Co to je spoj?

Co to je spoj?

Co patří mezi spoje

Spoje s tvarovým stykem – spoje těsnými pery, kolíkové, čepové, spoje s lícovaným šroubem, s drážkovanými hřídeli a náboji. Síly se přenáší přes tvar součástí. 2. Spoje se silovým stykem – šroubové spoje, nýtové spoje, svěrné spoje, tlakové spoje, pružné spoje, třecí spojky.
Archiv

Jak spojit fošny

Pokud potřebujeme vytvořit trvalý lepený spoj na namáhané části dřeva, je nutné vyfrézovat nebo dlátem vyhloubit drážku, do které vložíme druhý díl dřeva. Obě spojované plochy musí být potřeny dostatečnou vrstvou lepidla. Používáme pouze lepidlo k tomu určené.

Jak spojit Spárovku

Spojování ozuby je spojení spárovky, popř. biodesky pomocí vícenásobných klínovitých (rybiny) nebo rovných čepů (sdružené čepy) které se nazývají ozuby, popř. rybiny. Toto spojení se volí ke spojování desek z masivního dřeva, neboť takto spojené díly se mohou neomezeně sesychat a bobtnat, ale ne bortit.

Jaké jsou nerozebíratelné spoje

Nerozebíratelný spoj je takový mechanický spoj, který nelze rozebrat a opět složit, aniž by došlo k jeho poškození. Typickým příkladem je spoj svařovaný, pájený, lepený nebo nýtovaný. Speciálním případem je smykové spojení ocelobetonových konstrukcí, které je tvořeno zabetonovanými smykovými svorníky (trny).

Co je Zatahujici spoj

Zatahující vozy jsou označeny podobně: Linka, ze které zatahují, a zastávka, ve které se oddělují z trasy této linky, jsou uvedeny v prvním řádku a ve druhém řádku se zobrazuje linka jedoucí k vozovně a její název.

Co zajišťují spoje

Spoj je v oboru dopravy pravidelně opakovaná jízda vozidla nebo vlaku v určité trase a určitém čase, uvedená v jízdním řádu, určená k přepravě cestujících a vymezená výchozí a cílovou stanicí nebo zastávkou.

Jak se spojuji trámy

Pro spojování trámů jsou určeny masivní pozinkované úhelníky (vhodné například pro konstrukci pergol). Pro tyto účely lze použít i obdélníkové desky ze silného ocelového plechu, s otvory. Do značné míry nahradí tesařské spoje.

Jak spojovat nábytek

Téměř nezbytný a již dlouhou dobu používaný materiál pro spojování nábytku jsou dřevěné kolíky. Vyrábějí se v mnoha průměrech i délkách, seženete je i v celých tyčích, kdy se je můžete sami zkrátit na požadovanou délku. Jsou vhodné na rohové i T spoje, rovněž na plochá spojení.

Jak poskládat Sparovku

Většinou se postupuje tak, že se lepí vysušené surové dřevo, teprve pak se spárovka opracuje tloušťkovací frézkou (lidově protahovačkou). Úspornější variantou je lepení z materiálu opracovaného na stejnou tloušťku, povrch spárovky nakonec jen obrousíme. Na výrobu běžných polic to stačí.

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak spojit dva plechy

Ke spojování plechů použijte nýtovačku, je to jednoduché a praktické Spojovat kovové materiály můžete mnoha způsoby. Jednoduše to může být třeba pomocí nýtů. Budete k tomu potřebovat nýtovací kleště, šrouby a také kusy železa, které tímto způsobem půjdou spojit.

Jak rozebrat Nýtový spoj

Provedení nýtového spoje nýtem s trnem (trhacím nýtem) – trhací nýt je dutý, se zavedeným trnem. Jeho konec je kulově nebo kuželově tvarován. Konec trnu se protáhne dírou nýtu, na uzavřené straně se roztáhne dřík nýtu a následně dojde k odtržení trnu.

Jak spojit Vaznici

Čepování –jedná se o nejčastější spojení dvou trámů, jeden trám je zakončen čepem a druhý je opatřen dlabem. Čepování může být pravoúhlé nebo šikmé. Používá se pro spojení sloupku s vazným trámem a vaznicí, vzpěry se sloupkem a vazným trámem, pásku s vaznicí a sloupkem … .

Jak spojit dvě fošny

Od nejjednoduššího zatloukání hřebíky, až po náročnější lepení a spojování pomocí kolíků. I při tom nejjednodušším způsobu – sešroubování – je nutné dodržovat správný postup. Pomocí vrutů můžete k sobě upevnit jednotlivé díly poličky, skříňky nebo třeba šuplíky.

Jak spojit dřevotřísku

Je mnoho způsobů, kterými můžete k sobě spojit dřevo nebo dřevotřísku. Od nejjednoduššího zatloukání hřebíky, až po náročnější lepení a spojování pomocí kolíků. I při tom nejjednodušším způsobu – sešroubování – je nutné dodržovat správný postup.

Jak spojit dva kusy dřeva

Kdo chce tyto skutečně náročné práce obejít, může sáhnout po kolících (válcové nebo ploché kolíky) nebo speciálních nábytkových spojovacích článcích a kování, aby dřevěné díly spojil. Jak spojovat dřevo lepidlem nebo pracovat s vruty do dřeva, zjistíte v Rádcích BAUHAUS: Klížení a lepení a Vruty do dřeva.

Na co se používají spárovky

Spárovky jsou masivní dřevěné desky, které se vyrábějí slepováním hranolků dřeva. Technologický postup využívá k jejich lepení 3D lepidla, což vylučuje použití v exteriéru. Na změnu vlhkosti a teploty reagují spárovky změnou rozměrů a fyzikálních vlastností.

Jak zabránit kroucení dřeva

Řezivo do jednotlivých vrstev skládejte s mezerami 25 mm a jednotlivé vrstvy oddělujte proklady výšky 24 mm. Vzdálenost prokladů závisí na tloušťce řeziva, ale pro prkna jehličnanů tloušťky 25 mm se doporučuje vzdálenost 1200 mm a pro listnáče vzdálenost poloviční. Vlhkost prokladů by měla být okolo 20%.

Jak udělat Čepový spoj

Dlaby naměřte do poloviny hloubky trámku nebo prkna. Vytváří se dlátem, hrubé odstranění materiálu můžete u větších dlabů urychlit pomocí vrtačky. Konečné začištění se vždy dělá dlátem. Čepy vyřízněte pilou a začistěte dlátem, při finálních úpravách dbejte, aby do dlabu pevně a přesně zapadl.

Jak spojit kov

Použijeme kyanakrylátová sekundová lepidla (např. Alteco Super Glue, Bison Super Glue, Lepox Super Blesk, Liquid, Loctite Super Attak, Pattex aj.). Naneseme je na jednu plochu, spoj znehybníme a počkáme 30–60 sekund. Takto na kov nalepujeme třeba kovový štítek či plechový kryt.

Co je oplechování

Oplechováním rozumíme opatření převážně střešních konstrukcí plechy či ocelovými prvky, které utěsňují prostupy nebo ukončují roviny pro odtok vody. Jedná se tedy o oplechování prostupů střech, atik, říms, střešních rovin či zdí a lemování.

Jak se zbavit nýtů

Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Jak spojit prkna k sobě

Od nejjednoduššího zatloukání hřebíky, až po náročnější lepení a spojování pomocí kolíků. I při tom nejjednodušším způsobu – sešroubování – je nutné dodržovat správný postup. Pomocí vrutů můžete k sobě upevnit jednotlivé díly poličky, skříňky nebo třeba šuplíky.

Jak spojit nábytek

Téměř nezbytný a již dlouhou dobu používaný materiál pro spojování nábytku jsou dřevěné kolíky. Vyrábějí se v mnoha průměrech i délkách, seženete je i v celých tyčích, kdy se je můžete sami zkrátit na požadovanou délku. Jsou vhodné na rohové i T spoje, rovněž na plochá spojení.

Jak spojit kov a dřevo

Polyuretanová lepidla (např. Veidec Power Mix, Veidec Qick Bond, Bison Power Adhesive aj.) se nejčastěji používají, když je ke kovu potřeba přilepit dřevo, karton, polystyren či jiné podobné materiály. Spoj není tak pevný ve smyku, zato vydrží vibrace.