Co je to Solon?

Co je to Solon?

Co zavedl Solon

V úřadu archonta zahajuje Solón okamžitě politické a sociální reformy – ruší otroctví pro dluhy a za peníze státu vykoupí mnoho Athéňanů-dlužníků, tj. otroků. Dále Solón provádí pozemkovou reformu – stanoví maximální množství půdy, které může vlastnit jedna osoba, čímž je umožněn přístup chudších vrstev k půdě.
ArchivPodobné

Kdo byl athénský úředník

Žádný úředník neměl absolutní moc, navzájem se minimálně do jisté míry kontrolovali. Například sněm ovlivňoval podobu některých úřadů tím, že je pomáhal volit (či losovat) do funkcí. Na druhou stranu například rada 500 schvalovala či odmítala návrhy sněmu a zároveň dohlížela na práci ostatních úředníků.

Jak se jmenoval lid v Athénách

Demoverze demokracie

Je to řecké slovo, jelikož se demokracie narodila právě v řeckých městech, Athénách zejména. "Démos" znamená "svobodný lid" a "kratos" je vláda, takže vláda lidu – to dává smysl.

Kdo založil Atheny

Zakladatelem města, které později dostalo jméno Athény, byl Kekrops. Narodil se jako napůl člověk, napůl had a když dospěl, stal se prvním athénským králem. Za jeho vlády došlo ke sporu mezi Poseidónem a Athénou o Attiku.

Co to je polis

Polis (řecky πόλις), plurál: poleis (řecky πόλεις) znamená město, obec nebo městský stát. Slovo představuje typ starověkého řeckého městského státu, který se vyvinul v archaickém období. Jedná se o předchůdce moderního města i státu.

Jaký je rozdíl mezi Spartou a Athénami

Zatímco síla a moc Sparty stála výlučně na její moci, vojenská síla a moc Atén vznikala na bázi kulturní a obchodní. Atény nebyly nikdy tak dobrými válečníky jako byli Sparťané. Zato byli velice dobří zemědělci, řemeslníci a především obchodníci. Svoboda měla pro ně velký význam. .

Kdy vznikly Athény

Athény

Athény Atény Αθήνα
Vznik 7. tisíciletí př. n. l.
Oficiální web www.cityofathens.gr
Telefonní předvolba 210
PSČ 10x xx, 11x xx, 120 xx

Co to je metropole

Metropole (z řeckého μητρόπολις, metropolis výrazu složeného ze slov métér – matka a polis – město) znamená významné město, které je kulturním, obchodním nebo politickým centrem určité oblasti. Často se používá jako synonymum pojmu hlavní město. Metropole je také sídelní město římskokatolické církevní provincie.

Co to je Archonti

Ve starověkém Řecku. V raném období starověkého Řecka byli čelní úředníci různých městských států nazýváni archonty. Slovo bylo používáno během celé řecké minulosti a v obecnějším významu pro označení osob v čele různých spolků apod. nebo i úředníků římské správy.

Kdo stál v čele Sparty

V čele Sparty stáli dva archagéti – takoví králové vybíraní ze dvou šlechtických rodů. Krále i všechny ostatní Sparťany kontrolovalo pět eforů, kteří byli voleni na jeden rok. Rada gerúsia soudila nejhorší zločiny, navrhovala zákony a skládala se z těch dvou králů plus dvaceti osmi starců (gerontů).

Kdo vyhrál v peloponéské válce

Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.

Jak velké jsou Athény

38,96 km²Atény / Rozloha

Co to je kolonie

Kolonie je závislé území nebo město bez vlastní vlády, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území. Od kolonií je třeba odlišovat satelitní státy a dominia s vlastní vládou a oficiálně nezávislá, i když mohou být de facto ovládána jiným státem (státy RVHP).

Kdo založil Spartu Prahu

Prvním předsedou byl Maxmilián Švagrovský, původem z Roudnice nad Labem. Vinohrady byly tehdy ještě samostatné bohaté město za hranicemi Prahy, a proto nový klub očekával od radnice štědrou podporu. Klub byl ustanoven 16. listopadu 1893 a tento den je považován za datum založení klubu.

Odkud je Sparta

Jeho teritorium zahrnovalo území dnešní Lakónie na jihu Peloponéského poloostrova. Sparta se ve starověku vyvinula v jedinečný militaristický stát, díky čemuž se povznesla k pozici vojenské a politické mocnosti Řecka, již si podržela po celé klasické období.

Kde se nacházela Sparta

Sparta (dórsky Σπάρτα; řecky Σπάρτη Sparté) byla starověká řecká obec a hlavní město stejnojmenného městského státu (polis) známého ve starověku jako Lakedaimón (dórsky Λακεδαίμων). Jeho teritorium zahrnovalo území dnešní Lakónie na jihu Peloponéského poloostrova.

Proč jet do Athén

Athény si udržují svá nej i v oblasti dramatické tvorby. A je jich hned několik, divadelní hry se na tomto místě prakticky narodily, pochází odtud nejvýznamnější dramatici všech dob a našli byste zde také nejstarší divadlo starověkého světa.

Proč navštívit Athény

Velkolepé Athény, město pyšnící se pozůstatky své slavné minulosti na každém rohu, jsou místem, kam lidé přijíždějí si prohlédnout něco (vlastně hodně) antické architektury, poučit se o kořenech mytologie a filozofie, ochutnat proslulou řeckou kuchyni a užít si to, co z antiky přežilo do dnešních dnů.

Jak probíhala kolonizace

Lidská kolonizace se obvykle dělí na vnitřní (místní, např. mýcení lesů) a vnější. Příčinou kolonizace bylo zejména přelidnění a hledání či dobývání nové zemědělské půdy, budování vzdálených obchodních stanic a osad a konečně dobyvačná expanze zejména západoevropských států v novověku.

Jak se jmenovala Sparta Praha

Názvy

Datum Název klubu
26. 2. 1965 TJ Sparta ČKD Praha
23. 2. 1953 TJ Spartak Praha Sokolovo
22. 2. 1951 Sparta ČKD Sokolovo
14. 7. 1949 Sokol Bratrství Sparta

Co znamenaji barvy Sparty

Základním prvkem byla kombinace žluté a červené, což jsou barvy Prahy jako královského města. Aby se dotvořila trikolora, přidali zakladatelé Sparty nad ně barvu modrou coby symbol Evropy. Postupem let se měnily dresy, název klubu, hráči i stadion, na sparťanskou trikolóru se však nikdy nikdo neodvážil sáhnout.

Kam nejlepe do Recka

Kam se vydat o letní dovolené Na nejlepší řecké ostrovy!Skiathos: lenošení na pláži s knihou.Lefkada: potěšení nejen pro surfaře.Milos: dramatické a fotogenické pobřežíAmorgos: kouzlo hlubokého modrého moře.Korfu: kulinářské umění a svěží krajina.Ithaka: mýtické útočiště hrdinůRhodos: cesta do historie.

Kdy letět do Athén

Pro návštěvu Athén je nejlepším obdobím jaro a podzim, a zejména měsíce květen, září a říjen. Léta jsou opravdu příliš horká (v Aténách je často přes 36 °C). Je třeba se vyhnout především červenci a srpnu, ale je nutno mít na paměti, že i červen a září jsou horké měsíce.

Kdy jet do Athén

Počasí: Blahodárné sluneční paprsky

Nejpříznivějším obdobím pro návštěvu Athén je jaro (březen, duben, květen) a podzim (září, říjen, listopad), kdy se teploty pohybují mezi 20 a 35 °C. Za extrémní teploty, které Athény občas v srpnových dnech postihují, se dají považovat výšky okolo 45 až 50 °C.

Které země kolonizovali

Zatímco Španělé, Portugalci a Nizozemci v 19. století ustoupili spíše do pozadí, objevili se během 19. století noví aktéři kolonialismu: Belgie, Německo, Itálie, Japonsko a konečně i Spojené státy. Nicméně nikomu z nich se nepodařilo zpochybnit pozici Velké Británie, která v 19.