Co jsou nahrady?
Jaké jsou náhrady mzdy
Náhrada mzdy přísluší ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku. Zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny a svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí.
Archiv
Kdy mám nárok na náhradu mzdy
Zaměstnanec, který byl uznán práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa (dále jen souhrnně „neschopnost“), má nárok v době prvních 14 dnů své pracovní neschopnosti na náhradu mzdy.
Archiv
Jak se vyplácí náhrada mzdy
Náhrada mzdy není dávkou nemocenského pojištění a zaměstnavatel ji vyplácí na základě předložení dokladů o DPN (tím je rozhodnutí o vzniku DPN a rozhodnutí o ukončení DPN nebo potvrzení o trvání DPN, trvá-li DPN déle než 14 kalendářních dnů). Její poskytování je upraveno zákoníkem práce.
Jak se vypočítá průměr pro náhrady
Průměrný hrubý hodinový výdělek se přepočítá na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce. Průměrný rok pro tento účel má 365,25 dne. Průměrný hodinový výdělek zaměstnance se vynásobí týdenní pracovní dobou zaměstnance a koeficientem 4,348.
Co je to průměr náhrady
Násobky průměrného výdělku je například vyjádřena minimální výše zákonného odstupného, limity náhrady škody ze strany zaměstnance apod. Průměrným výdělkem nebo určitým procentem z něj jsou stanoveny některé příplatky ke mzdě či platu nebo náhrady mzdy či platu.
Za co dostanu náhradu mzdy
Obvykle je to v následujících situacích: v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, za dovolenou nebo státní svátek, při překážkách v práci (na straně zaměstnance i zaměstnavatele).
Jak se platí návštěva lékaře
V pracovně – právních vztazích obecně platí, že zaměstnanec je povinen chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno na nezbytně nutnou dobu.
Co je nahrada za DPN
Náhrada při DPN – zvýšená
Složka slouží k zadání částky podle § 192 odst. 3 zákoníku práce, kterou může vyplácet zaměstnavatel jako náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti nad rámec zákonného minimálního limitu.
Jak se vypočítává náhrada za dovolenou
Výpočet náhrady mzdy se odvíjí od Vašeho průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí, které předchází tomu, v němž dovolenou čerpáte. Když tedy budete čerpat dovolenou v prosinci, náhrada mzdy se bude počítat z výdělku za třetí čtvrtletí, tj. za červenec až září.
Co se počítá do průměru pro náhrady
Při stanovení průměrného hodinového výdělku se hrubá mzda (plat) za dané čtvrtletí vydělí počtem odpracovaných hodin. Ovšem je třeba vzít v potaz pouze mzdu a odpracované hodiny, ne náhradu mzdy. I když se jedná o plnění poskytované v souladu se zaměstnáním.
Jak dlouho se vyplatí být na nemocenské
Jak dlouho se nemocenská vyplácí Zpravidla je to maximálně po dobu 380 kalendářních dnů ode dne, kdy vznikla pracovní neschopnost. Poté je možné ČSSZ požádat o prodloužení. Toto prodloužení je v maximální době 3 měsíců a může být provedeno opakovaně, maximálně však o 350 kalendářních dní.
Jak se vypočítává náhrada mzdy za nemoc
Výši nemocenského za kalendářní den získáme jako 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu (DVZ) za prvních 30 dní pracovní neschopnosti. Od 31. dne pracovní neschopnosti se dávka počítá jako 66 % redukovaného DVZ a od 61. dne nemoci pak 72 % redukovaného DVZ.
Na koho si můžu vzít propustku
Nemusí jít ale jen o vás. Propustku k lékaři je možné využít také coby doprovod rodinného příslušníka – dítěte, partnera, manžela nebo rodičů a prarodičů (vašich i manželových). Pokud jde o ostatní příbuzné, volno sice dostanete, ale bez náhrady platu nebo mzdy.
Jak casto mohu mít propustku
Zapamatujte si: Propustka k lékaři se vystavuje jen na dobu nezbytně nutnou. Ta se posuzuje individuálně, může trvat několik hodin, ale například může být propustka k lékaři na celý den (pracovní dobu). Forma prokazování návštěv u lékaře není zákonem ani žádným jiným právním předpisem předepsána.
Kdy se vyplácí náhrada mzdy za nemoc
V prvních dvou týdnech trvání dočasné pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy, a to za pracovní dny. Od 15. dne trvání pracovní neschopnosti vyplácí nemocenské (OSSZ), a to za kalendářní dny (tj. včetně víkendů a svátků). Zákon nestanoví pro výplatu nemocenského určitý termín v měsíci.
Kdy vzniká nárok na dovolenou po nástupu do zaměstnání
Nárok na dovolenou vám vznikne, pokud jste u nového zaměstnavatele odpracovali alespoň čtyřnásobek týdenní pracovní doby. Jinak řečeno, na dovolenou ve zkušební době máte nárok, když máte za sebou nepřetržitý pracovní poměr v délce alespoň čtyř týdnů. Vypočítává se z poměrné části kalendářního roku.
Jak se počítá průměr pro náhradu mzdy
ZP. Průměrný výdělek se tedy zjišťuje jako průměrný hrubý hodinový výdělek dosažený zaměstnancem v rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí (u konta pracovní doby 12 měsíců bezprostředně předcházejících vyrovnávacímu období).
Jak se vypočítá náhrada za dovolenou
Výpočet náhrady mzdy se odvíjí od Vašeho průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí, které předchází tomu, v němž dovolenou čerpáte. Když tedy budete čerpat dovolenou v prosinci, náhrada mzdy se bude počítat z výdělku za třetí čtvrtletí, tj. za červenec až září.
Kdy může přijít kontrola na nemocenské
Od 15. dne nemoci či pracovní neschopnosti provádí kontroly pracovník pověřený ČSSZ. Pracovníka kontroly může kromě dodržování stanovených vycházek a pobytu na uvedené adrese zajímat také dodržování léčebného režimu.
Jak dlouho se může marodit
Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény.
Kdy se jedná o navazující nemoc
pokud dvě neschopenky na sebe přímo navazují, tedy když jedna skončí například v neděli a druhá začíná v pondělí, jedná se o navazující dočasnou pracovní neschopnost. Z hlediska vyplácení náhrady mzdy a nemocenské se se na ní pohlíží jako na pokračování první nemocenské (odkaz na zákonnou úpravu zde).
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Co si může zaměstnavatel dovolit
Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.
Kdy mám nárok na propustku
Obecně platí, že zaměstnanec by měl chodit k lékaři mimo pracovní dobu a pouze v případech, kdy to není možné, má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Přesná doba nezbytně nutná není zákonem stanovena, ale závisí na celkovém čase stráveném u lékaře a také na čase cesty tam a zpět do zaměstnání.
Jak se počítá náhrada za dovolenou
Když čerpáte dovolenou, nenáleží Vám mzda za odpracovanou dobu, ale náhrada mzdy za dovolenou. Výpočet náhrady mzdy se odvíjí od Vašeho průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí, které předchází tomu, v němž dovolenou čerpáte.