Co to je LED osvětlení?
Co je Ledka a jaké je její použití
LED (zkratka z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, svítivá dioda, slangově ledka, ojediněle svítivka) je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardní diody.
Jak fungují LED žárovky
Ledky fungují na principu elektroluminiscence, což znamená přeměnu elektrické energie přímo na světlo. Na rozdíl od klasických žárovek nevzniká u LED žárovek téměř žádné teplo. Díky tomu se většina energie přemění na světlo a žárovka nepotřebuje tak vysoký příkon – tím pádem nespotřebuje tolik elektřiny.
Proč svítí LED
Nejedná se o technickou závadu na svítidle nebo žárovkách. Nejčastější příčinou je indukce napětí, která vzniká v samotné elektroinstalaci. I takto malá indukce dokáže vybudit LED žárovky a proto blikají nebo trvale svítí s malou intenzitou světla.
Co to je LED technologie
LED technologie je založena na optoelektrickém jevu polovodiče (diody) při průchodu elektrickým proudem. Dioda je polovodičová součástka, která propustí elektrický proud pouze jedním směrem. Tento jev se již desítky let využíval pro signalizaci (LED diody, kontrolky atd.).
Jak svítí LED
Jak jsou LED svítidla účinné Jednoduše řečeno, mnohem více, než žárovka. Zatímco žárovka většinu dodané energie přemění na teplo a světlo je zde jakýmsi postranním efektem, u LED svítidel a žárovek je tomu opačně. Dodaná energie je téměř celá přeměněna na světlo.
Jak funguje LED
LED dioda je založena na optoelektrickém jevu polovodiče (diody) kdy při průchodu elektrickým proudem emituje světlo. Dioda je polovodičová součástka, která propustí elektrický proud pouze jedním směrem. LED vyzařuje z obnaženého PN přechodu, a vede stejnosměrný proud pouze jedním směrem.
Jak dlouho vydrží LED žárovka
klasická lineární halogenová žárovka má životnost cca. 2 000 hodin, LED žárovky mají životnost udávanou v rozmezí 30 000 – 80 000 hodin. Proto nemusíte tak často měnit žárovky. Odpadá investice na údržbu světelných řešení.
Jak rozsvítit LED
Každá dioda má dva výstupy – anodu a katodu. Přivedeme-li na katodu napětí o kladné polaritě a na anodu napětí záporné, dioda se rozsvítí. Jak nám naznačuje i schematická značka (šipka směřující od + k – = výsledek – dvě šipečky – světlo), je třeba ledku zapojit určeným způsobem.
Jak zapojit ledku
LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.
Proč LED žárovky svítí i po vypnutí
Zatímco klasická žárovka přestane svítit ihned po stisknutí vypínače, LED žárovka dohasíná s vteřinovým zpožděním. I po přerušení obvodu v ní totiž zůstává malé množství zbytkového proudu, které díky jejímu nízkému příkonu postačí k tomu, aby ještě malou chvíli vyzařovala světlo.
Jak dlouho svítí LED světlo
Běžné LED svítidlo zvládne 10 – 15 let bezporuchového svícení. U LED žárovek je životnost také výrazně delší než u běžné žárovky. Běžné LED žárovky vydrží svítit až 50 000 hodin, klasické (wolframové žárovky) měly udávanou životnost pouze 1 000 hodin.
Jak připojit LED diodu
LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička.
Jak zapojit LED
První možnost, jak připojit LED pásek ke zdroji je za pomocí pájky, tedy pájením. Na každém dílku (segmentu) LED pásku jsou pájecí plošky, na které je možné připájet vodiče. Napájení stačí připojit jen k prvnímu segmentu a rozsvítí se celý pásek.
Jak zapojit LED diodu aby blikala
LED dioda nejprve nastrčte do držáku. Při pájení LED diody k desce nejprve připájejte jen jeden přívod, aby pak mohly být diody ještě vyrovnány. Jestliže je diody narovnána, připájejte i druhý přívod. Zastrčte kondenzátory do odpovídajících označených děr, ohněte trochu přívody a připájejte je.
Proč odcházejí LED žárovky
U LED žárovek je důležitý výkon a světelný tok. Tento poměr je udáván v hodnotách lm/W. Důležitý je také materiál, z kterého je žárovka vyrobena. Levné žárovky zpravidla nemají kvalitní hliníkové nebo keramické tělo a přehřívají se, proto časem začínají jednotlivé čipy černat a žárovky odcházejí.
Jak odstranit blikání LED
Jde o podobný efekt, jaký lze pozorovat třeba u klasických zářivek. Blikání je dáno kvalitou, respektive nekvalitou elektroniky v LED žárovce – takzvaného předřadníku. Někomu toto blikání může vadit, jiný jej nevnímá. Systémové řešení tohoto problému neexistuje.
Jak zapojit LED na 12V
LED pásky jsou většinou napájeny napětím 12V, vyskytují se však i 24V nebo 230V varianty. Pro 12V LED pásky je potřeba napájecí zdroj. Do toho pásek zapojíme, zdroj (trafo) převede napětí ze sítě z 230V na 12V.
Kam si dát LED pásky
Ideálně se hodí například k osvětlení:průhledných skříněk s vystavenými předměty.šatníků a šatních skřínípoličky s oblíbenými knihami.kuchyňské linky.výklenku ve zdi nebo sádrokartonovém stropu.zrcadla v koupelněstěny za televizí pro věrnější zážitek ze sledovaného filmu.
Jak zapojit LED osvětlení
Pro připojení vypínače použijte černý či hnědý vodič fáze.
Z protější svorky vypínače ho pak veďte na spodní kontakt objímky svítidla. Vyzkoušejte funkčnost a je hotovo. A když už jsme u zapojení vypínače světla, je dobré si připomenout, že kromě klasických máme často doma i vypínače sériové.
Jak pájet LED diody
Pinzetou položím LED správnou polaritou na místo a přidržuji. Pájecí hrot drátem také pocínovaným, přiložím asi 0.5mm vedle LED. Zahřívám cín na plošném spoji, trvá to trochu déle, jakmile se cín začne tavit,okamžitě hrot pryč. Roztavený cín pod diodou ji přiletuje.
Jak opravit blikajici LED světlo
Blikání je dáno kvalitou, respektive nekvalitou elektroniky v LED žárovce – takzvaného předřadníku. Někomu toto blikání může vadit, jiný jej nevnímá. Systémové řešení tohoto problému neexistuje.
Jak se zapojuje LED dioda
LED diody zapojujeme pomocí 2 připojovacích drátků tzv. nožiček (u vícebarevných LED diod to mohou být nožičky i 3 nebo 4, ale nemusí), které se nazývají Anoda – delší, kladná a Katoda – kratší, záporná nožička. !! V paralelním zapojení je na všech prvcích v obvodu "odpory, LED diody" stejné napětí.
Jak upevnit LED pásky
Nejčastěji se LED pásky lepí pomocí oboustranné pásky. Páska na něm někdy bývá už připevněná a stačí pouze odlepit krycí vrstvu a nalepit na povrch. Další variantou, jak připevnit LED pásek, je přišroubování pomocí úchytek. Úchytky však nebývají součástí balení, takže je potřeba je před montáží dokoupit.
Jak přidělat LED pásek na zeď
Nejčastěji se LED pásky lepí pomocí oboustranné pásky. Páska na něm někdy bývá už připevněná a stačí pouze odlepit krycí vrstvu a nalepit na povrch. Další variantou, jak připevnit LED pásek, je přišroubování pomocí úchytek. Úchytky však nebývají součástí balení, takže je potřeba je před montáží dokoupit.
Jak funguje LED pásek
LED pásky jsou vlastně vsazené LED diody do samolepícího ohebného pásu, na kterém jsou připájeny většinou SMD LED diody a odpory. Díky své konstrukci je LED pásek velice dobře ohebný, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.