Co jsou to neželezné kovy?

Co jsou to neželezné kovy?

Jaké jsou těžké neželezné kovy

Do skupiny těžkých neželezných kovů jsou obecně zařazovány všechny kovy, jejichž hustota je vyšší než 5.000 kg. m-3 (5.103 kg. m-3). K neželezným kovům užívaným v technické praxi patří měď, cín, olovo, zinek, nikl, kadmium, antimon, titan a jejich slitiny.
ArchivPodobné

Jaké jsou barevné kovy

Mezi náš sortiment hutních matriálů patří rovněž barevné kovy, jako je měď, hliník, bronz, mosaz či dural (slitina hliníku a mědi s příměsí manganu apod.). Většinou se jedná o dražší kovy nežli ocel. Jsou vyhledávány zejména díky své vysoké tuhosti a odolnosti vůči korozi.
Archiv

Jak rozdělujeme kovy

Lehké kovy (Mg, Al, Be, Ti) Kovy se střední teplotou tání (Cu, Ni, Co, Mn) Ušlechtilé kovy (Au, Ag, Pt, Pd, Rh, Ir) Kovy s vysokou teplotou tání (Zr, Cr, V, Nb, Mo, Ta, W)

Co je to kovy

Kovy jsou pevné neprůhledné látky, mají zvláštní (kovový) lesk. V pevném i kapalném skupenství, jsou dobrými vodiči tepla i elektřiny. Jsou dobře tvárné, dají se kovat válcovat, lisovat i odlévat. V tekutém stavu se mohou mísit a slučovat (tvoří slitiny).

Jak dělíme železné kovy

K železným kovům se řadí surové železo, ocel a litina. Zatímco surové železo se získává z železných rud a vyrábí se ve vysokých pecích, ocel se vyrábí v ocelárnách a litina je ocelí na odlitky. Pak tu máme neželezné kovy, k nimž patří zinek, olovo, nikl, také chrom.

Jak poznat kov

Kovy lze rozdělit také do dvou skupin podle jejich magnetických vlastností. Zjištění magnetických vlastností lze provést velmi jednoduchou magnetickou zkouškou přiložením magnetu k testovanému vzorku. Podle toho pak dělíme kovové materiály na feromagnetické a ostatní.

Kde se těží barevné kovy

Barevné kovy – v Číně jsou ložiska všech druhů barevných kovů, které byly zjištěny na světě. Z nich zásoby vzácných kovů představují kolem 80% světového souhrnu, zásoby antimonu 40% světového souhrnu a zásoby volframu se zečtyřnásobila souhrnnou zásobu všech ostatních zemí.

Co patří do kovů

Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Kde se nachází kovy

Výskyt. Většina kovů se v přírodě vyskytuje v podobě oxidů, některé – zejména těžší kovy, jako rtuť a olovo – se vyskytují jako sulfidy. Jenom některé – zejména vzácné kovy a tzv. mincovní kovy – se vyskytují v ryzím kovovém stavu, neboť patří mezi chemicky nejstabilnější.

Kam vyhodit kov

Ke sběru kovových odpadů se obvykle v ČR využívají kontejnery šedé barvy. Před vyhozením bychom měli kovové plechovky sešlápnout, aby nezabíraly ve sběrných nádobách tolik místa. Aby nemusely obce pořizovat speciální nádoby a zajišťovat samostatný svoz kovů, bývají často kovové obaly sbírány společně s plasty.

Co to je slitina

Slitina je tavením vzniklá směs kovu s dalšími kovy nebo jinými prvky či sloučeninami, obvykle ve formě pevného roztoku. Podle počtu složek se slitiny dělí na: Binární – dvě složky. Ternární – tři složky.

Jak zjistit co je to za kov

Kovy lze rozdělit také do dvou skupin podle jejich magnetických vlastností. Zjištění magnetických vlastností lze provést velmi jednoduchou magnetickou zkouškou přiložením magnetu k testovanému vzorku. Podle toho pak dělíme kovové materiály na feromagnetické a ostatní.

Čím se liší kovy od Nekovů

Princip: Velkou skupinu chemických prvků označujeme jako kovy. Mají kovový lesk, vedou teplo a elektrický proud a jsou kujné. Zbývající prvky, které nemají tyto vlastnosti nazýváme nekovy.

Jak se recykluje kov

Mnohde se sbírají společně s plasty či nápojovými kartony (viz návodná samolepka na kontejneru). V některých obcích lze sbírat kovy do pytlů. Hlavním místem pro sběr většiny kovových odpadů stále zůstávají sběrné dvory a výkupny druhotných surovin, kde za ně dostaneme i peníze.

Který kov je nejušlechtilejší

Přestože zlato tvoří chemické sloučeniny a velmi stabilní slitiny s mnoha dalšími kovy, jeho povrch interaguje ze všech kovů nejméně s atomy plynů či kapalin. Obálka čísla 6537 časopisu Nature (a obr. vpravo) ukazuje vypočtenou reakční dráhu molekuly vodíku s povrchem zlata.

Co to je mosaz

Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel. Mosaz se používá již od starověku (1000 př. n. l.), tehdy ale jen ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit.

Který Nekov sublimuje

Za normálního tlaku sublimují např. led (pod 0 °C), suchý led (–78,5 °C) nebo fluorid uranový (56,5 °C), jod, naftalen nebo kafr. Většina látek je schopná sublimace za sníženého tlaku – přesněji řečeno tlaku nižším, než odpovídá jejich trojnému bodu.

Jak se dělí nekovy

Mezi nekovy se řadí vodík, kyslík, uhlík, dusík, fosfor, síra, dále pak halogeny (fluor, chlor, brom a jod) a vzácné plyny (helium, neon, argon, krypton, xenon a radon).

Co znamená že je kov tažný

Díky pohyblivosti těchto elektronů jsou kovy dobré vodiče tepla a elektřiny. Kovové pevné látky jsou také kujné (tvarovatelné údery) a tažné (tvarovatelné tahem) díky tomu, že se kationty kovů vůči sobě po vrstvách pohybují, aniž by došlo k narušení propojení kovovou vazbou.

Co to je tombak

Tombak (zastarale tompach či tumpach) je označení slitiny mědi (80 % – 95 %) a zinku. Tombak je tedy mosaz s vyšším obsahem mědi.

Co to je bronz

Bronz je slitina mědi a cínu, případně i v malém množství jiných kovů jako např. hliníku, manganu, olova (kromě zinku, kdy se slitina nazývá mosaz). Starší český název pro bronz je spěž.

Jakou mají kovy vazbu

Kovová vazba vzniká mezi atomy kovu v tuhém stavu a je způsobena elektrostatickou přitažlivostí kationtů kovů a volně se pohybujících valenčních elektronů.

Co to je dural

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší.

Co to jsou slitiny kovu

Slitina je tavením vzniklá směs kovu s dalšími kovy nebo jinými prvky či sloučeninami, obvykle ve formě pevného roztoku. Slitiny získávají vlastnosti, které čisté kovy nemají, proto jsou ve velkém měřítku používány po celou historii lidského zpracování kovů.

Jak se vyrábí hliník

Hliník se vyrábí elektrolýzou taveniny bauxitu a kryolitu při teplotě asi 950 °C. Bauxit se však v naší republice netěží. Při zpracování 4 tun bauxitu vzniknou až 3 tuny odpadu, částečně i toxického a pouze 1 tuna čistého hliníku.