Jak dlouho se vaří houby shiitake?
Jak se vaří shiitake
Shitake můžete dusit, smažit, grilovat i péct. Můj oblíbený recept je podusit je na cibulce s uzeným tempehem, přidat jen lehce povařený bulgur a ještě krátce podusit ve vývaru, dokud bulgur nezměkne a chutě se nespojí. Shitake také používám do rýžových nudlí, wok pánví s rýží, miso polévky nebo houbových omáček.
Archiv
Jak dlouho Namacet shiitake
Začneme sušenými celými houbami shiitake, které je nutné důkladně a dostatečně dlouho namočit, aby změkly. Doporučujeme minimálně 30 minut, lépe celou hodinu.
Jak dlouho se musí vařit houby
Obecně je třeba houby vařit 20 minut až půl hodiny (podle České mykologické společnosti zejména konkrétní rizikové druhy níže uvedené), na smažení stačí o polovinu kratší doba.
Co je to shiitake
Shiitake je houba, která má příjemnou chuť a masitou konzistenci, takže se jedná o vynikající náhražku masa. Velmi populární je tedy mezi vegetariány a vegany, a to i díky vysokému obsahu esenciálních aminokyselin. Výskyt: tato houba se česky jmenuje houževnatec jedlý.
Jak očistit shiitake
Shitake. Napněte jejich klobouček a jemně odstraňte prsty nebo papírovou utěrkou vnější nečistoty. Následně je opláchněte pod tekoucí vodou. Ujistěte se, že nejsou pod vodou moc dlouho.
Jak sušit shiitake
Houby shiitake očistíme, nakrájíme na plátky o velikosti 2 až 4 mm a sušíme při mírném proudění teplého vzduchu maximálně do 40 °C. Ideální je usušit je v domácí sušičce s regulovaným nastavením teploty a proudění vzduchu.
Jak na sušené houby
Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.
Co se nesmí jíst na houby
Ve skutečnosti neexistují žádná pravidla, která by určovala, co můžeme nebo naopak nesmíme jíst na houby, obecně je ale doporučováno, vyvarovat se mléka, které by v kombinaci s houbami u jedinců s citlivějším trávením mohlo způsobit zažívací potíže.
Jak nejlépe zavařit houby
Zavíčkované sklenice se vloží do zavařovacího hrnce s měkkou podložkou na dně a houby zavařujeme při mírném varu a teplotě 90° Celsia 15 až 20 minut, pak sklenice necháme pomalu vychladnout. Zavařené houby by se měly nechat alespoň 3 až 4 týdny v chladu a temnu uležet a pak teprve konzumovat.
Jak chutná shiitake
Shiitake má pro svou lahodnou kořeněnou a současně mírně nasládlou chuť i výrazné aroma široké uplatnění v kuchyni. Navíc je na rozdíl od ostatních hub dobře stravitelná. Japonská ani čínská kuchyně se bez této houby neobejde. Shiitake je například jednou ingrediencí japonské polévky miso.
Jak čistit houby shiitake
Pozor při čištění – čerstvé shiitake jsou velmi porézní a při mytí rychle nasáknou mnoho vody. Proto je čistěte jako české houby – nasucho je otírejte utěrkou. Zrovna tak při dušení užívejte jen minimum vody, aby vynikla přirozená chuť shiitake.
Jak se správně čistí houby
Na čištění hub používáme pouze lehce navlhlý hadřík, nebo štěteček, nikdy ne mokrou žínku. Houby snadno nasakují vodu. Krájíme je na menší kousky nebo tenké plátky. Dříve se houby považovaly za „jídlo chudých″ nebo se jim také říkalo „maso lesa″ nahrazovaly tak většinu masitých jídel.
Kdy sklízet shiitake
Při pokojové teplotě (nejlépe kolem 20-22 °C) stačí udržovat substrát vlhký a plodnice začnou během pár dní rašit. Za týden již můžeme sklízet.
Jak se suší houby
Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.
Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin. Houby není potřeba převracet ani přesunovat síta, pokud máte dobrou sušičku, proud vzduchu se šíří celým přístrojem stejně.
Jak dlouho mají být namočené sušené houby
Proplachování má smysl, pokud houby nebyly před sušením dobře očištěné. Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.
Proč namáčet sušené houby
Na houbách mohou zůstávat stopy drobného písku, který může natropit pěknou neplechu. Proto je opravdu důležité houby před vařením, nebo pečením či smažením pořádně namočit a následně propláchnout, abychom nežádoucí nečistoty bezezbytku odstranili.
Jak dlouho se musí smažit houby
Houby by se přitom měly vařit, smažit nebo jinak tepelně upravovat nejméně dvacet minut, což je obecné doporučení, některé houby lze tepelně upravovat i kratší dobu, ale to už skýtá možná rizika.
Na které houby se nesmí pít alkohol
Pozor na hnojník!
Pokud si z lesa nosíte jen hříbky, babky nebo lišky, zkrátka ty nejběžněji sbírané houby, můžete být poměrně v klidu. Problém ovšem nastane, pokud byste si z lesa přinesli méně známou houbu hnojník (inkoustový nebo třpytivý), kterou ovšem sbírají jen znalci.
Jak dlouho vařit houby na zavařování
Vaříme na mírném ohni cca 1 hodinu. Občas zkontrolujeme hladinu vody, měla by být těsně pod víčka a doléváme vařící vodou třeba z varné konvice. Při vytahování víčko mírně povolíme a upustíme trochu vzduchu a ihned zpět zatáhneme.
Jak dlouho vařit houby před Zavařením
Houby se důkladně očistí, menší se nechávají celé nebo se rozpůlí, větší pokrájíme na kousky. Pak je vaříme přibližně 10 minut – tvrdší ale i čtvrt hodiny – v mírně osolené vodě, případnou pěnu na povrchu sbíráme lžící. Po uvaření houby scedíme, propláchneme teplou vodou a necháme je okapat a vychladnout.
Jak se cisti babky
Pozor na podhoubí!Houbu nejprve jemně vykruťte z půdy, pak ji terve očistěte nožem. Podhoubí opět přikryjte.Kloboučky hub lehce otřete vlhkým hadříkem, nožičky oškrábejte, pak můžete zdravé očištěné houby nakrájet třeba na tenké plátky na sušení a vyložit je na pečicí papír.
Jak nejrychleji ocistit houby
Pokud čistíte houby k okamžité konzumaci, opláchněte je pod vlažnou tekoucí vodou, běžným jídelním nožem oškrábejte všechny nečistoty a houby otřete jemným vlhkým hadříkem. Pokud budete houby nakládat v octu, postup je stejný jako při čištění hub pro okamžitou konzumaci.
Jak rychle usušit houby
Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.
Houby jsou usušené téměř bez práce a navíc velmi rychle, kvalitní sušička houby usuší i během několika hodin. Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin.
Jak rychle se musí zpracovat houby
U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin. Pak byste ale už měli zpracovat dle potřeby. Mykologové radí vařit houby minimálně 20 minut až půl hodiny. Na smažení stačí o polovinu kratší doba.
Jaké houby jsou nejlepší na sušení
Jaké houby se hodí k usušení Nejdříve si povíme, jaké rozhodně ne. Vyhněte se liškám, ryzcům, pýchavkám, václavkám a také babkám, ve kterých se při sušení množí bakterie a parazité. K sušení se v podstatě nejvíce hodí pravé hřiby, žampiony, růžovky, zkrátka všechny houby, které neobsahují příliš vody.