Co je velur a nubuk?

Co je velur a nubuk?

Co je materiál nubuk

Nubuková kůže je upravený typ kůže, který prochází dlouhým fyzikálně-chemickým procesem, na jehož konci je dosaženo vysoké pevnosti kůže a zároveň velice jemné struktury. Pevnost kůže je docílena také výběrem materiálu samotného. Při opracování se zásadně používají vnější strany kůže skotu.

Co je to velur

Velur je kůže upravená broušením z rubové strany (tzn. od masa) a vyznačuje se delším a hrubším vlasem než např. nubuk. O velurovou kůži je nutné náležitě pečovat.

Jak pečovat o nubuk

I tyto usně je nutné pravidelně ošetřovat – nikdy na ně ale nepoužívejte krémy nebo tuky. Ošetření zabezpečí sprej Collonil Nubuk+Velours buď v bezbarvém provedení nebo příslušném barevném odstínu anebo ošetřující emulze s aplikátorem Collonil Nubuk+Textil. Oba výrobky jsou vhodné i na obuv v kombinaci nubuk/textil.
Archiv

Co to je Velurova kůže

Kůže zbroušená po rubu a díky tomu s vlasem, který zůstává na povrchu. Lidový název je semiš. Je to robustní kůže ,méně náchylný na poškození než nubuk, proto je často používaná na výrobu pracovních bot a rukavic.
Archiv

Jak se starat o Nubukovou kůži

Důležité je zejména pravidelné čištění.Malé nečistoty byste měli odstraňovat po každém použití bot.Používejte čisticí prostředky na nubuk, které oživí barvy a přispějí k měkkosti a větší elasticitě nubukové kůže.Pokud se na botách objeví skvrny, vyčistěte je dřív, než stihnou uschnout.Promokly vám boty z nubuku

Jak vyčistit Velurové boty

Velurové boty, stejně jako semišové boty, by se měly čistit nasucho, jemnými krouživými pohyby se speciální gumovou kostkou, která odstraní skvrny, aniž by poškodila měkkou kůži. Po odstranění aktuálních nečistot je také dobré obuv impregnovat. Aplikace impregnačního prostředku je důležitá zejména za deštivého počasí.

Jak vyčistit velur

Velur stačí vyčistit kartáčkem nebo houbičkou s hrubší strukturou, které jsou určeny speciálně pro semiš, a opět naimpregnovat. Nubuk se zase před další impregnací dobře čistí speciální měkkou gumou. Běžného zašpinění způsobeného nošením semiš zbavíte čisticí pěnou, kterou po vyschnutí z výrobku opět vykartáčujete.

Jak se čistí velur

Velurové boty, stejně jako semišové boty, by se měly čistit nasucho, jemnými krouživými pohyby se speciální gumovou kostkou, která odstraní skvrny, aniž by poškodila měkkou kůži. Po odstranění aktuálních nečistot je také dobré obuv impregnovat. Aplikace impregnačního prostředku je důležitá zejména za deštivého počasí.

Jak se starat o velur

Velurové boty, stejně jako semišové boty, by se měly čistit nasucho, jemnými krouživými pohyby se speciální gumovou kostkou, která odstraní skvrny, aniž by poškodila měkkou kůži. Po odstranění aktuálních nečistot je také dobré obuv impregnovat. Aplikace impregnačního prostředku je důležitá zejména za deštivého počasí.

Jak cistit nubuk boty

Důležité je také pravidelné čištění bot z nubuku. Po každém použití odstraňujte průběžně i malé nečistoty, a to pomocí speciálního kartáčku či houbičky, které jsou určeny na údržbu obuvi z nubuku. Jemnými krouživými pohyby odstraníte prach a nečistoty, a zároveň vyhladíte vlákna.

Jak vypadá velur

Velur je typ sametu, respektive má typický sametový vzhled. Má krátký a hustý vlas, na omak je velmi jemný. Vyrábějí se z něj závěsy, bundy nebo kabáty, takzvané „dubeňáky“ – navrchu jsou semišové, zespodu hřejí. Nepatří však mezi módní materiály, haute couture velur prakticky nepoužívá.

Jak vypada nubuk

Co je to nubuk Nejprve je dobré si říci, co je vlastně nubuk zač. Jde o broušenou hovězí kůži opracovanou z vnější strany, zatímco semiš vzniká broušením a leštěním vnitřní strany usně. V obou případech vzniká povrch, který není hladký jako u klasických kožených bot, ale díky zdrsnění jemně chlupatý.

Jak obnovit Brousenou kůži

Na čištění Alcantary nebo borušené kůže vám doporučujeme přípravek německé firmy KOCH Pol Star, který je pH neutrální a na tento materiál přímo vyvinut. Díky speciálnímu složení prostupuje jemnými póry do hloubky vláken a vytahuje nečistoty na povrch.

Jak odstranit mastnotu z kůže

Za prvé si vezmeme Benzin na kůži a navlhčeným hadříkem kroužíme v místě mastné skvrny, necháme chvíli působit a poté suchým hadrem setřít. Pak budete potřebovat Colourlock Absorbátor tuků. Mastna plocha se nastříká sprejem, nechá se zaschnout a na bílý prášek postupně absorbuje mastnotu.

Jak pečovat o boty z kůže

Kožená obuv: hladká useň – Hladké usni věnujte pravidelnou a důslednou péči. Nečistoty odstraňte suchým nebo vlhkým hadříkem a následně kožené boty vysušte. Poté naneste speciální krém a naleštěte je. Useň rozhodně není voděodolná, takže boty impregnujte.

Co je nejlepší na mastnotu

Při úklidu kuchyně si vystačíte s jedlou sodou a kypřícím práškem. Tyhle dvě ingredience dokáží pomoci od dlouho usazené špíny a mastnoty. Jak na to Na suchý hadřík naneste trochu oleje (může to být i obyčejný kuchyňský olej) a potřete ním zaschlé mastné skvrny.

Jak se zbavit Zapraných skvrn

Žlučové mýdlo pomáhá odstranit drtivou většinu skvrn, a to i těch zaschlých nebo zapraných. Na zapranou skvrnu naneste žlučové mýdlo a přeperte v rukách. Budete muset použít větší sílu nebo jemný kartáček. Skvrna se při praní dostala hluboko do textilu.

Jak často mazat kožené boty

Měsíční údržba: na krémování a voskování si vyhraďte 20 minut každý měsíc. Pokud správně střídáte boty, vynesete každý pár asi čtyřikrát až pětkrát měsíčně. A pak nastává ten správný čas na krémování a voskování.

Jak často impregnovat kožené boty

Zpravidla platí, že impregnovat je třeba vždy, kdy se vám zdá, že obuv ztrácí odolnost vůči vodě. Hladkou useň ošetřovanou krémy a oleji impregnujte přibližně jednou za 4 až 6 týdnů; pokud ji však budete nosit do zmrzlého sněhu, který povrch obuvi odírá, pak klidně i 1 až 2x týdně.

Jak se zbavit zaschlé mastnoty

Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.

Jak se zbavit zapečené mastnoty

Odstranění mastnoty pomocí peroxidu vodíku a sody

Jedlou sodou posypte celý povrch nebo veškeré mastnoty, které chce odstranit, a pak tuto plochu polijte peroxidem vodíku. Povrch následně opláchněte a vysušte. Pokud by na ploše přeci jen zůstaly nějaké nečistoty, můžete postup podle potřeby zopakovat.

Co s obarveným bílým prádlem

Omylem obarvené prádlo

Vyzkoušejte, co bude fungovat právě u vás. Na zaprané bílé prádlo pomůže jedlá soda nebo prášek do pečiva. Přidejte jednu lžíci prášku či sody přímo do bubnu pračky a běžně vyperte. Bílému prádlu dokážete také vrátit jas vyvařením, případně bělením na slunci.

Jak odstranit žluté skvrny od potu

Jedlá soda

Zamíchejte čtyři lžičky jedlé sody a čtvrt skleničky vody. Směs naneste na žlutou skvrnu starým zubním kartáčkem, rozetřete a nechte hodinu působit. Poté vyperte ve vlažné vodě a osušte (ne však na přímém slunci nebo v sušičce). V případě potřeby ještě několikrát opakujte.

Jak se starat o bile kožené boty

Na kůži platí zubní pasta. Naneste ji na špinavé části, nechte několik minut působit a umyjte čistým hadříkem. Následně boty ošetřete impregnací a přípravkem na ochranu kůže. Semiš vyčistíte pomocí růžové gumy, jemného kartáčku, bavlněného hadříku a octa.

Čím natřít kožené boty

K ošetření kožené obuvi si vystačíte s obyčejným hadříkem a kvalitním tuhým krémem. Nešvarem zůstává indulona, která funguje přesně opačně, než bychom si přáli. „Zadržuje vlhkost kůže v botě a nepouští ji ven.