Co je u auta PD?

Co je u auta PD?

Co znamená PD u TDI

Od roku 2000 se také začalo do všech modelů v koncernu VW průběžně montovat vysokotlaké vstřikování čerpadlo-tryska označované zkratkou PD (z německého názvu Pumpe-Düse), které mělo vstřikovací tlak až 2050 barů. Začalo se pak, podle nepsaného pravidla, tyto motory laicky označovat TDI-PD.

Jak funguje motor PD

O systému Pumpe – Düse (čerpadlo – tryska)

V principu jde o hydraulické pístové vstřikování paliva. Tím odpadá dřívější nutnost vysokotlakého palivového potrubí. Tryska vstřikovače rozprašuje palivo do spalovacího prostoru ve dně pístu za potřebného vysokého tlaku. Vstřikovací jednotky jsou poháněny vačkovým hřídelem.

Jak poznat common rail od PD

Re: motory Common Rail

Dobré vodítko je, že motory CR mají kódy čtyřmístné (např. CBAB), zatímco motory PD mají pouze třímístný kód (např. BLC).

Jak správně jezdit s dieselovým motorem

Hlídejte si teplotu

Vězte, že olej se na provozní teplotu, tedy asi 70°C, dostane v létě přibližně po 10 km, v zimě klidně až po 20 kilometrech jízdy. Proto chvíli počkejte s tím, než na to pořádně šlápnete. Když přijíždíte do cílové destinace, zvolněte a nechte motor a zejména jeho turbodmychladlo odpočinout.

Jak dlouho vydrzi 1.9 TDI

Jasné je, že 500.000 km určitě. A ten zmiňovaný milion by neměl být problém. Otázka spíš je životnost vozidla – pokud s ním najezdíš 100.000 km za rok, tak je to 10 let a člověk s takovým nájezdem si kupuje auto na 3 roky maximálně. Pokud najedeš méně, tak auto stejně vyměníš dřív, než dojezdíš.

Co je to TSI

TSI pochází původně ze spojení tří anglických slov. Twincharged – dvojitě přeplňované, Stratified – vrstvený, Injection – vstřikování. První motorový exemplář s označením TSI byl totiž skutečně dvojitě přeplňovaný zážehový agregát, který disponoval do série zapojeným turbodmychadlem a jednoduchým kompresorem.

Jak dlouho vydrží dieselový motor

Životnost motoru se bude hodně lišit podle toho, jakým způsobem s ním budete jezdit – je to podobné jako s brzdovým obložením, jsou lidé, kterým vydrží pět nebo dvacet tisíc kilometrů, jiným sto tisíc – ale dá se říci, že v našich podmínkách není žádný problém najet 250, 300 tisíc kilometrů.

Jak jezdit s common rail

Jak správně jezdit s motory Common Rail Motory se systémem Common Rail je nutné po studeném startu zahřát jízdou na provozní teplotu a potom teprve využívat vyšší otáčky a plný výkon. Další dobrou radou je nevypínat motor ihned po dlouhé jízdě v rozmezí vyšších otáček (dálnice), čímž zabráníme zničení turbodmychadla.

Co to znamená common rail

Common rail (také Common-Rail) je systém přímého vstřikování paliva vznětových motorů. Hlavními částmi jsou vysokotlaký zásobník (obvykle tvořen silnostěnným potrubím (common rail) umístěným napříč hlavy válců), vysokotlaké palivové čerpadlo a elektricky ovládané vstřikovače.

V jakých otáčkách jezdit

Motor je dobré před vypnutím ochladit jízdou pomalejší jízdou při nižších otáčkách, nebo alespoň ho nechat chvíli pracovat ve volnoběžných otáčkách. Optimální je řadit při 2500 ot./min. a otáčky udržovat mezi 1500-2000 ot./m., při kterých se motor cítí nejlépe. Turbo začíná spínat kolem 1500 ot./m.

Jak zvýšit výkon dieselového motoru

Pro zvýšení výkonu motoru se poohlédněte po sportovním vzduchovém filtru, který umožňuje větší průchod vzduchu. K efektivnějšímu výkonu můžete také vyleštit sací kanálky a jejich lícování s kanálky v hlavě motoru, vyměnit vačkové hřídele za ostřejší a spolu s nimi vyměnit pružiny za tvrdší nebo dvojité.

Kdy měnit rozvody 1.9 TDI

Rozvody se mění v případě dieselů TDI vyrobených do roku 2007 každých 120.000 km, přičemž napínací kladka se mění při každé druhé výměně rozvodového řemene. Od roku 2007 je interval prodloužen na 150.000 km.

Co je to MPI

Zkratka MPI pochází z anglických slov Multi / více, Point / bod, Injection / vstřikování, což v překladu znamená vícebodové vstřikování paliva do válců. Zkratka MPI, kterou masově rozšířila automobilka Škoda v modelech Felicia, Fabia a Octavia, znamená tedy vícebodové vstřikování paliva do válců u zážehových motorů.

Co je to FSI

Zkratka FSI vznikla z anglického Fuel Stratified Injection a označuje nové benzinové motory s přímým vstřikem paliva. Oproti motorům se vstřikováním paliva do sacího potrubí mají tyto motory vyšší výkon a lepší průběh točivého momentu. Další výhodou je nízká spotřeba paliva a plnění přísnějších emisních limitů.

Kdy se vyplatí dieselový motor

Říká se, že hranice, od které se vyplatí pořizovat dieselové auto, je 15 až 20 tisíc najetých kilometrů ročně. Pokud jezdíte méně, finančně se vám nejspíš nevyplatí.

Jak dlouho vydrží DPF filtr

Filtr pevných částic s aditivy

Nevýhod je ale daleko víc. Jedná se o údržbový systém, tedy je třeba servisně doplňovat aditivum umístěné ve speciální nádržce a samotný filtr má omezenou životnost. Ty první pro EURO 3 se po 80 000 km měnily, ty současné by měly vydržet až 200 000 km.

Co je lepsi diesel nebo benzín

Benzínové motory mívají lepší akceleraci a jsou z pohledu řidiče celkově živější, což se hodí například při předjíždění. Snadné startování. Oproti naftě má benzín lepší vlastnosti také při nízkých teplotách, takže startování po delším parkování venku v zimě mu dělá menší problémy. Dražší palivo.

Co je to dCi

dCi dieselové motory vytvořila společnost Nissan Motor Co., Ltd. a Renault Group. Zkratka znamená "Common rail diesel injection" a používá se k označení dieselových motorů se 4 válci uspořádanými v jedné řadě, s turbodmychadlem a Common Rail systémem přímého vstřikování paliva.

Jak jezdit s Common Rail

Jak správně jezdit s motory Common Rail Motory se systémem Common Rail je nutné po studeném startu zahřát jízdou na provozní teplotu a potom teprve využívat vyšší otáčky a plný výkon. Další dobrou radou je nevypínat motor ihned po dlouhé jízdě v rozmezí vyšších otáček (dálnice), čímž zabráníme zničení turbodmychadla.

Kdy sepne turbo

Turbo začíná spínat kolem 1500 ot./m. a naplno „tlačí“ kolem 2000 ot./m. Oproti benzínovým motorům je mnohem níže položen vrchol točivého momentu, což znamená, že například při stokilometrové rychlosti (2000-2200 ot./m.)

Jak zlepsit chod motoru

Výměna zapalovacích svíček Vašeho vozu za vysoce výkonné svíčky může zlepšit výkon motoru, a dokonce i spotřebu paliva. Používejte vysoce kvalitní motorový olej: Použití vysoce kvalitního motorového oleje může zlepšit výkon motoru tím, že sníží tření a opotřebení součástí motoru.

Jak zlepšit chod motoru

Pro zvýšení výkonu motoru se poohlédněte po sportovním vzduchovém filtru, který umožňuje větší průchod vzduchu. K efektivnějšímu výkonu můžete také vyleštit sací kanálky a jejich lícování s kanálky v hlavě motoru, vyměnit vačkové hřídele za ostřejší a spolu s nimi vyměnit pružiny za tvrdší nebo dvojité.

Jak poznat že je potreba vymenit rozvody

Nesprávně fungující rozvody mohou být jednou z možných příčin nepravidelného chodu motoru při volnoběhu, případně i neochoty motoru jít do otáček. V případě rozvodových řetězů lze počínající problémy identifikovat podle hlučnosti, kdy vytahané řetězy začínají chrastit.

Jak se projevuje prasklý rozvodový řemen

Končící životnost řemenu se projevuje několika základními způsoby.Podivný zvuk od motoru. Jendou z indikací nadmíru opotřebovaného klínového řemene je pískavý zvuk od motoru.Zhoršená funkce klimatizace či posilovače řízeníPřehřívání motoru.Praskliny a opotřebení na řemenu.

Co je to TDI

Zkratka TDI je označení používané pro motory s přímým vstřikem nafty vybavené turbodmychadlem. Zkratka TDI z anglického Turbocharged Direct Injection označuje naftové motory s přímým vstřikem paliva vybavené turbodmychadlem.