Jak funguje vysavač na popel?

Jak funguje vysavač na popel?

Jaký vybrat vysavač na popel

Chcete-li si věnovat uklízení bez toho, aniž byste museli v pravidelných intervalech zastavovat kvůli vyprazdňování popela, měli byste si pořídit vysavač s dostatečně objemnou sběrnou nádobou. Pro menší plochy úplně stačí nádoby s objemem do 10 l, ale na větší krby byste měli použít minimální objem 15 l.
Archiv

Jak vyndat popel z krbu

U ohně se rádi hřejí všichni, ale do čištění topeniště se většinou nikdo nehrne. Zabraňte domácím hádkám jednou provždy. Pořiďte si pomocníka: vysavač na popel. Kýbl, smetáček a plechová lopatka.

Čím vysát saze

Proč popel vysávat jen k tomu určeným vysavačem

Popel a saze lze vysávat pouze speciálním vysavačem. Pokud se vám do speciálního výrobku nechce investovat a říkáte si, že si vystačíte s vysavačem, který máte na koberce, jste na omylu.
Archiv

Jak Vysat saze

Saze se normálně vyberou lopatkou, pak se smetáčkem opatrně zametou (zametou, nerozmažou!) a teprve když je takhle uklizeno, tak se dá použít vysavač. Zkušené hospodyňky ale nepoužívají vysavač, ale místo, kde saze byly (na podlaze), umyjí saponátem a vodou. Komín je zbytečné vysávat.

Co je separátor popela

Separátor popela zachychuje nečistoty, aby nepronikaly dále a nezpůsobily následné ucpání, znečištění či poškození rozvodů. Separátory popela nejsou určeny k odsávání veškerého popela a doheřelých zbytků paliva z krbu, ale pouze k finálnímu dočištění.

Jak správně topit Romotop

Nejdůležitější je přikládat vždy a pouze na žhavé uhlíky, nikdy do přímého ohně. Pokud však potřebujete přiložit do ohně, je dobré nechat dvířka nejprve několik vteřin pootevřena, než je otevřete zcela. Tah v komíně nasaje kouřové plyny a kouř Vám tak nepronikne do místnosti.

Jaká je životnost krbové vložky

Jak ale už bylo řečeno, nikdo vám ani při nejlepší vůli nezaručí přesnou životnost a pokud ano, je to jen marketingový tah. Při dodržování všech zásad a doporučení ale není vůbec nereálné mít doma fungující krbovou vložku přes dvacet let – a to už se vyplatí.

Jak casto vybirat popel

Zásady pro čištění kamen a krbu

Krbová kamna a krb stačí čistit podle intenzity a způsobu užívání tak 1x za 3 až 4 dny. Kamna či krb musí být vždy studené. Záleží i na tom, jak velká kamna jsou a jak velkou mají nádobu na popel. Nejdůležitější je při údržbě vybírání popela, které dost velkou měrou znečisťuje místnost.

Jak často přikládat do kamen

Interval přikládání do kamen může být každých 8 až 24 hodin. To znamená 1 až 3-krát denně, ne častěji – jinak vzniká riziko poškození kamen a komína. Nejčastější interval přikládání je 12 hodin, čili dvakrát za den (ráno a večer). Tento interval vyhovuje i osobám, které jsou zaměstnány (přiloží před a po práci).

Jak funguje krbová vložka

Horkovzdušné krbové vložky a krbová kamna, pracují na principu cirkulace vzduchu v místnosti. Studený vzduch z místnosti (nebo z venkovních prostor) je ohříván prouděním kolem krbu. Tento horký vzduch, je pak rozváděn do jedné, popřípadě do více okolních místností.

Jak vyčistit krb

Jak a čím čistit krbová kamna nebo krbové vložky

Krbové vložky nebo kamna čistíme zásadně po jejich vychladnutí. To platí jak pro vnitřní část, tak i pro vnější část kamen či vložky. K čištění krbové vložky a kamen přitom používejte k tomu určené krbového nářadí, vysavač popela, různé speciální čističe skla a gely.

Co to je deflektor u kamen

Deflektor. Jedná se o přepážku, která odklání spaliny, čímž se zabrání přímému styku plamene s kouřovodem nebo komínem. Deflektor zvyšuje odpor proudění spalin a snižuje rychlost proudění spalin. Díky tomu je dosažena vyšší teplota ve spalovací komoře a vyšší účinnost.

Jak vyčistit rouru od kamen

Nejprve odpojte komínovou trubku a venku ji vymeťte tvrdým kartáčem. Po odejmutí roury od kamen rychle zabalte oba její vývody kuchyňskou smršťovací fólií, aby se při přenosu ven doma nevysypal žádný nepořádek. Z kamen pak lopatkou vyberte všechen popel. Následně všechny stěny kamen vydrhněte kartáčem.

Jak zvýšit účinnost kamen

Pokud potřebujete kamna provozovat nejen pro krátkodobý ohřev a efekt ohně, volte model, který nabízí zvýšenou akumulaci. Ta může být zajištěna pomocí speciálních akumulačních prvků dodávaných k některým modelům kamen. Rozhodně nepředpokládejte, že když jsou kamna obložené keramikou, bude to známkou velké akumulace.

Čím se dá topit v kamnech

Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Jak zvýšit výkon kamen

Kamna nejsou schopna svým výkonem vytopit potřebný prostor nebo vodu v otopné soustavě. V místnosti je stále zima a nevytváří se příjemné teplo. Za účelem zvýšení výkonu kamen se do ohniště přikládá více paliva. Přívod vzduchu se otevírá na maximum a tím se uměle zvyšuje výkon krbových kamen.

Jak vyčistit popel

Jednodušší a efektivnější způsob, jak vyčistit popel z koberce, je vysát. Popel stačí přejet vysavačem s odsáváním, abyste popel „vytáhli“.

Jak často čistit krb

Jak často musím krbová kamna a krbové vložky čistit Krbová kamna a krbové vložky je zapotřebí vyčistit nejméně jednou za rok po topné sezóně nebo v případě intenzívního celoročního provozování častěji dle potřeby. Samozřejmě záleží na tom, jak často v krbových kamnech topíte.

Na co si dát pozor při koupi kamen

Kamna se v žádném případě nesmí naklánět či působit křehce, naopak musí působit bytelně. Jejich hmotnost vám v tomto ohledu mnohé napoví. Váha kvalitních krbových kamen se totiž pohybuje minimálně nad sto kilogramů, jsou tak nejen stabilní, ale výrobce na nich především nešetřil šamotem ani dostatečně silným plechem.

Jak daleko kamna od zdi

Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm. V okolí krbu nebo kamen by měla být také nehořlavá podlaha – podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska má přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.

Co se stane když chytnou saze v komíně

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Jak poznat že hoří v komíně

– Ozývá se nezvyklé praskání a hučení. – Hustý kouř z komína. – Nezvyklý zápach v budově. – Z průduchu komína na střeše lítají žhavé částice a šlehají plameny v množství větším, než obvyklém.

Kdy zavřít klapku do komína

Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.

Jak velká polena do krbových kamen

Čím větší povrchovou plochu má dřevo přikládací dávky, tím lépe a kvalitněji dokážou shořet všechny spalitelné látky a vznikne méně popeloviny a škodlivých emisí. Proto topte vždy rozštípanými polínky, jejichž průměr je cca 7-8 cm nebo obvod okolo 24 cm.

Jak topit bez třísek

Použijte ekologický podpalovač:

Ekologický podpalovač, vyrobený ze dřeva a parafínu zapálí rovnou menší polínka bez potřeby papíru nebo třísek, hoří stálým a výrazným plamenem po několik minut a kouř z něj příjemně voní.