Co nesmí jíst agama?

Co nesmí jíst agama?

Co mohou jíst agamy

Agama, je stejně jako většina ještěrů, hmyzožravec. Základ jejího jídelníčku tvoří cvrčci, sarančata, švábi, červi nebo zophobasi. V dospělosti agama nepohrdne ani holátkem nebo rostlinnou stravou. Živočišnou stravu podáváme výhradně živou.
Archiv

Co mají rádi agamy

Ze živočišné stravy má agama vousatá ráda především:cvrčky – domácí a banánový lze koupit ve zverimexu.sarančata – stěhovavé a všežravéčervy – hlavně larvy brouků potemníkůšváby.moučné červy.žížaly.kobylky.
Archiv

Proč se agama schovává

Agama odmítá potravu, může být apatická. Příčiny: Příčin může být celá řada. Nejčastější příčiny: stres, parazité, špatné teploty v teráriu, špatné osvětlení terária, nevhodná velikost krmného hmyzu (například příliš veliký cvrček pro mládě)…

Jak agama pije

Na špičku tlamy nakapejte pár kapek, mládě většinou začne samo pít, dopřejte mu, kolik zvládne. Další možností, pokud máte více mláďat, je umístit kapičky na zátylek kamaráda, agama zpozoruje třpytící se kapku a vypije jí.

Jak casto svítit Agamě

Doba svícení průměrně 12 hodin denně. V noci nesvítíme a to ani "nočními" světly. Je nutné vytvořit teplotní gradient, aby si agama mohla vybrat ideální teplotu podle aktuální potřeby. Navýhřevném místě je ideální rozmezí 43 – 48°C.

Jak si ochočit agamu

Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas. S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout.

Co jí agama za ovoce

Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý. Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun.

Jak poznat že je agama mrtvá

Během takového klidového období se pak běžně stává, že jsou agamy některé dny poměrně aktivní, běhají po teráriu, škrábou na sklo apod. Zimování neboli hibernace v pravém slova smyslu vyžaduje výraznější poklesy teploty. Agamy usínají hlubším spánkem, méně se budí, pohybují se jen minimálně.

Co znamená když agama zčerná

Nafouknutí těla, hrdla a černání „vousů“

S tím souvisí i nafouknutí hrdelního laloku, jednotlivé vousy na něm se vztyčí a po pár vteřinách se zbarví do černého odstínu. Jde o obranný postoj, který slouží k zastrašení nepřítele anebo k obhajobě svého teritoria.

Jak poznat pohlaví u agamy vousaté

Samci a samice se od sebe liší několika znaky. Tím nejspolehlivějším je přítomnost hemipenisů. Hemipenisy jsou párové rozmnožovací orgány samců. Dalšími znaky, které mohou napomoci při určování pohlaví jsou femorální (stehenní póry) nacházející se na vnitřní straně stehen.

Jak často krmit agamu

Frekvence krmení

Od čtyř do deseti měsíců postačí jednou denně. Dospělou agamu postačí krmit 3 – 4 x týdně. Množství živočišné potravy se potom omezuje na max. 5 cvrčků denně.

Jak často svítit Agamě

Jak dlouho se má svítit agamě Agamám svítíme zhruba 12 hodin denně. V noci nesvítíme. Pokud chceme přirozenější režim, v létě můžeme svítit až 14 hodin a během zimních měsíců 10 – 11 hodin.

Jak svítit Agamě

Denním světlem se snažte prosvětlit téměř celou plochu terária. Vhodným zdrojem denního světla jsou plnospektrální zářivky OSRAM BIOLUX, plnospektrální výbojky SUNLUX DAYLIGHT a širokospektrální svítidla ARCADIA LED BAR. Pokud je v teráriu více agam, může být příčinou stranění agamy před dominantnější agamou.