Jak dělíme plody?
Jak se dělí suché plody
Plody suché dělíme na pukavé, nepukavé a poltivé.
Archiv
Co patří mezi plody
Suchý nebo dužnatýSuché plody. pukavé: měchýřek, lusk, šešule, šešulka, tobolka. nepukavé: nažka, oříšek, obilka. poltivé: struk, dvounažka, tvrdka, diskový plod.Dužnaté plody. bobule, peckovice.Nepravé plody. malvice, češule.
Jak dělíme dužnaté plody
Dužnaté plody: oplodí je většinou trojvrstevné. Bobule : např. rajče, pomeranč, banán – více semen Suché plody: oplodí je tvrdé. a) pukavé plody – po dozrání se otevírají a semena se uvolňují.
Co to jsou plody
Slovo plod může mít několik významů: plod (botanika) (fructus) – rostlinný orgán obsahujicí semeno (respektive semena) plod (fetus či fétus) – nový jedinec v pozdní fázi nitroděložního vývoje.
Co je to šešule
– je suchý, pukavý, dvoupouzdrý plod vzniklý přeměnou dvou plodolistů. V době zralosti semen se otvírá dvěma chlopněmi (v místech srůstu obou plodolistů) směrem odzdola k vrcholu. Šešule je rozdělena blanitou přepážkou (diafragma) v rámečku (replum), na jehož okrajích jsou připevněna jednotlivá semena.
Co to je bobule
Bobule (bacca) je z botanického hlediska dužnatý nepukavý plod, který neobsahuje tvrdou pecku. V rostlinné říši se jedná o poměrně rozšířený typ plodu, zastoupený u jednoděložných i dvouděložných rostlin. Bobuli v tomto smyslu má například rulík, vraní oko či brusnice, z kulturních rostlin rajče, okurka nebo rybíz.
Co je nepravý plod
Pokud se na vzniku plodu podílí pouze gyneceum, jedná se o plody pravé, pokud i jiné části květu, jde o plody nepravé.
Co to je lusk
Lusk (lat. legumen) je suchý pukavý jednoplodolistový plod, řazený mezi plody apokarpní. Vzniká totiž z apokarpického gynecea, které je monomerické (monokarpelové). Obvykle puká dvěma švy (chlopněmi), které se běžně označují jako břišní a hřbetní.
Co to je tobolka
Tobolka (capsula) je suchý pukavý plod, zformovaný ze semeníku srostlého z více plodolistů. Je to běžný typ plodu u řady jednoděložných i dvouděložných rostlin, pouze u nižších dvouděložných je zastoupen zřídka. Tobolky jsou velmi různorodé co do tvaru, velikosti, tvrdosti a tloušťky oplodí i způsobu uvolňování semen.
Co to je brukev
Brukev je kořenová zelenina a patří do čeledi brukvovitých. Jedná se poddruh řepky. Její botanické jméno je „Brassica napus subspecies rapifera“. Dále se jí říká tuřín nebo vodnice.
Co to jsou malvice
Malvice (latinsky pomum) je druh nepravého dužnatého nepukavého plodu. Malvice vzniká ze spodního nebo výjimečně z polospodního gynecea tvořeného několika do různé míry srostlými plodolisty.
Co je to Jahoda
Jahoda je souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku, rostoucí na jahodníku (Fragaria). Toto souplodí nažek vytváří nepravý plod, jahoda patří mezi drobné ovoce.
Co je Suchy plod
Podle kvality oplodí se plody pravé rozdělují na suché a dužnaté. Plody suché dále rozdělujeme na pukavé, nepukavé a poltivé. Pukavé plody mají suché oplodí, jsou vícesemenné, ve zralosti se otevírají a uvolňují semena. Patří k nim měchýřek, lusk, šešule, šešulka a tobolka.
Co to je Bobule
Bobule (bacca) je z botanického hlediska dužnatý nepukavý plod, který neobsahuje tvrdou pecku. V rostlinné říši se jedná o poměrně rozšířený typ plodu, zastoupený u jednoděložných i dvouděložných rostlin. Bobuli v tomto smyslu má například rulík, vraní oko či brusnice, z kulturních rostlin rajče, okurka nebo rybíz.
Odkud pochazi kedluben
Rozšíření Jako většina těchto rostlin pochází z oblastí okolo Středozemního moře, za druhé místo původu je udávána oblast Tibetu v Číně. V současnosti je kedluben nejvíce rozšířen ve střední a západní Evropě, kam přišel s expanzí Římské říše.
Kde se pěstuje řepka olejka
V roce 2017 se řepka v Česku podle Eurostatu pěstovala na bezmála 16 procentech orné půdy. Tomu se žádný další stát nepřiblížil, následovala až trojice Slovensko, Německo, Estonsko, kde se řepka pěstovala na přibližně 11 procentech orné půdy.
Jak se dělí ovoce
Podle pomologického členění i hospodářského hlediska se ovocné druhy středoevropských rostlin dělí na jádroviny, peckoviny, skořápkoviny a drobné ovoce. Uvedená kategorizace nemůže obsáhnout variabilitu ovocných druhů subtropů a tropů (citrusy, marhaník – granátové jablko, ananas, banány apod.).
Co to je Oliva
Oliva je plodem olivovníku evropského.
Proč jíst kedlubny
Živiny, vitaminy a minerály
Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).
Jak dlouho vydrží kedlubna v lednici
Kedluben vydrží v chladničce zhruba 14 dní. Při příliš dlouhém skladování rychle dřevnatí. Kedlubny je nejlepší uložit do lednice zabalené do vlhké utěrky.
Kdy se seče řepka
Navíc se seje ozimá řepka převážně v srpnu a sklízí většinou v červenci, takže tvoří rostlinný kryt 10 až 11 měsíců a zamezuje vypařování vody z půdy.
Proč se u nás pěstuje řepka
Proč se pěstuje tolik řepky Její hlavní využití spočívá ve výrobě biosložky přimíchávané do nafty. Na tento produkt, tzv. MEŘO (metylester řepkového oleje), se využívá téměř polovina české produkce řepky.
Jak se dělí zelenina
Dělení zeleninyPlodová zelenina – tykvovité druhy jako okurky, melouny, lilek.Kořenová zelenina – mrkev, řepa, celer, tuřín, ředkvička, křen.Listová zelenina – salát, špenát.Lusková zelenina – hrách, fazole, čočka, sója.Cibulová zelenina – čeleď liliovitých, cibule, česnek, pórek.
Jak se dělí ovoce a zelenina
Ovocem se rozumí jedlé plody, plodenství a semena různých vytrvalých kulturních či planě rostoucích dřevin a bylin. Ovoce je charakteristické sladkou chutí a je často konzumováno v neupraveném stavu. Naproti tomu zeleninu lze definovat jako různé jedlé části rostlin, vyjma ovoce.
Co je to rajče
Rajče (Solanum lycopersicon) patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae), kam se řadí i brambory, paprika a lilek. Rajče je jednoletá rostlina, které se daří v teplém a slunečném podnebí: nesnese teploty pod jedním stupněm Celsia. Plody rajčat jsou z botanického hlediska bobule, rajčata obecně se řadí k plodové zelenině.