či dvouletém dřevě a podle toho se odrůdy rozlišují na jednouplodící a stáleplodící, známé i pod pojmem remontantní. Na jednouplodícím maliníku dozrávají plody zpravidla od července na loňských výhonech.

Jak daleko od sebe maliny

Rostliny sázíme na vzdálenost 40-60cm. Hnojení: Maliny mají zvýšené nároky na hnojivo. Hnojíme v předjaří před kvetením vícesložkovými hnojivy jako je NPK a Cererit.

Jak nejlépe pěstovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jakou oporu pro maliny

Výsadba maliníků

Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Jak se mnozi maliny

Řízky vysazujeme obvykle ručně. Vyhloubíme rýžku hlubokou asi 10 cm, na jejíž dno klademe řízky, jeden vedle druhého, bez mezer a potom je zasypeme zeminou. Po vysázení zakryjeme řady chlévskou mrvou, humusem a jiným materiálem. Během léta je nutno řízky pečlivé ošetřovat (kypřit půdu a zbavovat ji plevele).

Kdy začne plodit maliník

Pro první skupinku, u níž sklizeň nastává mezi červnem a červencem, jsou typické větší plody. Odrůdy remontantní plodí během léta a poté ještě v září až říjnu.

Jak zabránit prorůstání maliníku

V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba. Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.

Kdy Zastrihnout maliny

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.

Jak hluboko sázet ostružiník

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Jak stříhat maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Jak stříhat Stáleplodící maliny

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.

Kdy sázet ostružiny a maliny

Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe 1 – 1,2 m. Ostružiník je vhodné sázet i u plotů či v rozích zahrady. Opora je více než vhodná.

Kdy a jak stříhat maliník

Přebytečné letorosty odstraňujeme nejlépe už v květnu, ponechané letorosty pak mají více místa a živin pro svůj rozvoj a jejich plodnost se zvýší. Odplozené výhony každoročně po sklizni vyřežeme těsně u země, čímž snížíme možnost infekce rostlin houbou Didymella applanata, která způsobuje odumírání prutů maliníku.

Kdy a jak Zastrihnout maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře. Horní část šlahounů malinovníku zakraťte. Tím vytvoříte boční obrost, na kterém maliníky nejlépe plodí.

Jak hluboko zasadit ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.