Jak funguje lichořeřišnice?
Jak často užívat lichořeřišnici
Lichořeřišnice větší bylinný lihový extrakt močový měchýř se má užívat 3 x denně 15 – 30 kapek.
Jak dlouho se může užívat lichořeřišnice
V případě, že chceme odstranit zánět, který máme v celém organismu, můžeme lichořeřišnici užívat 14 dní ve vyšších dávkách, případně měsíc v běžným dávkách. Poté je zapotřebí vytvořit týdenní až nejlépe 14-denní pauzu, kdy užívání lichořeřišnice vynecháme.
Archiv
Na co je dobrá tinktura z lichořeřišnice
Působí jako přírodní antibiotikum, pozitivní účinek má například na při zánětech močového měchýře. Je vhodná při nachlazení a ztrátě hlasu. „Lichořeřišnice působí na viry a bakterie, hlavně na streptokoky a stafylokoky.
Jak konzumovat lichořeřišnici
Konzumují se květy, semena i listy, které mají intenzivní, kořeněnou chuť, která připomíná řeřichu. Můžeme je použít do salátů, sendvičů, ale také jako přísadu do pesta nebo omáčky (po rozmělnění listů lichořeřišnice).
Archiv
Jak dlouho vydrží tinktura
Zatímco možná budete muset připravit 4 až 5 šálků čaje, abyste získali výhody bylinky, u tinktury budete potřebovat pouze kapku nebo dvě. Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.
Co napadá lichořeřišnici
Lichořeřišnice u nás patří k oblíbeným letničkám. Nejlépe se jim daří na prosluněných stanovištích. Tam však bývají, zvlášť v období delšího sucha, napadány drobnými černými broučky – dřepčíky.
Co obsahuje lichořeřišnice
Lichořeřišnice větší je převážně letnička původem z Jižní Ameriky. Je považovaná za lahůdkovou zeleninu, využívají se její květy, listy i semena. Obsahuje základní minerály, jakož i řadu stopových prvků a bioaktivní látky snadno vstřebatelné do organismu: silice, esenciální oleje, anthokyany, polyfenoly a vitamíny.
Co s květy lichořeřišnice
Poupata i rozvité květy lze nakládat do oleje, soli či sladkokyselého nálevu, květy i listy lze přidávat do studených salátů, z celé rostliny (celá je poživatelná a léčivá) připravíme tinkturu a nebo vylisujeme šťávu.
Kdy užívat lichořeřišnice
Proto je nejlepší užívat lichořeřišnici ráno a odpoledne, v případě větších obtíží či akutním zánětu i 3x denně. Z čerstvé rostlinky lze konzumovat listy i květy ve formě salátu nebo prostě jen tak uždibnete pár květů a listů přímo z bylinky na zahrádce.
Jak dlouho užívat tinkturu
Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.
Jak se užívá tinktura z lichořeřišnice
V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu, užívejte po dobu 14 dnů, 3× denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Můžete vyzkoušet i antibakteriální kúru: ta se provádí jedenkrát ročně, kdy se po dobu 8 týdnů užívá 3× denně 15 kapek tinktury.
Jak funguje tinktura
Co je to tinktura
Stručně řečeno, je to další způsob, jak extrahovat aktivní složky z byliny, komě toho, že jako rozpouštědlo používáte alkohol místo vody, octa nebo glycerinu. Na rozdíl od bylinných čajů nebo kapslí jsou tinktury snadno použitelné, přenosné a účinnější než jiné bylinné přípravky.
Jak se zbavit škůdců na bylinkách
Je vhodné použít přírodní insekticid (například BIOOL), který nemá žádnou ochrannou lhůtu a bylinky se dají konzumovat ihned po postřiku. BIOOL je biologický přípravek proti červcům, molicím, mšicím, puklicím, sviluškám a třásněnkám a lze ho použít také na zeleninu.
Kdy užívat tinktury
přípravky doporučujeme podávat minimálně 15 minut před požitím nápoje či stravy, je ale lépe užít tinkturu po jídle, nežli vůbec. při podávání více druhů přípravků doporučujeme odstup také 15 minut mezi jednotlivými přípravky, ale není to nezbytně nutné
Co zabírá na molice
Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.
Co napadá mátu
Máta peprná
Díky intenzivní vůni působí máta proti mšicím, veškerou zeleninu chrání i před dřepčíky – hlavně tu lichořeřišnici, a dále proti mravencům. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně. Takže vysaďte si mátu v blízkosti rostlin, které trpí napadením mšicemi.
Jak se zbavit molice bez chemie
Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje.
Jak škodí molice
Molice skleníková
Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob.
Kdy se zasazuje máta
Semínka máty se sází ideálně na jaře nebo na podzim, ale můžete je vysadit prakticky kdykoliv během roku. Semínka se předpěstují doma a vzrostlé rostlinky se vysazují na záhon. Máta je nenáročná na pěstování. Má ráda slunečné až polostinné stanoviště s bohatou, vlhkou a propustnou půdou.
Jak zakořenit mátu
Množí se především vegetativně oddenky, přičemž velice snadno oddělíme kousek trsu a zasadíme přímo do půdy. Stačí pravidelná zálivka a máta rychle zakoření a začne se na pozemku rozšiřovat. A právě z důvodu invazivnosti máty je vhodné její pěstování v zapuštěných mobilních nádobách, kterým vyřežeme dno.
Co funguje na molice
Nejznámějšími přípravky jsou Mospilan a Neudosan, ale na molice funguje i Pirimor, což je specialista na mšice a Ninja, který je určen na mšice i molice, na zeleninu i okrasné rostliny. Postřik musíme několikrát opakovat, jelikož zabírá jen na živé jedince, nikoli na vajíčka. A živé molice mají třídenní dobu líhnutí.
Co léčí máta
Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Jak často se zalévá máta
Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.
Kdy sušit mátu
Kdy sklízet
Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.
Jak správně sušit mátu
meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.