Co jitrocel pomáhá léčit?
Co se dá udělat z Jitrocelu
Rozmačkané listy pomáhají při léčbě kožních problémů, hojení drobných poranění nebo bodnutí hmyzem. I když se o něm mluví asi nejvíc v souvislosti s léčbou kašle a rýmy, jitrocel řeší poruchy trávení a nemoci močového ústrojí a bojuje proti chudokrevnosti.
Archiv
Co sbírat z jitrocele
Sbírejte pouze listy, a to nejlépe přes den, sběr ráno není vhodný kvůli ranní rose. Aby se listy nezapařily, ukládejte je při sběru do proutěného košíku. Stvoly nesbírejte, oddělte je od listů, znehodnotily by léčivé účinky listů. Vlhké listy také nesbírejte.
Na co je dobrý jitrocelový čaj
Jitrocelový čaj je tradiční rostlinný přípravek užívající se k léčbě zánětů horních cest dýchacích a zánětů sliznice dutiny ústní a zevně k léčbě zánětlivých onemocnění kůže u dospělých, dospívajících a dětí od 3 let.
Jak poznám jitrocel
Jak poznáte jeho příbuzné jitrocelejitrocel větší (Plantago major) má širší okrouhlé listy, nejsou tak dlouhé a je také nižší, květenství je naopak delší a není dohněda.jitrocel prostřední (Plantago media) je někde mezi tím, má „širší“, spíš vejčité nebo eliptické listy, které jsou zejména v mládí chlupaté.
Archiv
Jak uvařit čaj z jitrocele
Jeden šálek jitrocelového čaje připravíte z jedné čajové lžičky sušených jitrocelových listů, které zalijete 250 ml vroucí vody. Nálev nechte přikrytý vylouhovat 15 minut a poté sceďte. Vypijte 2 – 3 × denně šálek horkého jitrocelového čaje.
Jak udělat čaj z jitrocele
Jak na přípravu:
Vrchovatou lžíci sušených listů jitrocele zalijeme 250 ml horké vody. Hrnek zakryjeme a necháme 15 minut odstát. Poté nálev scedíme a podle chuti přidáme med a dle chuti i citrón.
Jak často užívat jitrocelový sirup
Užívat můžete například jitrocelový sirup, který je vhodný i pro děti, kterým jej podáváme po lžičkách až pětkrát denně. Sirup si můžete koupit v jakékoliv lékárně anebo si jej i udělat doma.
Jak dlouho louhovat jitrocel
Čaj z mateřídoušky a jitrocele
Necháme louhovat pod pokličkou 5-7 min. Přidáme citronovou šťávu. Pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli.
Kde najít jitrocel
Jitrocel kopinatý se vyskytuje především v oblastech, kde se nachází mírně vlhká, hlinito-písčitá až středně těžká půda s neutrální až zásaditou reakcí.
Jak dlouho louhovat jitrocelový čaj
Říká se mu čaj, ale v pravém slova smyslu jde o nálev: lžíci čerstvých nadrcených nebo vrchovatou lžičku sušených listů spařte čtvrtlitrem vody a několik minut louhujte. Nápoj udělá dobře při nastuzení, škrábání v krku a kašli.
Jak jíst jitrocel
Přidávejte jitrocel do špenátu, karbanátků, placek nebo třeba knedlíků a noků. Neotřelé povznesení klasických a vyzkoušených receptů se vždycky hodí, o výživové hodnotě nemluvě. Zkuste přihodit mladé nasekané lístky do salátů nebo kvašené zeleniny – dodá zajímavou chuť i plnou svěží barvu.
Kdy davat jitrocelový sirup
Thymomel i Phyteneo jitrocelový sirup jsou až od 1 roku. Zvlhčovat sliznici můžete Vincentkou. Pokud kojíte, tak i mateřské mléko má hojivý účinek. Pro děti do 1 roku lze vyzkoušet při kašli Prospan sirup v dávce 2x denně 2 ml.
Na jaký kašel se používá jitrocelový sirup
Jitrocelový sirup obsahuje extrakt z listů jitrocele kopinatého a pomáhá snazšímu vykašlávání hlenů. Je určen k léčbě vlhkého kašle.
Kdy a jak sbírat jitrocel
Listy sbíráme od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Suší se rychle na slunci ve vrstvách nejvýše do pěti cm nebo při umělé teplotě do 40 °C. Snadno se zapařuje a listy pak tmavnou.
Jak dlouho vydrzi jitrocelový sirup
Necháme stát na slunném místě, dokud listy pustí šťávu a cukr se nerozpustí (z pětilitrové sklenice se vytvoří přibližně dva litry sirupu). Přecedíme, vlijeme do uzavíratelné láhve a uskladňujeme v lednici. Sirup vydrží neotevřený několik měsíců. Někdo sirup také sterilizuje, aby se prodloužila doba jeho trvanlivosti.
Kdy užívat jitrocelový sirup
Při chrapotu, kašli, bronchitidě a dalších problémech s dýchacími cestami je doporučená denní dávka pro dospělé 1 polévková lžíce jitrocelového sirupu 2 x až 5 x denně. Děti by měly užívat jednu čajovou lžičku sirupu 2 x až 4 x denně.
Jak užívat jitrocelový sirup
Jak jitrocelový sirup užívat Při chrapotu, kašli, bronchitidě a dalších problémech s dýchacími cestami je doporučená denní dávka pro dospělé 1 polévková lžíce jitrocelového sirupu 2 x až 5 x denně. Děti by měly užívat jednu čajovou lžičku sirupu 2 x až 4 x denně.
Jak často brát jitrocelový sirup
Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).