Co s úrodou feferonek?
Co udělat z feferonek
Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.
Archiv
Jak se starat o chilli papričky
Chilli papriky špatně snáší trvale mokrou půdu, daleko lépe snesou občasné lehké vyschnutí něž přelévání. Řiďme se pravidlem "chilli není rýže". Mírně vlhká půda je ideální v období růstu a v období dozrávání plodů je dobré zálivku trošku omezit.
Jak uchovat čerstvé feferonky
Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.
Čím hnojit feferonky
Hnojení paprik a chilli papriček
Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.
Jak naložit feferonky do oleje
Na dno sklenice dáme trošku cibule, česneku, hořčičného semínka popř. pepř a nové koření. Sklenice naplníme feferonkami, zalijeme zchladlým lákem, dáme lžičku oleje a zavíčkujeme. Sterilujeme při 80 °C 20-25 minut.
Co s přebytkem paprik
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.
Jak se starat o feferonky
Feferonky a chilli papričky potřebují dostatek světla – čím více, tím lípe. Čím více slunce, tím chutnějsí plody. Rostliny se snažíme umísťovat na místo, kde svítí slunce pokud možno co nejvíce a co nejdéle. Chilli papričky můžete pěstovat po celý rok doma, nebo od jara do podzimu venku.
Kdy Zaštipovat chilli papričky
Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.
Jak se suší feferonky
Pokud máte sušičku na ovoce, můžete ji určitě použít. Podle velikosti kousků sušte 12 – 24 hodin na 45 – 55 stupňů. Stejně dobře poslouží obyčejná trouba. Plody by se při sušení neměly sebe navzájem dotýkat.
Kdy začít hnojit papriky
Obvykle je nutné hnojit od začátku vegetace, během růstu až do kvetení a tvorby plodů, aby mělo hnojení papriky potřebný efekt. HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytne paprikám přírodní ochranu proti škůdcům a plísním.
Co se dá nakládat do oleje
Co nakládat do oleje
Bylinky jako oregano, rozmarýn, tymián, dále sušená rajčata, pečené papriky, houby, česnek, citróny, pesta, brokolice, blanšírovanou červenou řepu, cibuli, blanšírované zelené fazolky, pečené cukety či srdíčka artyčoku.
Jak si vyrobit chilli olej
Nejjednodušší je však papričky nadrobno nakrájet nebo úplně rozdrtit a v dobře uzavíratelné skleněné nádobě je zalít olivovým olejem. V půl litru olivového oleje je vhodné nechat macerovat okolo 10 chilli papriček. Nádobu nechte na tmavém místě odstát minimálně jeden týden. Olej by měl chytit pěkný načervenalý nádech.
Co udělat z červených paprik
O pálení (červených) paprik, kterému se ve Španělsku říká escalivada, už jsme psali. Zuhelnatělé papriky bez slupky je ideální zamixovat do pomazánek, dipů, omáček a polévek, anebo rozkrájet do salátů, sendvičů, omelety či míchaných vajec.
Co s nadúrodou paprik
Recepty z paprik
Podáváme posypané čerstvými bylinkami, například koriandrem nebo špetkou estragonu. S nadúrodou paprik přichází skvělá příležitost vytvořit si domácí paprikový protlak. Dá se pak využít jako “instantní” paprika – do pomazánek, omáček a polévek.
Kdy se sklízí feferonky
Chilli papričky, též feferonky, dozrávají od konce srpna do října. Aby plody dokázaly plně rozvinout svou typickou vůni, vyžadují rostliny dostatek tepla. Pro pěstování papriček je ideální nevelký skleník, protože v něm panují vyšší teploty a také vyšší vzdušná vlhkost než v pařeništi.
Kdy začít pěstovat feferonky
Ideální doba pro začátek jejich pěstování je období začátku roku – leden, únor, březen. Vyklíčené rostlinky pak můžeme vysadit ven již větší. Papričky tam budou mít více času na kvalitní dozrání a zajistíte si tak kvalitní výnos.
Jak dlouho vydrží chilli papričky
Když je máte čerstvé
Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.
Jak se zbavit chilli z rukou
Jak dostanu kapsaicin, pálivost papriček z rukou Omýt několikrát vodou a mýdlem, poté vetřít do pokožky rostlinný olej. Po dvou minutách jej odstranit alkoholem a ruce ještě jednou omýt hydratačním mýdlem.
Jaké hnojivo použít na papriky
Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.
Jak urychlit růst paprik
Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.
Co vše se dá naložit
Kromě zeleniny lze nakládat i houby, některé druhy ovoce a samozřejmě maso. Nejčastěji se přitom nakládá do octa, oleje, sádla ale také alkoholu. Fantazii se zde meze nekladou. Na naložení jsou bezpochyby jednou z největších lahůdek okurky, ale můžeme použít také mrkev, celer, květák, zelí, lilky, cukety nebo papriky.
Jak vyrobit olej z citronu
Citronový olejCitrony oloupeme. Připravíme si velkou šroubovací sklenici.Citrony naskládáme na dno sklenice. Poté je přelijeme olejem.Zavíčkujeme a necháme cca 10 dní za oknem na sluníčku.Každý den protřepeme. Po 10 dnech slijeme a přelijeme do lahve.
Jak zpracovat úrodu paprik
Úrodu pomůže zužitkovat také univerzální postup na kečup: papriky (či jiná zelenina) se orestují na cibuli, rozvaří a dochutí cukrem, octem, solí a bylinkami. Rozmixovanou směs kuchaři propasírují a zavaří na způsob čatní. K paprikám přihoďte i zralá rajčata –příště tak můžete zpracovat třeba cukety.
Co z rajčat na zimu
Ano, rajčata můžete klidně i mrazit, ačkoli to v našich končinách není standardní úprava. Ideální jsou zralé a sladké plody i cherry rajčata. Ty větší opařte horkou vodou, následně prudce zchlaďte, zbavte slupky, nakrájejte na menší kousky a vložte do plastových krabiček či sáčků, které jsou vhodné do mrazničky.
Jak poznat zralou feferonku
Čas sklizně poznáte podle zbarvení papriček
Vhodnou dobu sklizně většinou poznáte podle vybarvení plodů. Zelené feferonky jsou sice ještě nezralé, ale v každém případě už mají chuť. U odrůdy 'Starflame' bývají zralé už žlutě zbarvené plody; u většiny ostatních odrůd jsou plně vyzrálé, teprve když zčervenají.