Co je zahradní substrát?

Co je zahradní substrát?

Jak použít zahradní substrát

Humus použitý spolu s rašelinou by měl být ve vyváženém množství 1:1. Hnojivo (např. guano netopýrů, mořských ptáků či drůbeže) pak dávkujeme podle potřeby konkrétních druhů rostlin, nikdy to ale nepřeháníme a raději později přihnojíme. Přehnojené substráty jsou stejně nevhodné jako ty, které mají živin nedostatek.
Archiv

Co je to zahradnický substrát

Zahradnický substrát se používá pro sázení květin a zeleniny, výsadbu okrasných i ovocných keřů a stromů v zahradě, jakož i při sázení květin do nádob. Pro zlepšení struktury půdy můžeme substrát zapravit do půdy nebo promíchat se zeminou v poměru 1:1.
Archiv

Co znamená substrát

Substrát (nebo také reaktant) je obecně výchozí chemická látka, která vstupuje do chemické reakce a mění se na produkt. Většinou je to látka, která je v nadbytku a je přeměněna na hlavní produkt. Během reakce se tedy substrát spotřebovává.

Jak si namíchat substrát

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jaký je rozdíl mezi rašelinou a substrátem

Roli rašeliny může do jisté míry v pěstebních nádobách převzít zahradní kompost: Na rozdíl od rašeliny jde o obnovitelný zdroj, jeho přimíchání do substrátu směs také vylehčí a navíc obsahuje živiny v lehce dostupné formě pro většinu rostlin.

Co s použitým substrátem

Substrát z nádob vysypeme přes síto. Rozbijeme hroudy, odstraníme zbytky kořenů a stonků. Nerozložená rostlinná pletiva ještě poslouží v kompostu. Prosetou zeminu zkontrolujeme.

Jaký substrát na pelargonie

Osvědčený recept spočívá ve směsi kompostu, rašeliny a písku v poměru 1 : 2 : 1. Nezapomeneme také přimíchat hnojivo s pozvolnou rozpustností, které zajistí základní potřebu živin až do podzimu. Do substrátu můžeme přimíchat i trochu granulovaného hnoje, který představuje kvalitní organickou hmotu.

Jakou zeminu pro zeleninu

Zahradnický substrát je ideální na záhony, kam budeme sázet zeleninu. Neuděláte chybu, když místo zahradnického substrátu použijete zahradnický kompost. U speciálních substrátů neplatí, že co nezabije, to posílí… Speciální substráty jsou „šité na míru“ konkrétním rostlinám.

Jaký substrát je vhodný do akvária

Existuje mnoho substrátů pro rostlinná akvaria, ale absolutní jedničkou jsou substráty z pálené hlíny, které poskytují vynikající podmínky a živiny pro rostliny. Nemají jenom za úkol výživu rostlin, ale dokáží ovlivnit i celkový stav Vašeho akvaria.

Jak vyrobit zahradnický substrát

Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.

Jakou zem na rajčata

Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Kam vyhodit substrát

Jasně, vyžilý substrát můžete vyhodit do popelnice, ale existují ekologičtější řešení, na kterých navíc ještě ušetříte, neboť nebudete muset neustále dokupovat zbrusu nové médium do pěstebních nádob. Naopak, kvalitní pěstební substráty, které vám doporučujeme o něco níže, pak můžete použít i opakovaně.

Jak spařit substrát

Výsevný substrát bychom měli před použitím vždy desinfikovat. Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou).

Jak rozmnožit pelargonie

Na začátku února je vytáhneme, očistíme, a pokud mají pěkné vrcholky, přistoupíme k řízkování. Nejhezčí vrcholky ustřihneme a necháme zakořenit. Můžeme si tak namnožit muškáty, které se nám líbí nejvíc a vytvořit z nich nové sazeničky. Řízek by měl mít čtyři až pět listů, v konečné fázi pak dva až tři listy.

Jak uchovat pelargonie přes zimu

Přezimování vzpřímených muškátů (Pelargonium zonale)

Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Jaký substrát pro papriky

1) Pro výsev použijte kvalitní výsevní substrát s pH upraveným v rozmezí 6 – 8. Podmínkou je nižší obsah živin, pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší. Rostliny v nich jsou často nevyrovnané a chlorotické. Můžete použít i hrubý Agroperlit.

Jak často měnit dno v akváriu

Jak často akvárium čistit

Pokud se jednou za týden pustíte do pořádného úklidu, bude se vám doma žít lépe. Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.

Jak udělat dno akvária

Na dno nasypte vypraný akvarijní štěrk nebo substrát. Plánujete-li akvarium s živými rostlinami, doporučujeme do štěrku přidat aktivátor dna, pro dobrý růst rostlin v počátku založení akvaria. Proč se přidává aktivátor dna Běžně rostliny získávají část živin z trusu rybiček, který se ve štěrku usazuje.

Jak vysoko nechat růst rajčata

Jak pečovat o vzrostlé rostliny

Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm. Pokud by rostla výš, uštípněte ji. U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla. Velmi důležitá je závlaha.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co s odpadem ze zahrady

Někdo bioodpad kompostuje, někdo odváží do směsného odpadu, jiný pálí. Jednou z možností, jak se materiálu zbavit, je využít kontejnerů na bioodpad, které jsou rozmístěny po městě. V případě většího množství vedení města doporučuje odvoz bioodpadu přímo do sběrného dvora s kompostárnou v ulici Za Balonkou v Příbrami.

Jak zbavit substrát škůdců

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Kdy dát ven pelargonie

Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.

Jak ostříhat pelargonie na zimu

Přezimování převislých muškátů (Pelargonium peltatum)

Dlouhé až dvoumetrové výhony zkracujeme na polovinu. Nové výhonky zkrátíme jen mírně. Kratší výhony ponecháme celé, aby mohla rostlina vegetovat. Optimální teplota v místnosti pro přezimování má být mezi 8–10 °C.

Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.