Jak doma vyrobit Samotvrdnoucí hmotu?
Jak si vyrobit Samotvrdnoucí hmotu doma
SAMOTVRDNOUCÍ HMOTA
2 díly sody + 1 díl kukuřičného škrobu + 1 díl vody – jedná se o objem, takže odměřit (nevážit) například hrníčkem. Na nepřilnavé pánvi míchat na mírném ohni do zhoustnutí. Vytvořit kouli a poté vyválet raději silnější plát a libovolně vykrajovat nebo tvarovat a nechat zaschnout.
Archiv
Jak vyrobit Samotvrdnoucí hmotu bez škrobu
A ještě recept na slané těsto:1 hrnek hladké mouky.1/2 hrnku soli.1/2 hrnku vlažné vody.
Archiv
Co vyrobit z modelovací hmoty
Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.
Archiv
Jak vyrobit hmotu na otisky
– 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek soli, cca půl hrnku vody.
Vyválíme si alespoň 5mm plát (dostatečnou šířku poznáme a vyzkoušíme podle toho, jak nám zůstává zabořený otisk ruky), vykrojíme nebo seřízneme placku do požadovaného tvaru, podle toho, na co to chcete použít.
Jak vyrobit hmotu z mouky
Do mísy nasypeme hrnek hladké mouky, přisypeme půl hrnku soli, a dobře promícháme. Postupně přiléváme vlažnou vodu. Na těstě si dáme záležet a hněteme ho tak 15 minut. Pak těsto zabalíme do igelitového sáčku, aby nám neoschlo, a necháme ho odležet 15 minut na chladném místě.
Jak obarvit Samotvrdnoucí hmotu
Změna barvy hmoty
Stačí vám trocha akrylové barvy, kterou přimícháte do bílé hmoty. Trochu barvy vytlačte z tuby přímo na hmotu a pak ji v rukách zapracovávejte tak dlouho, dokud barva není jednotná. Dál už pak s hmotou pracujte, jak jste zvyklí.
Jak dlouho schne modelovací hmota
Samotvrdnoucí hmota je připravena k okamžitému použití. Tvrdne na vzduchu ( cca 24 hodin – dle tloušťky vymodelovaného výrobku ) – není potřeba vařit ani zapékat. Lze kombinovat i s jinými materiály jako dřevo, lepenka, keramika – snadno přilne.
Jak udělat odlitky
K výrobě budete potřebovat pytlík sádry, vodu a silikonové formičky. Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček.
Jak vyrobit play doh
Mouku smícháme se solí, vodu s olejem, octem, vonným olejíčkem a potravinářskou barvou vámi zvolenou. Mouku dáme na pánvičku, musí být teflonová nebo keramická a zalijeme připravenou směsí. Hmota se nám po chvilce začíná přilepovat, ale to vůbec nevadí, naopak, a my mícháme a mícháme, až nám vznikají hroudy.
Jak se dělá domácí plastelína
Domácí plastelina
Smíchejte půl hrnku soli, hrnek hladké mouky, dvě lžíce oleje a půl hrnku vody. Řádně promíchejte a prohněťte. Plastelínu zabalte do potravinářské fólie, aby nevysychala.
Jak vypalit hlínu bez pece
Počátek výpalu musí být v podstatě zahřívací, oheň nesmí hořet přímo na keramice, ale okolo. Teprve po prohřátí vypalovaných předmětů se oheň pomalu přibližuje ke keramice a teplota co nejpomaleji stoupá. Jakmile je překročena teplota 500 ºC, je vyhráno a keramika již snese i větší tepelné šoky.
Čím malovat na Samotvrdnoucí hmotu
Tvrdne na vzduchu, nemusí se vypalovat. Po úplném zaschnutí (24 hodin) lze hmotu brousit, lepit, malovat či lakovat. K pomalování je vhodné použít akrylové barvy, které jsou po zaschnutí nesmyvatelné. Samotvrdnoucí modelovací hmota je náhradou hrnčířské hlíny, vhodná pro rozvoj dětské kreativity.
Jak urychlit Schnuti Samotvrdnoucí hmoty
Samotvrdnoucí hmoty jsou hmoty, které nevyžadují po zpracování vypékat v troubě nebo nějak dál zpracovávat tepelně. V tomto případě máme samotvrdnoucí hlíny, modelovací hmoty, sádru a beton. Pro urychlení schnutí doporučujeme po vymodelování umístit předmět ke zdroji tepla, např. k topení, kamnům nebo na vzduch.
Jak udělat domaci sádru
K výrobě budete potřebovat pytlík sádry, vodu a silikonové formičky. Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček.
Proč tuhne sádra
Pomalu tuhnoucí sádra se vyrábí výpalem sádrovce nebo přírodního anhydritu při teplotách nad 900 °C v šachtových nebo rotačních pecích. Při těchto teplotách dochází již k částečnému rozkladu síranu vápenatého a vzniklý oxid vápenatý působí jako katalyzátor tuhnutí.
Jak vyrobit jedlou Modelinu
Na pánvi rozehřejte mouku se solí. Ve vodě rozmíchejte barvící prášek a přidávejte, až docílíte vhodné barvy. Do vody přidejte i éterický olejíček, pokud chcete voňavou modelínu. Směs s barvou zamíchejte k mouce, vznikne lepkavá hmota, kterou neustále míchejte, dokud to jde, alespoň 5 minut.
Jak vyrobit keramickou hlínu doma
Nejprve nasypte 2 lžíce soli do 2/3 hrnku vody a nechte rozpusit, dejte do malého hrnce, nechte přivést k varu a odstavte. Do této slané vody přidejte škrob a půl hrnku studené vody. Míchejte, hmota by měla začít rychle tuhnout. Pokud ne, můžete zahřát na velmi mírném ohni a míchejte než se tak stane.
Jak si udělat keramiku doma
Hlínu dobře propracujte a vytvořte přibližný tvar postavy. Postupným přidáváním a odebíráním hlíny vytvoříte konečný propracovaný výrobek, při práci se budou hodit různé špachtle, tvořítka i štětce. Můžete se však pustit do výroby čehokoliv, od talířků až po zvonkohru. Vše záleží na nápadu a zručnosti.
Jak vyrobit odlitky
K výrobě budete potřebovat pytlík sádry, vodu a silikonové formičky. Postup výroby je naprosto jednoduchý. Stačí smíchat sádru s vodou (poměr najdete na pytlíku se sádrou), hmotu nalít do formiček a nechat ztvrdnout. A pak odlitky vyklopit z formiček.
Jak se sádrou do vody
Sádra nemusí nutně znamenat konec možnosti strávit léto u vody. A ano, klidně můžete i plavat nebo se potápět. Existují totiž koupací návleky, které uchovají sádru neprodyšně uzavřenou v bezpečí. Vyhnete se tak ekzému.
Co místo sádry
Vakuové fixační dlahy – náhrady sádry VACOped. Jedná se o zdravotnický prostředek. Vakuové fixační dlahy tvoří plnohodnotnou alternativu ke klasickým způsobům fixace na dolní končetině. Kvalita fixace je minimálně stejná v porovnání se sádrou či plastovou sádrou.
Jak rychle tuhne sádra
Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině. Za hodinu od smíchání a nanesení ji můžete brousit a po dvou hodinách i přetírat nátěrovými hmotami.
Co je potřeba na výrobu keramiky
Z nejpoužívanějších potřeb pro keramiky jmenujme například jehly, řezáčky, děrovače nebo vykrajovače. Spadají sem i začišťovací a glazovací pomůcky, cidliny, stěrky, obkročák, plátovací a vytlačovací pomůcky, dekorační točny aj.
Jak se dělá keramika
Natěžené jíly a hlíny se drtí, melou a homogenizují. Do hmoty se mohou přidávat korekční suroviny, případně materiály, které v průběhu výpalu vyhoří a tím se zlepšují tepelně izolační vlastnosti. Homogenizovaná hmota se protlačuje šnekovým lisem a příslušné vytvořené polotovary se suší.
Jak vyrobit keramickou hmotu
Jak na toDo hrnce přidej 2 díly jedlé sody, 1 díl kukuřičného škrobu a 1 díl vody.Pokud chceš hmotu barevnou, můžeš přidat potravinářské barvivo (já do části použila gelové barvivo) a hnětej těsto, dokud se barva do něj nezapracuje.Hmotu válečkem rozválej na plát o výšce minimálně 4 mm.