Jak dlouho vydrží studený porcelán?
Jak pracovat se studeným porcelánem
Studený porcelán nechejte dobře vychladnout a zhruba po 24 hodinách s ním můžete začít pracovat. Můžete jej vyválet skutečně i na velmi tenkou placku. Hotový výrobek se nemusí ani vařit, ani péct, nechá se schnout při pokojové teplotě nebo na radiátoru. Trvá to 12 hodin, ale i několik dnů.
Archiv
Jak vyrobit ozdobu na Stromecek
Vánoční stromečky ze šišek a zátek
Budou vám stačit korkové zátky od vína a pár nasbíraných šišek z lesa. Pak už jen natřít šišky barvou a pomocí lepidla přilepit šišku k zátce. A pokud jste fajnšmekři, můžete stromeček ještě dozdobit hvězdičkou ze dřeva.
Jak si vyrobit porcelán
Porcelánová hmota se skládá z 50 % kaolínu, 25 % živce a 25 % písku. Tyto suroviny se důkladně smísí v nádobě připomínající mlýn. Následně se připravují dva druhy hmoty, které se liší podílem vody.
Jak vyrobit modelovací hmotu
SAMOTVRDNOUCÍ HMOTA
2 díly sody + 1 díl kukuřičného škrobu + 1 díl vody – jedná se o objem, takže odměřit (nevážit) například hrníčkem. Na nepřilnavé pánvi míchat na mírném ohni do zhoustnutí. Vytvořit kouli a poté vyválet raději silnější plát a libovolně vykrajovat nebo tvarovat a nechat zaschnout.
Jak sušit jablka na ozdobu
Jablko zbavíme jádřince a také ho nakrájíme na kolečka. Kolečka a ovály rozložíme na mřížku a při teplotě 60°-70°C je usušíme v pootevřené troubě. Jablečné křížaly sušíme raději pouze na vzduchu, v troubě by se slupka prudce vysušila a při tvarování by se lámala.
Jak udělat anděla z papíru
Papírový anděl
Na výrobu tohoto anděla potřebujete jen ruličku toaletního papíru a několik papírových utěrek nebo kapesníčků. Z papíru udělejte kuličku, kterou obalíte dalším kouskem papíru a zakroutíte do podoby krku, ten nasadíte na ruličku, kterou na jedné straně zmáčknete do středu.
Kde se v České republice vyrábí porcelán
Základní surovinou pro výrobu porcelánu je kaolin. Největší ložiska v České republice se nacházejí v okolí Karlových Varů a patří k nejkvalitnějším v Evropě.
Co obsahuje porcelán
Složení porcelánu
Na výrobu tvrdého porcelánu se používá směs 50 % kaolinu, 25 % křemene (ostřivo) a 25 % živce (tavivo). Někdy se přidává také křída a mramor. Měkký porcelán má menší podíl kaolinu. Porcelán se vyrábí z kaolínu, což je zvětralá živcová hornina.
Jak dlouho schne modelovací hmota
Samotvrdnoucí hmota je připravena k okamžitému použití. Tvrdne na vzduchu ( cca 24 hodin – dle tloušťky vymodelovaného výrobku ) – není potřeba vařit ani zapékat. Lze kombinovat i s jinými materiály jako dřevo, lepenka, keramika – snadno přilne.
Čím malovat na Samotvrdnoucí hmotu
Tvrdne na vzduchu, nemusí se vypalovat. Po úplném zaschnutí (24 hodin) lze hmotu brousit, lepit, malovat či lakovat. K pomalování je vhodné použít akrylové barvy, které jsou po zaschnutí nesmyvatelné. Samotvrdnoucí modelovací hmota je náhradou hrnčířské hlíny, vhodná pro rozvoj dětské kreativity.
Jak sušit jablka aby Nezhnědla
Vybereme spíše kyselá a oloupeme je, aby po usušení nezhnědla a měla lepší chuť. Zbavíme je jádřinců a nakrájíme je na půlcentimetrové plátky přímo na plata sušičky. Tam je lehce rozhrneme, mohou být i ve více vrstvách – chráníme je tak před případným připálením. Sušičku zapneme na stupeň 3 a sušíme 4 hodiny.
Jak dlouho se suší jablka
Křížaly jsou správně usušené tehdy, když plátek jablka ztratí svou pružnost. Použijeme-li sušičku na ovoce, pokládáme plátky na rošty v patrech nad sebou. Sušení nám v tomto zařízení potrvá přibližně 6 – 8 hodin, u klasické trouby to může být i déle.
Jak udělat andílka
Velmi jednoduše můžete vyrobit andílka i z košíčků na muffinky. Stačí je poskládat a slepit. Hlavička je z malého košíčku, do kterého vložte kousek vaty a zatočte tak, aby vznikla kulička se „stopkou“ – stopka pak může posloužit jako tělo andělíčka, na které nalepíte zbytek. Svatozář je z drátku.
Jak vystřihnout anděla
Velmi jednoduše můžete anděla vystřihnout z filcu, tvrdého papíru nebo jiného materiálu. Ten prostě jen ohnete na polovinu a vystřihnete potřebný tvar. Udělejte jen trochu větší hlavičku, protože jejím nastřižením pak získáte svatozář.
Jak poznat porcelán od keramiky
Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.
Co znamenají čísla na porcelánu
Výrobní značky se razítkují na každý kus porcelánu, zpravidla pod glazuru. Užitkový porcelán se značkuje zapsanou ochrannou známkou, číslem dekorační třídy a číslem tvaru a dekoru.
Jak poznat pravý porcelán
Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.
Jak poznat keramiku od porcelánu
Porcelánové hrnky jsou více tenkostěnné a povrch bělejší. U nových technologií výroby NEW BONE dokonce porcelán dosahuje průsvitnosti a lehkosti. Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní.
Jak si vyrobit tvrdnoucí hmotu
SAMOTVRDNOUCÍ HMOTA
2 díly sody + 1 díl kukuřičného škrobu + 1 díl vody – jedná se o objem, takže odměřit (nevážit) například hrníčkem. Na nepřilnavé pánvi míchat na mírném ohni do zhoustnutí. Vytvořit kouli a poté vyválet raději silnější plát a libovolně vykrajovat nebo tvarovat a nechat zaschnout.
Co vyrobit ze Samotvrdnoucí hlíny
Co si můžu vyrobit Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.
Proč se říká křížala
od nář. krúžat, krúžlat ‚krouhat' (okrajovat slupku, krájet na plátky), popř. od subst. křížaly kontaminací s krouhat.
Jak se suší banány
Stačí plátky banánu před sušením posolit. Nastavte teplotu sušení na cca 57 stupňů (při RAW sušení na 45 °C). Zpočátku můžete sušit i na vyšší stupeň okolo 65 °C a po dvou hodinách teplotu zmírnit na cca 55 °C. Banány se usuší za 6 až 12 hodin dle typu sušičky.
Jak se suší maliny
Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.
Jak si doma vyrobit svatozář
Z kartonu vystřihnout hvězdičku a křídla. Hvězdičku obal alobalem, dej gumičku a pak jako čelenku na hlavu. Křídla se dají potřít lepidlem a posypat peřím, třeba ze starého polštáře, přidělat gumy na ramena, aby se daly dobře sundavat. Z drátku a alobalu se dá uděla i svatozář na klasickou čelenku.
Jak udělat andělská křídla
Postup: Nejprve si vyrobte zásobu peříček. Přehněte arch kancelářského papíru A3 na půl (vznikne vel. A4, nebo rovnou začněte u této velikosti), pak skládejte papír tak dlouho, dokud výsledný složený pruh neměří 30x5cm, ten přestříhněte na 2 pruhy 15x5cm a vystříhněte tvar peříčka – podlouhlou slzu.