Jak dlouho nechat pusobit žlučové mýdlo?
Jak se používá žlučové mýdlo
Jak používat
Namočeným mýdlem drhněte skvrnu na vlhkém textilu. Nechejte cca 15 minut účinkovat, poté místo důkladně opláchněte nebo vyperte celý oděv. Pokud skvrna nezmizí celá, proces opakujte. Při ošetření barevného textilu před použitím vyzkoušejte jeho stálobarevnost aplikací na místě, které není vidět.
Na co je dobré žlučové mýdlo
Žlučové mýdlo je přeborník na praní skvrn, ať už od líčidel, jídla, trávy, hlíny, krve nebo červeného vína. Je vhodné na bílé a stálobarevné textilie z přírodních vláken i směsných tkanin. Při ošetření barevného textilu je dobré před použitím vyzkoušet jeho stálobarevnost aplikací na místě, které není vidět.
Jak pouzit jádrové mýdlo
Opravdové jádrové mýdlo používaly už naše babičky, jeho účinnost ovšem potvrzují i nové nezávislé testy. Praní s Jelenem je přitom hračka: prádlo namočíte, potřete mýdlem a ručně promnete. Dodává se v 200g balení. Mýdlo je zabaleno jen do papírové krabičky a šetří tak naši přírodu.
Archiv
Jak se vyrabi žlučové mýdlo
Hlavní složka mýdla je býčí nebo volská žluč, která se získává ze žlučovodu dobytka a v podstatě se jedná o odpad při produkci masa. Samotná síla mýdla pak spočívá v enzymech, které hovězí žluč obsahuje a které mají schopnost rozkládat tuky a bílkoviny.
Archiv
Co je to Marseillské mýdlo
Marseillské mýdlo se vyrábí z rostlinných olejů, tradičně z oleje olivového, později také z palmového tuku. Mýdlo se vaří ve velkých kotlích, a to po dobu několika dní a za neustálého míchání. Marseillské mýdlo se ve Francii používá na mytí a čištění čehokoli, od praní prádla po mytí citlivé dětské pokožky.
Co je to jádrové mýdlo
Jádrové mýdlo konkrétně se vyrábí z živočišných tuků. Jinak jádrové mýdlo není z jader, říká se mu jádrové, neboť jádro je mýdlařský pojem, označuje se jím spojení mýdla vody a soli, krom jádra při vaření mýdla totiž vzniká ještě tzv. mýdlařský louh.
Kde koupit žlučové mýdlo
Teta drogerie – Dr.
Proč mýdlo myje
Proč a jak tedy mýdlo pracuje Mýdlo nezabíji bakterie na našich rukou, ale odstraňuje je. Bakterie sa drží oleje a mastnoty na rukách. Voda sama o sobě neodstraní mnoho bakterií, protože se s olejem odpuzuje (takže nepřicházeji do kontaktu).
Jak prát v mýdlových vločkách
Pokud chceme s mýdlovými vločkami prát v pračce, nejprve je rozpustíme v teplé vodě a pak přidáme k prádlu přímo do bubnu. Na 4-5 kilo prádla použijeme 2 vrchovaté lžíce (zhruba 10 gramů) vloček při měkké vodě. Při tvrdé vodě doporučujeme přidat změkčovač vody, jelikož v tvrdé vodě má mýdlo sníženou účinnost.
Jak dlouho známé výrobu mýdla
Největší rozvoj výroby mýdla nastal kolem roku 600 n.l., kdy byzantští lazebníci již vyráběli mýdla z olivového oleje, kysličníku vápenatého a louhu, který získávali z dřevěného palmového popela. V této době vznikl cech lazebnický, a tím i rozvoj "podnikatelských aktivit", jak tomu v 21. století říkáme.
Proč mýdlo pění
Nejvíce pěny vznikne v případě velmi měkké destilované vody, naopak tvrdá minerální voda bude pěnit jen málo. Příčinou je zvýšený obsah rozpuštěných hořečnatých a vápenatých kationtů. Z chemického hlediska je mýdlo sodnou solí vyšší karboxylové kyseliny, a obsahuje tedy i kationt sodíku.
Jak se rozpouští mýdlo
Mýdlo jednoduše nastrouháte do vhodného kastrůlku, přidáte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahříváte a mícháte, až se mýdlo rozpustí.
Jak prát s mýdlovými ořechy
Jejich skořápky obsahují přírodní saponin, který působí stejně jako mýdlo. Využívat je lze tedy jak na praní prádla, tak i na umývání nádobí, mytí rukou apod. Mýdlové ořechy perou prádlo velmi jemně a šetrné jsou také k barvám. Prádlo přirozeně změkčují, proto není třeba přidávat do praní aviváž.
Jak prát bez prášku
Špinavé prádlo sice může den počkat, ale pokud něco potřebujete nutně vyprat a nemáte po ruce gel ani prášek, pak je tu nouzové řešení. Zkuste použít obyčejný sprchový gel nebo tekuté mýdlo. Nebojte se toho a nalijte půl deci rovnou do bubnu pračky.
Co s kousky mýdla
Ze zbytků starých mýdel si můžete opět vyrobit tekuté mýdlo. Sesbírejte všechny zbytky starých mýdel a ty vložte do nádoby, do níž jste přidali trochu tělového mléka na ruce. Nádobu umístěte do vodní lázně, kterou budete postupně zahřívat. Mléko se začne postupně tavit.
Co je mýdlový ořech
Mýdlové ořechy jsou totiž plody ze stromu mýdlového ořechu, latinsky sapindus mukorossi, který roste hlavně v Indii. Tento stálezelený strom dorůstá až do výšky 20 metrů. Zajímavé jsou i jeho podlouhlé listy a zářivě bílé květy. Samotné mýdlové ořechy pak mají zlatavou barvu, která se po vysušení změní v červenohnědou.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.
Jak levné přát
10 tipů, jak ušetřit na praníZkuste praní ve studené voděBěžně znečištěné prádlo perte na 30 stupňůPoužívejte prostředky, které jsou vhodné na praní studenou vodou.Nepouštějte pračku poloprázdnou.Perte jen oblečení, které to opravdu potřebuje.Nesušte prádlo v sušičce.Odstraňujte skvrny před praním.
Jak rozpustit mýdlo
Mýdlová hmota se rozpouští při teplotě nad 60 °C dle typu. Pro její rozehřátí využijte plotnu (ideální je vodní lázeň a rozpustit jako čokoládu, ale jde to i bez ní) nebo lze použít mikrovlnnou troubu (400-600W a sledovat rychlost rozpouštění).
Jak zahustit tekuté mýdlo
Mýdlo lze zahustit solí. Je vhodné pro plnění do láhví a do dávkovačů mýdle nebo pěny.
Co delat kdyz nemám aviváž
Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.
Co použít místo aviváže
Bílý ocet je skvělá surovina, která spolehlivě nahradí aviváž. Zředěný vodou ve stejném poměru má podobný účinek. Prádlo změkčí a textilie z umělých vláken zbaví elektrostatického náboje.
Jak vyprat prádlo bez pračky
Napusťte si do umyvadla (lavoru nebo vany) vodu – musí mít teplotu, na kterou se doporučuje prádlo prát. Do vody přidejte prací prostředek – prášek (hůř se rozpouští) nebo gel (lépe se rozpouští). Prací prostředek nechte dokonale rozpustit, pomozte mu v tom rukou a vodu pak napěňte. Přidejte prádlo do lázně.
Co se starým mýdlem
Staré mýdlo můžete zužitkovat i tehdy, pokud nechcete složitě vyrábět nové. Můžete jím například uvolnit zaseklý zip. Jednoduše přejeďte mýdlem po zoubcích zipu. Mýdlo svou lubrikační schopností zip uklidní a je po problému.
Jak se vařilo mýdlo
Mýdlo jednoduše nastrouháte do vhodného kastrůlku, přidáte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahříváte a mícháte, až se mýdlo rozpustí. Nesmí se ovšem vařit!