Jak dlouhy komin k udírně?
Jak dlouhý má být kouřovod k udírně
Kouřovod (8) musí mít stoupající sklon, aby kouř mohl přirozeně stoupat k udírně. Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 20 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m.
Archiv
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Kam umístit teplotní čidlo v udírně
likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..
Jaké dřevo na stavbu udírny
Výrobu udírny začneme sestavením dřevěné části, tedy jakéhosi menšího domečku. Kostru postavíme z dřevěných hranolů o vámi preferované délce. Mezi ty pak pomocí vrutů umístíme dřevěné palubky. Nejvhodnější je smrk, ale často se používá i dub či buk, který masu dodá specifické aroma.
Archiv
Jak daleko topeniště k udírně
Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.
Co na dno udírny
Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.
Kde měřit teplotu v udírně
Ve většině moderních udíren se už nějaký běžný analogový teploměr nachází, ale to většinou nestačí. Teplotu musíte hlídat a je jen na vás, jaký druh teploměru si zvolíte. Jednoduchý teploměr měří teplotu uvnitř udírny a údaje zobrazuje na přehledném ciferníku. Nenabízí sice žádné vychytávky, ale zase je levnější.
Čím natřít udírnu
Odpověď: Tenkovrstvý lazurovací lak S1035 Lazurol topdecor aplikovaný na vnější stěny udírny nijak neovlivní produkty uzení a ani po zaschnutí (odpaření rozpouštědel) neobsahuje žádné škodlivé láítky. Zápach lněného oleje skutečně časem nebo púo zatopení odezní.
Z jakých cihel postavit udírnu
Ke zdění udírny nepoužíváme běžné pálené cihly, protože ty svět okolo neustojí. Jejich póry mohou nasávat vlhkost, může dojít k přemrznutí a popraskání. Proto sáhneme preferenčně pro krajc-na-krajc pálených lícových, hladkých. Těm už venkovní klima problémy nečiní.
Jak zateplit udírnu
Izolace používaná v udírnách FRANCO™ je nejvyšší kvality a odolnosti. Svůj účel plní až do teploty téměř 600 °C, aby se kouřilo při konstantní teplotě bez nutnosti neustálé kontroly.. Izolace je vyrobena z minerální vlny doporučené pro zařízení pracující při vysokých teplotách.
Jak udělat kouř v udírně
Studený kouř
Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.
Jaký teploměr do udírny
Ideální je digitální teploměr, který zvládne současně měřit teplotu uvnitř udírny a také přímo uvnitř masa. Na displeji si jednoduše navolíte, jaký druh masa udíte a teploměr vám sám poradí, jaká teplota je optimální. Pak už jen stačí počkat, až vás teploměr sám zvukovým signálem upozorní, že je maso hotové.
Jak si postavit udírnu
Udírnu je vhodné stavět na hraně terénní vlny, která umožní dodržet výškový rozdíl mezi udicí komorou a ohništěm. Kouř z ohniště do udírny přivádí kouřovod, nejlépe keramická roura o vnitřním průměru alespoň 250 – 300 milimetrů a délce alespoň 1,5 metru.
Jakou spirálu do udírny
Topné spirály do grilů a udíren mají nejčastěji tvar písmena M, který zajistí efektivní rozvrstvení tepla po celé ploše grilu. Topné spirály do krbů jsou zpravidla rovné tyče, které se umisťují do zadní části krbu, kde akumulují teplo.
Jak vyrobit topeniště k udírně
Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.
Jak dlouho udit teplým kouřem
Uzení teplým kouřem je oblíbenou metodou uzení. Teplota kouře se pohybuje v rozmezí 40 – 60 °C a doba uzení je podstatně kratší, stačí 10 – 16 hodin. Maso se doporučuje před samotným uzením nahřívat ve vodě na vnitřní teplotu 60 °C.
Jak se udí maso
Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.
Jak správně topit v udírně
Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.
Jak udit tekutým kouřem
K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.
Jak poznat že už je maso uzené
Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem.
Jaká teplota při uzení masa
Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60–100 °C (nejběžněji 65–75 °C, aby z masa neunikal tuk) a jedná se tedy i o tepelnou úpravu. Výhodou uzení teplým a horkým kouřem je značné zkrácení doby uzení na několik hodin a větší šťavnatost masa.
Jak regulovat teplotu v udírně
Aby bylo možné ovládat teplotu kouře, který rouru postupuje dále do komory udírny, musí být topeniště uzavřené včetně jeho dvířek. K nastavení teploty kouře pak slouží dva průduchy. Primární vzduch, který určuje intenzitu hoření dřeva, prochází otvorem popelníkových dvířek zespod nahoru skrze rošt, na kterém je dřevo.
Jak udit maso doma
Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.
Čím nahradit tekutý kouř
Esku, tekutý kouř opravdu existuje a je to chemická náhražka za opravdickou věc. Při uzení místo toho používáme větvičky pecanu, které nasbírám v nedaleké aleji. Pecan je druh ořechu (a já tvrdím ořech jako ořech). Také se používá dřevo hikory.
Jak velké kusy masa na uzení
Ideální je váha mezi 1-1,2 kg. Velikost jednotlivých kusů masa ovlivní dobu nutnou k naložení a následnému vyuzení masa. Ale zase čím menší kusy si připravíte, tím se zvýší riziko jejich zbytečného vysušení během uzení. Kusy masa by neměly být rozhodně menší než 0,5 kg.