Co to je vana?

Co to je vana?

Jak se měří vana

Délka vany by měla být stejná jako vaše výška od paty po ramena, abyste si mohli opřít obě nohy o stěny vany. Moc dlouhá vana není pohodlná, když se člověk nemůže zapřít. Pak už je na vás, zda sáhnete po vaně v délce 180 či 170 cm a šíře 80 cm. Největší uživatelský komfort však nabízí vana polorohová či rohová.
Archiv

Jak je dlouhá vana

Obvyklá šířka je 70 až 75 cm a 160 cm délka. Důležitým parametrem při výběru správné vany je výška členů domácnosti. Při tělesné výšce 180 cm a více je vhodné volit vanu dlouhou 170 cm. Menším lidem obvykle vyhovuje kratší rozměr kolem 150 cm.
Archiv

Jaká je hloubka vany

Standardní hloubka je 40–45 cm (volně stojící vana cca 60 cm), ale pro osoby se speciálními potřebami (senioři, hendikepovaní) je k dispozici i varianta s hloubkou 35 cm. Pro úplnost uvádíme, že běžná výška instalace vany je 55 cm. Obvyklá kapacita vany je 180–220 litrů, ale existují i varianty s kapacitou 400+ litrů.

Jak se pozná levá a pravá vana

Jak poznat pravou a levou variantu Postavte se k vaně čelem. Pokud bude svírat pravý úhel na levé straně koupelny, tak se jedná o levou vanu. Pokud s pravou stranou, tak se jedná o pravou vanu.

Z jakého materiálu vybrat vanu

Materiál

Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

Jakou vanu do malé koupelny

Pokud vybíráte vanu do panelákové (malé) koupelny, budete potřebovat klasický obdélníkový model vyrobený z akrylátu s délkou do 160 cm, který ušetří místo a zároveň vám poskytne místo pro koupel. Dobrou volbou může být akrylátová vana Cleo 160×70 cm. Pokud potřebujete ušetřit ještě více místa, zvolte asymetrický tvar.

Z jakého materiálu koupit vanu

Materiál

Trh koupelnového vybavení nabízí širokou škálu vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí, nejrozšířenější tedy stále zůstává akrylát popř. smaltovaná ocel.

Jak vysoká má být vana

Ideální výška vany

Běžná výška se předepisuje kolem 55 cm. Pokud máte možnost, dejte si vanu níže, bude se vám do ní lépe vstupovat, což oceníte zejména ve staří. Proto si někteří majitelé domů dávají vanu do úrovni podlahy. Samozřejmě záleží na možnost instalce a provedení sifonu a odkadů.

Jak zapustit vanu

„Vanu lze zapustit přímo do podlahy, v tom případě je nutné zpřístupnit místnost pod vanou, například sklep, aby bylo možné umístit revizní dvířka pod podlahu,“ vysvětluje Ing. Pavel Huťka ze společnosti Teiko spol. s r. o. Zapuštěnou vanu je nutné klasicky podezdít a ustavit pomocí výškově nastavitelných nožiček.

Jak se Obezdívá vana

K obezdění zabudované vany doporučujeme použít příčkovky Ytong o rozměru 60×25×5 cm. Při zazdívání na výšku je nebudete muset příliš zkracovat či zapravovat, a tak vám vznikne minimum odpadu. Před nalepením tvárnic (příčkovek) je důležité upravit je na takovou výšku, aby přesně přiléhaly mezi podlahu a hranu vany.

Jak se usazuje vana

Vana nikdy nesmí držet na obezdívce. Buď se připevňuje ke stěně pomocí profilů, nebo se nasouvá do předem připraveného lože z tvárnic, které podpírají i dno vany v nejnižších bodech. Lože pro usazení může být i maltové. Spára mezi vanou a obkladem může být vyplněna vanovou lištou, případně silikonovým tmelem.

Proč je nutne uzemnit vanu

Doplňujícím pospojováním kovové vany nebo sprchového koutu zvýšíte stupeň ochrany před úrazem elektrickým proudem.

Co dát pod vanu

Aby nedošlo při používání vany k jejímu poškození vlivem velkého zatížení, je vhodné i nejnižší body vany podepřít tvárnicemi. Druhou možností je upevnění vany ke stěně pomocí speciálních profilů, které zajistí stabilitu a pevnost i bez montáže obezdívky. Setkat se můžete také s usazováním vany do maltového lože.

Jak se Uzemnuje vana

Jak na uzemnění vany

U mnohých van si na vnější části těla všimnete oka, které je právě určeno pro uzemnění vany. Zde je potřeba upevnit měděný drát o minimální ploše 6 mm2 a ten připnout k uzemňovacímu okruhu.

Co uzemnit v koupelně

Pokud máte v koupelně vše za chráničem, není třeba pospojování. V koupelně se musí řešit doplňující pospojování bez ohledu na chrániče. Už jen proto, že je to prioritní záležitost všelijakých možných cizích vodivých částí, které pak ve většině případů stačí pospojit v jednom bodě elektroinstala ce blízkém koupelny.

Co to je uzemnění

Uzemnění je vodivé spojení elektrického rozvodu nebo různých kovových předmětů se zemí. Účelem uzemnění je zajištění správné činnosti některých elektrických zařízení a ochrana před úrazem elektřinou, ochrana před bleskem, přepětím a před účinky statické elektřiny.

Co je ochranné pospojování

Ochranné pospojování je elektrické propojení provedené takovým způsobem, aby zabránilo výskytu nebezpečných dotykových napětí mezi částmi současně přístupnými dotyku.

Co je to Zemnič

Části uzemnění Každé uzemnění se skládá ze dvou částí – zemnicí elektrody (zemniče) a zemního svodu. Zemnič zajišťuje dobrý elektrický kontakt s půdou a zemní svod propojuje zemnič se zemněným zařízením.

Jak hluboko musí být hromosvod

Zemnič by měl být uložen v hloubce minimálně 0,5 m v zemi a ve vzdálenosti asi 1 m od vnější zdi objektu. V revizní zprávě je nutné uvést, jaký typ uzemňovací soustavy byl pro revidovaný objekt použit.

Jak hluboko zemnicí pásek

Obvykle postačí uložit jeden páskový nebo drátový zemnič do hloubky 30 až 40cm ve vzdálenosti 1m od vodivé uzemněné konstrukce. Pro vyšší napětí se klade více páskových zemničů kolem uzemněné části, a to tak, že čím je pásek dále, tím je také uložen hlouběji.

Jak daleko od sebe zemnicí tyče

Instalujte v zemi minimálně 2 nebo 3 zemnící tyče 1 metr dlouhé ve vzdálenosti přibližně 2 a 3 metry od sebe.

Jak zatlouct zemnicí tyč

Samotnou tyč lze velmi jednoduše zatlouct kladivem (za použití speciální zatloukací hlavy) a poté připojit na pásek. Je-li třeba použít hloubkové zemniče, je systém těchto tyčí na takovou eventualitu velmi dobře připraven – jednoduše se sesazují do sebe.

Jakou zemnicí tyč

Zemnicí tyče musí být mechanicky robustní, aby zaručovaly správnou instalaci. Musí být volen dostatečně tvárný materiál, aby se zaručilo, že nebude docházet k praskání tyčí v průběhu jejich instalace. Pokud jsou tyče opatřeny závity, musí být tyto závity hladké a plně provedené.

Jak hluboko zemnící deska

Ideální je uložit desku na výšku a min 50 cm pod rovinu terénu, což vyžaduje výkop hluboký cca 2 m. Pokud však není výkop dostatečně hluboký, stačí desku uložit na šířku na hranu. Chránič chrání – jistič jistí.

Jak hluboko zemnící pásek

Obvykle postačí uložit jeden páskový nebo drátový zemnič do hloubky 30 až 40cm ve vzdálenosti 1m od vodivé uzemněné konstrukce. Pro vyšší napětí se klade více páskových zemničů kolem uzemněné části, a to tak, že čím je pásek dále, tím je také uložen hlouběji.