Co to jsou didaktické pomůcky?

Co to jsou didaktické pomůcky?

Co to jsou didaktické prostředky

Kalhouse9 „didaktickým prostředkem rozumíme vše, čeho učitel a žáci mohou využít k dosažení výchovných cílů. Takovým prostředkem může být metoda výuky, vyučovací forma, didaktická zásada, ale prostředkem je také školní tabule, učebnice, učební prostory, výpočetní technika apod. “

Co je to didaktická technika

„Didaktická technika je souborné označení technických zařízení užívaných pro výukové účely. Didaktickou technikou se rozumí buď jen přístroje, nebo i jejich programy. Obvykle se rozlišuje didaktická technika tradiční (diaprojektor, zpětný projektor, filmový projektor aj.)

Co to je didaktické hry

Didaktická hra (z řečtiny: didaskein = učím, vyučuji) je název pro hry společenského nebo pohybového charakteru, které si kladou za cíl vzdělávat nebo procvičovat různé dovednosti hráče samotným průběhem herní aktivity.

Co to je výuka

Vyučování je pedagogický proces, v němž vystupují učitel, žák a obsah vzdělávání neboli učivo za účelem splnění výchovně vzdělávacích cílů. Probíhá za nějakých podmínek, kde subjekty vstupují do vzájemných vztahů.

Jak formulovat vzdělávací cíle

Už při formulování konkrétních cílů výuky si musíme jasně stanovit, čeho chceme ve výuce dosáhnout. Stanovení konkrétních cílů nám umožňuje hodnotit výsledky žáků a reflektovat svou práci. Konkrétní vzdělávací cíle by měly být měřitelné – mělo by být možné zjistit, zda cíle byly splněny a do jaké míry.

Jak se dělí hry

Hry na rozvoj sebepojetí (rozvíjejí poznaní sebe sama, sebedůvěru, samostatnost, bourají předsudky). Hry kombinované (uplatňuje se a prověřuje celá osobnost). Speciální hry (u těchto her nejde o rozvoj osobnosti, ale používají se k jiným účelům např.

Co dělat v družině

V podstatě by se tedy děti měly v družině věnovat odpočinku, a to zejména po obědě. Můžou si lehnout někam na lehátko, poslechnout si příběh, hrát klidné hry. Pak tu jsou odpočinkové činnosti, které by se podle vyhlášky měly realizovat hlavně venku ve skupinách nebo jako volná hra.

Jaké jsou organizační formy výuky

výuka hromadná, kolektivní (práce učitele s celou třídou, různé typy vyučovacích hodin – motivační, výkladová, opakovací, zkoušecí, kombinovaného typu; samostatná práce studentů, …); výuka skupinová (skupinové vyučování); výuka individuální (každý student má svého učitele); výuka individualizovaná (každý student …

Co ovlivňuje výuku

Klíčovým faktorem kvality výuky jsou ale také determinanty na straně učitele, jako je jeho vyučovací styl, profesní kompetence v oblasti znalosti učiva, schopnosti jeho psychodidaktické a ontodidaktické transformace, v oblasti práce s žákem, komunikace a interakce, organizačních kompetencí apod.

Co je to kognitivní cíl

kognitivní (vzdělávací, poznávací) – osvojování poznatků a intelektových dovedností (znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza a hodnotící posouzení) afektivní (postojové, hodnotové) – osvojování postojů, tvoření hodnotové orientace (vnímavost, reagování, oceňování hodnoty, integrování hodnot)

Jaké jsou druhy cílů

Cíle z časového hlediska dělíme na: a) dlouhodobé, b) střednědobé, c) krátkodobé.

Co to znamená slovo hra

Definice hry

„Hra je dobrovolná činnost, která je vykonávána uvnitř pevně stanovených časových a prostorových hranic, podle dobrovolně přijatých, ale bezpodmínečně závazných pravidel, která má svůj cíl v sobě samé a je doprovázena pocitem napětí a radosti a vědomím jiného bytí, než je všední život.

Jak motivovat děti v Druzine

Je vhodné ho před dětmi pochválit a dopřát mu tak pocit získaného úspěchu. Další vhodnou motivací neboli formou pochvaly pro děti (6 – 9 let) ve školní družině jsou drobné odměny např. ve formě nálepek. Za jednotlivé činnosti (výtvarné, pohybové, individuální, apod.)

Co se dělá ve školní družině

V družině by tedy měl být prostor osahat si výtvarné, hudební i sportovní aktivity, zajít za kulturou nebo jet na výlet. Posledním typem činností je pak příprava na vyučování, která ale není povinná, a spočívat může například v procvičování látky nebo (se souhlasem rodičů) vypracovávání domácích úkolů.

Jaké jsou metody výuky

Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.

Co je to metoda výuky

Vyučovací metoda (nebo také výuková metoda či edukační metoda) je prostředek, který využívá učitel v procesu výuky k dosahování výukových cílů. Jedná se o jeden z prvků vyučovacího procesu a vychází z didaktického trojúhelníku: učitel – žák – obsah výuky.

Jak by měla vypadat vyučovací hodina

Každá vyučovací hodina by měla mít v ideálním případě níže uvedenou strukturu:Úvodní motivační aktivita (5 minut) Každá hodina začíná přivítáním žáků.Kontrola domácích úkolů (5 minut)Procvičení minulé látky (10 minut)Nová látka (20 minut)Zadání domácího úkolu (2 minuty)Shrnutí a zhodnocení hodiny (3 minuty)

Jak ztišit děti

U předškolních a mladších školních dětí je možné pro dosažení klidu ve třídě s úspěchem využít zvoneček anebo ozvučná dřívka. Učitel si s dětmi může domluvit i určité neverbální signály pro ztišení třídy. Osvědčuje se například využití pohybu: pokud učitel chce, aby se třída ztišila, zvedne ruce nad hlavu.

Co jsou to afektivní cíle

Hodnotové (syn.: afektivní, výchovné) cíle jsou zamýšlené (resp. očekávané) změny u žáka v afektivní oblasti. Týkají se tedy změn emočního prožívání, postojů, zájmů, motivace, hodnot a hodnotových orientací žáka. Pedagogický proces zaměřený k hodnotovým cílům bývá označován za výchovu v užším smyslu.

Co je taxonomie v pedagogice

Bloomova taxonomie je teorie o cílech vzdělávání, kterou představil Benjamin Bloom v roce 1956. Teorie vymezuje strukturu cílů vzdělávání a jejich vztah k různým úrovním myšlení. Jedná se o jednu z nejdůležitějších pedagogických teorií a ovlivňuje plánování výuky a kurikula.

Co jsou to kognitivní cíle

Cíle kognitivní by měl učitel stanovit tak, aby věděl, co a jak se má žák naučit. Musí se rozhodnout, zda látku reprodukovat či vysvětlit. Žák by měl přesně pochopit, jaký výkon se od něho očekává.

Co dělat ve školní družině

Školní družina – volnočasové aktivity na dlouhé odpoledne Všechny aktualityHlavolamy 2.Pohádka o pavoučkovi, tvorba pavučiny.„Vitruální“ návštěva Zookoutku.Pohádka a výtvarná tvorba (Hrnečku, vař)Domácí cvičení (Jóga)Výtvarný námět (Rozfoukávání vodových barev)Výtvarný námět + superhrdinský kvíz (superhrdinové)

Kdo může dělat vychovatele v družině

střední vzdělání s maturitní zkouškou zaměřené na přípravu vychovatelů; střední vzdělání (nepedagogického směru) s maturitní zkouškou a dalším vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou se zaměřením na vychovatelství.

Jak se připravit na hospitaci

Jak se připravit na hospitaci

Místo aby své pedagogické schopnosti a výsledky práce předvedli na schopnostech a znalostech svých žáků. Proto jsou pro hospitaci nevhodné hodiny s převahou výkladu učitele. Naopak vhodné jsou hodiny procvičovací, v nichž mají žáci hodně možností ukázat různé formy práce.

Jak plánovat výuku

Kroky při plánování vyučování

Při plánování vychází učitel z různých kurikulárních dokumentů. Na jejich základě učitel zpracovává časově tematický plán učiva a následně přípravu na konkrétní vyučovací jednotku. Zvažuje při tom řadu okolností – např. potřeby a zájmy žáků, technické vybavení, vhodné učebnice apod.