Jak dlouho se léčí úpal?
Jak se zbavit úpalu
Přikládejte chladné obklady na hlavu a zátylek, můžete i na tělo, např. na třísla a podpaží. Pomůže také vlažná sprcha nebo omývání houbou. Doplňte tekutiny – nápoje podávejte vlažné, nikoliv ledové, po doušcích. Vhodnější než voda jsou iontové nápoje, minerální voda nebo lehce oslazený studený čaj.
Archiv
Co na úpal a úžeh
Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná.
Jak probíhá úpal
V případě zvýšení teploty se roztáhnou cévy, začne jimi protékat více krve, kterou vedou k povrchu kůže, aby se mohla ochladit a "předat" přebytečné teplo do okolního prostředí. Kromě toho se aktivují potní žlázy. Pot, který vylučují, se odpařuje z povrchu kůže, a tím ji ochlazuje.
Jaké jsou příznaky úpalu
Příznaky úpalu
Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku!
Archiv
Jak poznat úpal nebo úžeh
Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že úžeh vzniká v přímém důsledku působení slunce, kdežto úpal se sluncem souviset nemusí. Úpal můžete dostat, i když ležíte ve stínu, zato úžeh si uženete jedině na slunci.
Kdy se projeví úpal
Úpal se obvykle projeví okamžitě. K jeho nejčastějším příznakům patří: bolest hlavy. zrychlený tep.
Jak vypadá úpal
Pokud pacienti uvádí pobyt v horkém, vlhkém, nevětraném prostředí a nedostatečný nebo minimální příjem tekutin, jedná se nejspíše o úpal. Mezi manifestní projevy tohoto onemocnění patří zmatenost, závratě, bolest hlavy, zvracení, nevolnost, pocení, přičemž tělesná teplota nemusí být vždy zvýšena.
Jak resit úpal
Je třeba co nejrychleji ochladit teplotu těla (a hlavy) a doplnit tekutiny, které pomohou organismu vzpamatovat se z šoku. Dítě s úpalem či úžehem položte na stinné a chladné místo, vyvarujte se však velkého teplotního výkyvu, aby nedošlo k rozvoji šokového stavu.
Kdy se dostavi úpal
Úpal si nemusíte nutně uhnat na slunci. K úpalu často dochází vlivem nedostatečného pitného režimu v málo větraných prostorách s vysokou teplotou a vlhkostí. Typickým příkladem je sauna nebo nevětraná posilovna v letních měsících. Úpal se obvykle projeví okamžitě.
Jak dlouho trva úžeh a úpal
Jak dlouho trvá úpal a úžeh
Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.
Co způsobuje úpal
ROZDÍL MEZI ÚPALEM A ÚŽEHEM
Zatímco za úžeh může přehřátí mozku v důsledku dlouhého pobytu na sluníčku, úpal vzniká celkovým přehřátím organismu. K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti.
Co zpusobuje úpal
Co je to úpal
Jedná se o celkové přehřátí organismu. K úpalu nejčastěji dochází v důsledku pobytu v prostorách s vysokými teplotami, nedostatečným přívodem čerstvého vzduchu či na místech s vysokou vlhkostí, zejména pak v kombinaci s nedostatečným pitným režimem.
Jak dlouho trva úžeh úpal
Jak dlouho trvá úpal a úžeh
Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.
Co dělat při přehřátí organismu
U všech typů přehřátí organismu postiženého okamžitě přemístěte do stínu nebo do chladné a dobře větrané místnosti. Uvolněte mu oděv, aby mohl lépe dýchat, a uložte ho do pozice s podloženými nebo zvednutými dolními končetinami. Při úžehu mu spíše podložte hlavu.
Jak dlouho může trvat teplota
Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.
Jak poznat přehřátí
Dochází totiž k přehřátí mozkových center zodpovědných za termoregulaci, které vyvolává překrvení mozkových plen, jehož vnějšími příznaky jsou:Malátnost.Ztuhnutí šíje.Bolesti hlavy.ZávratěNevolnost až zvracení
Jak se bránit přehřátí
Noste vhodné oblečení, ideálně z lehkých materiálů, volné a ve světlých barvách, protože pomáhá bránit přehřátí organismu. Pokud možno nepobývejte na přímém slunci, při pobytu venku používejte klobouk, sluneční brýle, ochranné krémy a další prostředky na ochranu proti slunci.
Kdy jet na pohotovost s teplotou
Kdy okamžitě k lékaři
Pokud se horečka vyskytuje u dítěte do šesti měsíců. Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů. Pozorujeme-li změnu v chování dítěte (nápadně neklidné, nereaguje na uklidnění, halucinace, apatický stav).
Kdy jít k lékaři s teplotou
Když vás potká horečka, není nutné hned první den běžet k lékaři. S návštěvou doktora ale neotálejte, pokud si naměříte více než 38 °C, tento stav trvá více než tři dny a nijak se nelepší. Při teplotě, která atakuje 40 °C a nedaří se ji během jednoho dne srazit, se opravdu nevyplatí pokoušet se ji vyležet doma.
Jak poznat úpal nebo UZEH
Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že úžeh vzniká v přímém důsledku působení slunce, kdežto úpal se sluncem souviset nemusí. Úpal můžete dostat, i když ležíte ve stínu, zato úžeh si uženete jedině na slunci.
Jaká teplota je nebezpečná
Kdy je pro nás nebezpečná Teplota, která přesahuje 39,5 stupně, pro nás již představuje velmi velké břemeno a naše tělo velmi vyčerpává. Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou.
Proč Nesrážet teplotu
O horečce lékaři mluví, pokud teplota vystoupá nad osmatřicet, do té doby jde o zvýšenou teplotu a tu byste snižovat neměli, protože právě díky ní se tělu daří hubit viry či bakterie. Teprve vyšší teplota je pro tělo vyčerpávající, a proto je na místě ji snižovat, aby měl organismus sílu bojovat.
Kdy jet do nemocnice s horečkou
Kdy okamžitě k lékaři
Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů. Pozorujeme-li změnu v chování dítěte (nápadně neklidné, nereaguje na uklidnění, halucinace, apatický stav).
Kdy jít s teplotou k lékaři
Pokud dítěti naměříte zvýšenou teplotu, tedy 37 °C až 38 °C, není potřeba propadat panice. Horečku je třeba srážet až od momentu, kdy teplota překročí 38 °C! V případě, že tělesná teplota dítěte překročí hranici 40 °C, tedy hranici vysoké horečky, kontaktujte lékaře nebo záchrannou službu.
Co se děje v těle při teplotě
„Horečka výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Při teplotě nad 39,5 °C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hyne. Navíc horečka aktivuje imunitní systém: bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější, mají větší schopnost se vypořádat s nezvanými hosty, kteří se při infekci v organismu šíří.