Jak dlouho se dožije ježek?

Jak dlouho se dožije ježek?

Jak dlouho se dožívá ježek

V zajetí se může ježek dožít věku až 10 let, v přírodě nanejvýše 5–6 let. Ve skutečnosti ale jedinci starší 4 let tvoří sotva 9 % ježčí populace. Největší úmrtnost mají mláďata během první zimy, kdy jich uhyne až 60 %.
Archiv

Jak dlouho se dožívá ježek bělobřichý

Obvykle samička rodí 1 – 8 mláďat, která se mohou odstavit ve věku cca 6 týdnů. Průměrná délka života ježka bělobřichého je 4 – 6 let.
Archiv

Jak dlouho vydrzi ježek sám

1 za dva měsíce – vydrží např. jeden večer sám s tím, že mu dám jídlo např. do dávkovače, nebo ho mu dám přes den do misky, že jej večer najde

Jak se starat o ježka domácího

Ježky doporučujeme chovat v teráriu nebo plastovém boxu. Klece jsou nevhodné, neboť ježci jsou náchylní na průvan. I když se jedná o malé zvířátko, potřebuje hodně prostoru, proto dbejte na to, aby ubikace měla alespoň 90 x 45 x 45 cm a měla dostatečné větrání. Samozřejmě platí, že tím větší, tím lepší.
Archiv

Co nesmí ježek

Co ježci nesmí Dejte pozor, aby ani při příležitostném krmení ježci od vás nedostali kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, solená, kořeněná a příliš tučná jídla a čerstvé pečivo. Všechny tyto pokrmy jsou pro ně škodlivé. Ježky musíte pravidelně vážit, jelikož je jeho váha základním ukazatelem zdravotního stavu.

Jak poznat nemocného ježka

Zraněný či nemocný ježek se pozná podle toho, že se obtížně pohybuje, je malátný, nemá obranné reakce (při dotyku rukou nenaježí bodliny, nestočí se do klubíčka), popřípadě kašle a má výtok z nosu. Mohou být také vidět otevřené rány, ježek může krvácet.

Proč ježek funí

Přes den je ježek obvykle schovaný ve svém úkrytu v hromadě listí nebo větví. Zato v noci je velmi aktivní a na cestě za potravou ho prozrazuje hlasité dupání a funění.

Jak chovat doma ježka

Ježci nemají rádi průvan, proto se nechovají v klecích. Teplota by měla být od 22 do 26°C. Box by měl být zajištěn, protože ježci mají snahu utéci, a pak se velmi špatně v bytě hledají. Jako podestýlka se doporučují bezprašné hobliny ve vrstvě asi 2 cm, nebo silnější látková podložka, nejlépe však Asan.

Kdo žere ježka

Predátorem ježka je výr velký a tchoř.

Co pije ježek

K pití pouze vodu, která musí být stále ve výběhu. Ve výběhu musí být umístěny dvě misky – jedna těžší na vodu, druhá na krmivo. U nás žijí dva druhy ježků – východní a západní, přičemž není vyloučené jejich křížení.

Co dát ježkovi k jídlu

V přírodě si nejčastěji pochutnává na broucích, larvách, různých červech, žížalách nebo housenkách, kobylkách a slimácích. Občas si svůj jídelníček ale zpestří i menšími obratlovci jako jsou žáby, ještěrky nebo myši a dokáže ulovit i drobného ptáka nebo hada. Ovoce ani jinou rostlinnou stravu nevyhledává.

Kdo loví ježka

Dospělý výr stojí na vrcholu potravního řetězce. Jediný kdo mu může uškodit je člověk. Výr v noci loví vše od ježků (to bývá nejčastější kořist) po srnčata. To znamená, i poštolky, puštíky a jestřáby.

Co loví ježka

Chytá hmyz, larvy, kukly, dešťovky, stonožky, pavouky, hlemýždě, slimáky a dokonce i ještěrky, myši a hady. Ptákům, kteří hnízdí na zemi, vybírá i vejce a mláďata. Příležitostně si pochutná třeba i na bukvicích nebo žaludech, ale opravdu výjimečně.

Co ježek nesmí jíst

Co ježci nesmí Dejte pozor, aby ani při příležitostném krmení ježci od vás nedostali kravské mléko, vepřové maso, uzeniny, solená, kořeněná a příliš tučná jídla a čerstvé pečivo.

Čím škodí ježek

Chemie, hnojiva, sekačky, psi i kočky. To vše jim dokáže uškodit. A přitom ježek dokáže denně vyhubit v zahradě 100 až 200 g různého hmyzu a živočichů (housenek, motýlů, ponrav, larev, brouků, žížal, myší, slimáků, dokonce i hadů, a to i jedovatých, protože je až čtyřicetkrát odolnější proti jejich jedu než morče).

Proč ježek píská

Při páření obvykle sameček píská. A pískat mohou i kojená mláďata. Ve spánku ježci mohou i chrápat a vydávat nejrůznější zvuky.

Jaké nemoci přenáší ježek

I když se nejedná o životně nebezpečného parazita, ježci bývají velmi zablešení. Tento parazit sice nepřenáší nemoci jako klíšťata nebo komáři, nicméně pokud se vám doma rozmnoží, kromě mnoha nepříjemností může být jeho likvidace i finanční nákladná.

Kdo sežere ježka

Predátorem ježka je výr velký a tchoř.