Co je to Kottu?

Co je to Kottu?

Co ochutnat na Srí Lance

Klíčovými potravinami jsou zde rýže, kokosové ořechy a spousta druhů koření, což odráží pozici ostrova, který byl po staletí producentem a vývozcem koření. Různými způsoby upravená rýže se podává s kari, ať už masovým (ryba, kuře, hovězí, vepřové, skopové i kozí maso), nebo ze zeleniny, fazolí či ovoce.

Jak draho je na Srí Lance

Ceny na ostrově jsou o mnoho nižší, než na jaké jsme zvyklí ze západních zemí napříč všemi spektry. Za dvoutýdenní dovolenou na ostrově tak v konečném výsledku můžete zaplatit o mnoho méně než za dvoutýdenní dovolenou někde v Evropě včetně letenky, která je tou největší investicí vaší dovolené na Srí Lance.

Proč jet na Srí Lanku

Na ostrově Cejlon se nachází jedna z nejoblíbenějších exotických destinací českých cestovatelů. Srí Lanka láká nejen na krásné pláže a historické památky, ale také na zachovalou přírodu, hory a čajové plantáže. Kromě toho ji vydavatelství Lonely Planet zvolilo top zemí nadcházejícího roku.

Kdy je nejlepší jet na Srí Lanku

Ideální dobou pro vycestování do těchto míst je období od ledna do dubna, kdy je zde minimální pravděpodobnost výskytu srážek. Cestě sem se naopak raději vyhněte v květnu, říjnu a listopadu, kdy v těchto oblastech často prší, mnohdy i několik dní v kuse.

Jaké jsou ceny na Srí Lance

Srí Lanka – Ceny v restauracíchJídlo v pouličním stánku: 30 KčJídlo v bufetu: 40 – 50 KčJídlo v místní restauraci: 50 – 80 KčJídlo v restauraci pro turisty: 100 – 150 KčGrilovaná ryba nebo mořské plody: okolo 120.Pivo (0,5l): místní 40 Kč, z dovozu 60 Kč

Čím se platí na Srí Lance

Na Srí Lance opravdu potřebujete srílanskou rupii. Jen výjimečně lze platit i dolary, ty jsou tak nejlepší měnou, kterou si s sebou můžete vzít. Bez problému vám ale vymění i eura nebo libry. Směnit peníze můžete už v Colombu na letišti – kurz je až překvapivě výhodný.

Kdy na Cejlon

Počasí a vhodná doba na cestování

Ideální dobou pro vycestování do těchto míst je období od ledna do dubna, kdy je zde minimální pravděpodobnost výskytu srážek. Cestě sem se naopak raději vyhněte v květnu, říjnu a listopadu, kdy v těchto oblastech často prší, mnohdy i několik dní v kuse.

Co si s sebou zabalit na Srí Lanku

Určitě nezapomeňte na plavky, opalovací krém s vysokým faktorem, sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Je vhodné vzít si s sebou lékárničku s léky na střevní potíže, antimalariky a osobními léky. Nezapomeňte také repelent, protože je zde hodně komárů.

Jak se žije na Srí Lance

Jako každý ostrovní národ, i obyvatelé Srí Lanky jsou trochu uzavření, a i přes velké množství turistů přijíždějících na ostrov jsou jim mnohé naše zvyky cizí. Svoji významnou roli hraje jistě i náboženství (tím majoritním je zde Buddhismus) a z něj plynoucí konzervativnost místních obyvatel .

Jak platit na Srí Lanka

Oficiální měnou na Srí Lance je srílanská rupie, kterou v českých bankách pravděpodobně jen tak neuvidíte. Proto si před cestou vyměňte peníze za dolary, eura nebo libry, které pak nakonec na Srí Lance směníte za jejich měnu.

Jak poslat peníze na Srí Lanku

Nejlepší způsoby, jak převod peněz na Srí LankuGoogle Pay. Pokud máte v telefonu aktivovanou službu Google Pay, můžete s ní platit za transfery přes Wise.Apple Pay. Pokud jste v telefonu povolil(a) Apple Pay, můžete jej použít k zaplacení transferu s Wise.Debetní karta.Kreditní karta.Bankovní převod.

Kde je Srílanka

Srí Lanka, oficiálně Demokratická socialistická republika Šrí Lanka, je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti Indického poloostrova na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu.

Jak se jmenuje hlavní město Srí Lanky

KolomboŠrí Džajavarda… Kotte
Šrí Lanka/Hlavní města

Oficiálním názvem státu Srí Lanka je Šrílanská demokratická socialistická republika. Do roku 1972 se ostrov jmenoval Cejlon. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura), které je předměstím největšího města a turistického centra Colomba.

Jak se platí IBAN

Pro jejich zadání budete potřebovat znát tyto údaje:Číslo účtu příjemce ve formátu IBAN.Kód banky ve formátu BIC.Jméno a adresu příjemce.Kód zpoplatnění, který zvolte jako SHA (příjemce i příkazce hradí poplatky své banky)

Jak provést platbu do Polska

Nejjednodušší cestou, jak poslat peníze do zahraničí, je bankovní převod. Poslat peníze do zahraničí bankovním převodem můžete jednoduše v internetovém bankovnictví, mobilní aplikaci nebo na pobočce. Pro tento účel potřebujte znát banku a číslo účtu příjemce platby.

Jak se vyslovuje Srí Lanka

Do češtiny se název Srí Lanka dostal pod vlivem angličtiny (Sri Lanka), přitom se ale v angličtině vyslovuje jako "Šrí Lanka". Skutečná výslovnost sinhálského ශ්රී ලංකා śrī laṃkā, [ˌʃɾiːˈlaŋkaː] je mezi "s" a "š".

Co je na Srí Lance

Srí Lanka je především zemědělskou zemí s rozvinutým plantážním pěstováním čajovníku, kokosové palmy, kaučukovníku, rýže, manioku, batátů, cukrové třtiny, ovoce a koření, významný je také rybolov. Působí zde zpracovatelský, potravinářský a textilní průmysl. Srí Lanka je také oblíbenou turistickou destinací.

Co si vzít s sebou na Srí Lanku

Co si vzít na dovolenou

Doporučujeme mít zakryté ramena a nohy, v kostelech by měly mít ženy zahalené také vlasy. Určitě nezapomeňte na plavky, opalovací krém s vysokým faktorem, sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Je vhodné vzít si s sebou lékárničku s léky na střevní potíže, antimalariky a osobními léky.

Co se nesmí vyvážet ze Srí Lanky

Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy, ani polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně a munice, zvířata a rostliny.

Jaký je rozdíl mezi SEPA platbou a zahraniční platbou

Rozlišujeme: SEPA platbu v eurech a v rámci EU a Evropského hospodářského prostoru (zkráceně SEPA) Zahraniční platbu v libovolné měně a do libovolné země, pokud není nutné využít SEPA. (zkráceně ZPS neboli zahraniční platební styk)

Jak dlouho trvá převod peněz přes IBAN

Nejdéle 3 pracovní dny. Záleží, v jaké měně a v kolik hodin peníze posíláte.

Jak vypadá IBAN

Standard stanovuje mezinárodní formát čísla účtu takto:

2 znaky – kód země (CZ pro Českou republiku) 2 znaky – kontrolní číslice – umožňuje programovou kontrolu čísla – ochrana proti chybně zadanému číslu účtu (např. z důvodu překlepu) kód banky a číslo účtu v rámci banky (pro Českou republiku 20 znaků)

Jak vypadá polský IBAN

3 znaků z kódu banky. 4místný kód pobočky banky. 1místný kód národního kódu. 16 místný kód čísla účtu banky.

Jak mluvi na Srí Lance

Národními jazyky jsou na Srí Lance sinhálština a tamilština. Protože největší skupinou obyvatel jsou na Srí Lance Sinhálci (přibližně 74 %), je přirozeně nejběžnějším jazykem právě sinhálština. Patří do indoevropské jazykové rodiny a mluví jí přibližně 19 milionů mluvčích po celém světě.

Jak dlouho se letí na Srilanku

Nejrychlejší let Česká republika–Srí Lanka trvá 13hod 35min (Praha Letiště Václav Havel–Kolombo Bandaranayike Mezinárodní letiště). Do destinace Srí Lanka nabízí lety 6 leteckých společností, včetně Turkish Airlines, Qatar Airways a flydubai.