Co to je revmatické?
Co znamená revmatismus
Revmatismus – odborně revmatoidní artritida – je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět v těle. Imunitní systém omylem napadá zdravé buňky, což způsobuje zánět a bolest v určitých částech lýtka.
Archiv
Jak poznat revmatismu
Typické příznakyBolest kloubůOtoky.Ztuhlost.Začervenání okolo kloubu.Zvýšená teplota.Únava.
Archiv
Co se dělá na revmatologii
Revmatologie se zabývá nemocemi pohybového aparátu (klouby, kosti, páteř, svaly, vazy, šlachy, úpony). Příznaky revmatických onemocnění se nejčastěji projevují bolestivostí pohybového ústrojí, omezením hybnosti a tuhnutím kloubů.
Jak vyléčit revmatismus
Onemocnění nelze zcela vyléčit, léčba, která u revmatu probíhá, se zaměřuje na tlumení příznaků onemocnění. Kromě užívání vhodných mastiček a bylinek na revma je dobrá také fyzioterapie.
Archiv
Jaký lék se užívá na revma
Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.
Co nejíst při revmatismu
Vyhněte se některým druhům zeleniny (paprika, lilek, rajčata, brambory, tabák). Látky obsažené v těchto potravinách mohou způsobit bolesti svalů. Omezte solení. Snažte se omezit potraviny obsahující železo (ale pozor, nejprve se poraďte se svým lékařem, abyste netrpěli chudokrevností).
Jak začíná revma
Nejprve se revma projevuje u malých kloubů na rukou, později jsou napadeny i větší klouby a případně páteř. Silná bolest spojená s otoky a ztuhlostí kloubů se projevuje hlavně ráno nebo po delší době nečinnosti. Postupně přechází v bolest chronickou.
Jak se dělá revmatologické vyšetření
Při samotném vyšetření revmatolog používá hlavně své smysly. Rozsah postižení hodnotí lékař pomocí pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu. Charakter případných odchylek zjišťuje prováděním zvláštních manévrů. Volba jednotlivých postupů a jejich posloupnost závisí na konkrétním postižení a aktuálním stavu pacienta.
Kdy jít na revmatologii
Mezi podezřelé příznaky, se kterými byste vždy měli navštívit svého lékaře, patří: Otoky a bolest drobných kloubů na rukou trvající aspoň 6 týdnů. Ranní ztuhlost kloubů. Po opuštění lůžka vám nějakou chvíli trvá, než postižený kloub „rozhýbete“ tak, že s ním můžete hladce a bezbolestně pohybovat.
Jak vzniká revma
Revmatoidní artritida (RA) vzniká, když imunitní (obranný) systém organismu cílí na buňky vlastního těla. Takovým onemocněním, kdy organismus ničí sám sebe, říkáme autoimunitní. Typickým znakem revmatoidní artritidy je chronický zánět. Imunitní systém napadá různé tkáně, ale nejčastěji jsou zánětem postiženy klouby.
Jak na revmatické bolesti
Základem léčby jsou léky, jejichž užívání zpomaluje postižení kloubů. Patří k nim glukokortikoidy, léky na snížení bolesti (nesteroidní antirevmatika a analgetika) a klíčovým lékem je methotrexát, který se obvykle užívá v tabletách, případně injekčně.
Jak probíhá vyšetření na revmatologii
Pro určení diagnózy se zpravidla doplní laboratorní vyšetření krve a moči a rentgenové snímky, v některých případech i další zobrazovací metody – ultrazvuk, magnetická rezonance a podobně.